Наступний Фірташ. Чому олігарх може потрапити під санкції РНБО разом з Медведчуком і Козаком

ЩЕ НЕ ВЕЧІР / 


Рада нацбезпеки анонсує черговий виток санкцій. Деякі експерти вважають, що заходи застосують до газових активів олігарха Дмитра Фірташа і його найближчих соратників у ВР.


У п’ятницю, 19-го лютого голова Ради національної безпеки (РНБО) Олексій Данилов оголосив про введення санкцій проти Віктора Медведчука в одній особі: глави політради партії ОПЗЖ, великого бізнесмена і кума президента РФ. До санкційного списку потрапила його дружина Оксана Марченко та шість довірених осіб, - пише НВ.

СБУ вважає, що ці люди причетні до фінансування тероризму. Санкції торкнулися активів сім'ї Медведчуків, включно з 19-ма компаніями. Подружжю заборонили користуватися п’ятьма літаками. Додатково держава націоналізувала ділянки російських нафтопроводів західного напрямку на території України (ПрикарпатЗахідтранс), які пов’язують з політиком з ОПЗЖ.

Ахтунг олігархам

Політолог Анатолій Октисюк з Будинку демократії вважає, що відправляючи Медведчука до списку санкцій, Зеленський сигналізує іншим олігархам, що він здатний приймати рішення проти найбільш грізних опонентів. В тому числі, тих хто близький до керівника Кремля.

На думку експерта, скепсис з приводу: як ці санкції спрацюють — справа другорядна. Головне, що президент продемонстрував здатність діяти проти олігархів.

«Це сигнал [Ігорю] Коломойському, [Дмитру] Фірташу і [Ринату] Ахметову. Ніхто з політичних гравців не вірив, що Зеленський взагалі на таке здатний. Він, наче звернувся до них: дивіться і поважайте мене», — сказав Октисюк.

Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента висловив думку НВ, що оцінювати це рішення не варто як персональну демонстрацію Путіну, або іншим суб'єктам політики.

За його словами, єдине, що варто відзначити Кремлю в цих рішеннях, — Україна вміє і буде захищатися.
 

Пан Медведчук, як і всі інші, міг би жити по закону, але вважав за краще — за звичними йому схемами. Щиро вважаючи, що він здатен ігнорувати правила української держави. Зеленський — не такий президент, з яким Медведчук уживеться, маючи спільну вигоду.

  

Володимир Фесенко помітив бажання влади вдарити по фінансуванню проросійських сил в Україні. І зазначив, що санкції саме проти Марченко є профілактикою для інших партій, що тяжіють до Москви.

Політолог Петро Олещук пов’язав санкції з бажанням президента знищити амбіції кума президента РФ щодо повернення йому статусу «головного комунікатора з Кремлем».

«Санкції добивають надії Медведчука на участь в переговорному процесі», — впевнений НВ експерт.

В ослабленні соратника Путіна є і міжнародна складова, вважає Олещук. Це демонстрація, що Україна готова до жорстких переговорів по Донбасу.

У той же час, підвищення ставок означає загрозу, попереджає Олещук, адже Росія сприйме санкції проти Медведчука, як підставу для ескалації.

З іншого боку, Нормандський процес вже зайшов в глухий кут через самих росіян. Ескалації на Донбасі варто очікувати і без рішень РНБО. Натомість експерт побачив в діях української влади — бажання розірвати стандартну схему поведінки РФ у військовому конфлікті з Україною: ескалація, силовий тиск і пропозиція нових переговорів на російських умовах.

 

Фірташ на олівці

 

  

В ефірі програми Шустер Live секретар РНБО повідомив, що незабаром очікується чергова порція санкцій, що зачепить парламентарів з ВР.

За інформацією співрозмовника НВ в оточенні Зеленського, РНБО незабаром ухвалить «завершальне рішення» в контексті протидії російському впливу в Україні.

За наявною інформацією у експерта Октисюка, санкції Ради Безпеки знову торкнуться енергетичної сфери.

На цей раз — внутрішніх газорозподільчих мереж.

Експерт вважає, що уряд націоналізує Регіональну газову компанію (РГК), яка належить Дмитру Фірташу.

РГК — керуюча компанія для 20-ти газорозподільнчих компаній (облгазів) по країні.

«Це рішення стане частиною домовленостей з американцями, які хочуть послабити позиції Фірташа в Австрії, допоки не вдається домогтися його екстрадиції до США. А для України, він залишається монополістом розподілу газу, тому загрожує національній безпеці», — пояснив Октисюк.
За його словами, газова монополія Фірташа блокує реформу в цій сфері.

До слова, джерело НВ в дипломатичних колах раніше називав запуск конкурентного газового ринку — однією з найбільш ключових реформ.

Октисюк каже: в команді Зеленського вірять, що нейтралізація монополії Фірташа, дозволить природним способом знизити тарифи для населення.

На думку Фесенка, команда Зеленського не готова форсувати наступний виток санкцій. Подальше знекровлення ОПЗЖ відбуватиметься поступово, тому інші лідери політсили — Юрій Бойко та Сергій Льовочкін (найближчий соратник Фірташа, — ред.) можуть розраховувати на гнучке ставлення до них Офісу президента. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації