Зиму на Буковині прогнозують суворою та сніжною

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ /

Колись, щоб дізнатися, якою буде зима, наші бабусі та дідусі спостерігали за рослинами, тваринами, птахами, комахами. А ще передбачали морози та сніг за урожаєм овочів, грибів, жолудів, горіхів.

"Цього року на цибулі кілька шарів лушпиння. А це свідчить про те, що зима буде холодною, зі снігом, – запевнила чернівчанка-дачниця Валентина Айсюк. – А ще я розкопала на городі мишачу нору, а там багато зерна. Це також ознака морозної зими, бо миші готуються до неї і роблять запаси. Коли ходила в ліс за грибами, помітила на дубі багато жолудів. За прогнозами моєї бабусі, тоді зима настане рано і буде лютою".

86-річна Марія Шевчук також вважає, що цьогорічна зима буде холоднішою, ніж торік. "Кури почали линяти наприкінці літа, хоча зазвичай роблять це у жовтні, – каже жінка. – Цього року добре вродили лісові горіхи, а грибів мало. Зате багато ягід на горобині. Це все свідчить про те, що зима буде суворою та сніжною".

На ранню і холодну зиму вказує завчасне пожовтіння листя на березі.

"Коли спершу жовтіє листя на нижніх гілках, то це на теплу та коротку зиму, – пояснила провідний науковець Ботанічного саду ЧНУ Марія Виклюк. – А цього року листя на березі почало жовтіти зверху, що свідчить про морозну зиму. Так само набагато раніше пожовтіло листя на інших деревах. Це може бути ознакою ранньої осені та зими. Хоча останніми роками через зміну клімату – потепління, тривалу відсутність опадів – багато народних прикмет нівелюються. Рослини ще не встигли пристосуватися до нових умов. Тому до прикмет потрібно ставитися з пересторогою".

Зміни погоди позначаються і на термінах пташиних перельотів. Від цього залежить, якою буде зима – ранньою чи пізньою.
"Цього року білі лелеки почали раніше гуртуватися у зграї – десь із середини серпня, – розповів орнітолог Ігор Скільський. – Недавно бачив невеличку зграю десь із 80 особин, яка пролітала у Чернівцях над вулицею Ольги Кобилянської. Якщо протягом вересня не побачимо лелек, то це означатиме, що вони відлетіли раніше. А відповідно можна буде прогнозувати ранню та морозну зиму".

"За зміями важко визначати погоду, бо вони майже не реагують на зміни клімату, – запевнив кандидат біологічних наук Назар Смірнов, який багато років вивчає плазунів. – Хоча для багатьох видів плазунів найактивніший період триває якраз тепер – до кінця вересня, коли вони роблять запаси жиру на зиму. А в гадюк зараз народжуються дитинчата. Їх можна буде побачити ще до кінця жовтня".

Якою буде зима, можна визначити і за поведінкою бджіл.

"У цьому році бджоли виділяють дуже багато прополісу, яким щільно заліплюють усі входи та виходи до вулика. А це ознака того, що комахи передчувають сувору, морозну та сніжну зиму. Ймовірно, вона наступить з першого грудня, а то й ще раніше. І морози будуть під 20 градусів, – робить висновок пасічник Володимир Дудка, який вже 25 років займається бджільництвом і тримає велику пасіку. – І цей прогноз підтверджують багато моїх знайомих пасічників. Деякі з них займаються бджільництвом вже у третьому поколінні, мають понад 40 років досвіду, тримають пасіки по 300 бджолосімей. Торік бджоли взагалі не готувалися до холодної пори року й не заліплювали прополісом щілини. І зима була теплою, м’якою, малосніжною. У пасічників є таке негласне правило: "До першого вересня підготувати дітей до школи, а бджіл – до зимування". А зараз комахи вже самі почали готуватися до холодів".

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації