В обласному краєзнавчому музеї відкрилась унікальна експозиція "Вічні скарби Георгія Гараса"

МИСТЕЦТВО / 
 

Виставка, присвячена 120 - річчю з дня народження буковинського художника - орнаменталіста, заслуженого майстра народної творчості Георгія Гараса. Виставку відкрила в.о. директора краєзнавчого музею Яворська Ірина Тодорівна. Свої вишивки за мотивами художника – орнаменталіста Георгія Гараса представили вишивальники з Тернополя, Закарпаття, Запоріжжя, Луцька, Буковини. В загальному 20 учасників.

 

Ім’я відомого орнаменталіста Георгія Гараса вписане золотими літерами в історію Буковини. Митець створив понад три тисячі різноманітних орнаментів, а також багато картин та ікон. Георгій Олексійович любив дарувати свої витвори-орнаменти знайомим, друзям, близьким. Його візерунки до сьогодні милують наше око, квітнучи на багатьох рушниках, сорочках, подушках, серветках, краватках.

 

 

Прекрасне знання тонкощів орнаментики Буковини, її окремих елементів, законів композиції та невичерпна творча фантазія дають можливість майстрові робити варіації, з кількох елементів, однакових мотивів створювати цілі композиції, різноманітні варіанти, нові зразки, яким притаманна пишнота й багатство, підкреслена барвистість і розкіш народного узору. Геометричні мотиви він доповнює рослинними, геометризуючи їх, чим збагачує види буковинських вишивок.

 

 

Містечко Вашківці на Вижниччині, де 27 лютого 1901 року народився Георгій Гарас, полонить своєю мальовничістю, притаманною поселенням передгір’я, своєрідним побутом і колоритністю одягу його мешканців. Серед цієї краси і виростав допитливий хлопець. Він дуже прагнув учитися, та через матеріальні нестатки йому заледве вдалося закінчити чотирикласну школу. І лише 1912 року, коли батько поїхав до Канади і прислав криваво заробленого гроша, Георгієві пощастило вступити до щойно відкритої Вашківецької гімназії. Та навчатися довелося недовго, бо на початку першої імперіалістичної війни батька його, як підданого Австро-Угорщини, кидають у табір військовополонених, і весь тягар утримання сім’ї лягає на плечі найстаршого сина Георгія…

 

 

Витончені й самобутні, довершені й неповторні, побудовані за народними мотивами візерунки Георгія Гараса були і є окрасою найпрестижніших виставок і музеїв у Чернівцях і Львові, Києві, Москві, Вінніпегу, і всюди тішили око найдосвідченіших цінителів народного мистецтва.

 

 

Його орнаменти і донині є багатющим джерелом буковинської народної орнаментики, яке продовжує надихати сучасних майстрів на нові твори. І хоч майстра вже немає, його візерунки продовжують жити у вишив¬ках народних умільців, веселять зір барвистістю народного узору.

 

 

Степан КАРАЧКО, краєзнавець 

фоторепортаж автора


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації