В ОДА зараз гуляє не лише вірус Covid-19, а й вірус популізму й безвідповідальності. Тому, що понабирали нових, не завжди фахових людей, переважно за принципом належності до команди Продана-Фірташа, -

ПРЯМА МОВА /


Чернівці та два райони області - у "червоній" зоні. Чи готова місцева влада реагувати на виклики, як комунікує із громадою та куди витрачають кошти, спрямовані на боротьбу із коронавірусною інфекцією? Про це йшлося минулої суботи у програмі "ПОСТФАКТУМ" на телеканалі ТВА. Пропонуємо вашій увазі друковану версію та відеозапис розмови з громадським діячем, екс-народним депутатом України Максимом Бурбаком.


- З понеділка Чернівці та ще два райони області у «червоній» зоні. Знову мусимо повертатися до карантинних обмежень. Якщо у березні це простіше сприймалося на тій хвилі страху та неготовності і незрозумілості ситуації, як вона буде розвиватися. То як сьогодні ми реагуємо на це? Чи готові ми закриватися і чи повинні?

- Всі знали, що буде друга хвиля Covid-19, дива не сталося. У всьому світі таке відбувається, тому дива в Україні не могло бути. Всі вже були підготовлені до цього. Але, виявляється, наша Чернівецька влада зовсім не готова до другої хвилі. Коли в березні відбулись перші карантинні заходи до нас зверталися лікарі, в яких не було засобів особистого захисту, дезінфекції. Нічого не було. Я памятаю, що декілька разів Фондом Арсенія Яценюка «Open Ukraine» такі засоби було передано Першій міській клінічній лікарні, де була розгорнута перша госпітальна база, куди були направлені перші пацієнти. Лікарі вже підготовлені на перші три місяці, звітують про це, вже «набили» руку в лікуванні пацієнтів. З їх боку готовність є. Але, влада області програє в комунікації, програє в підготовці до другої хвилі. Київ ввів Чернівці, Кіцмань і Заставну у «червону» зону. Голова ОДА Осачук і його перший заступник Ковалюк відрапортували: «Ми виконуємо Постанову Кабінету міністрів» (що вони й повинні робити). Люди добрі, а що ви зробили для того, щоб зберегти малий бізнес, який, нарешті, почав оговтуватися після першої хвилі епідемії? Вони знову його закривають, адже відповідно до цієї Постанови, повинні бути зачинені всі заклади громадського харчування, непродуктові ринки і громадський транспорт.

- Тобто, ми знову залишаємося без проїзду по місту.

- Так, ми залишаємося без проїзду, наші підприємці залишаються без робочих місць, - їх відправляти у відпустки чи звільняти? Держава, влада, місцева влада повинні були розробити чіткий алгоритм як будуть діяти приватні підприємці, заклади громадського харчування за таких умов, які не зможуть працювати та будуть змушені зачинятися. Я зовсім не підтримую весілля та гучні бенкети, після яких і пішов увесь цей сплеск. Але, дайте людям працювати. Як їм годувати свої сім`ї, платити податки? І, до речі, а де ж ті пільги – податкові канікули для підприємців, які постраждали від того, що не могли продати свій товар? Маю приятеля, який розповів, що зимове і весняне взуття не продав, реалізував трохи літнього, адже купівельна спроможність була мала – люди через те, що сиділи на карантині, гроші не заробляли, витрачалися на їду. Сподівався щось продати перед початком навчального року, завіз осінній товар, але знову зачиняють ринок. Весь асортимент взуття мій знайомий заскладував на горищі, а з наступного року нова мода, і це все має викидатися.

- Власне, ми бачимо спротив багатьох підприємців, представників різного бізнесу. У п’ятницю відбувся мітинг-пікет під ОДА, аналогічний захід під міською радою анонсовано на вівторок. Тобто, люди категорично не розуміють, як вони мають працювати в карантинних умовах і ще проблема в тому, що з ними не комунікують. І працювати в умовах карантину не можна, і непрацювати неможливо.

- Нещодавно був на морі, заїжджав до Італії. Мав змогу подивитися як це відбувається на півночі Італії (у регіонах, які найбільше постраждали від коронавірусу). До магазину не впускають одночасно більше, ніж 5 людей, стрічкою перекривають вхід до дверей, всі повинні бути в масках. Я бачив, що кожні півгодини прибиральниця все прибирає. Якщо ти, перед входом у магазин, не обробив дезінфектором руки, тебе не впускають і дуже жорстко за цим слідкують. Тому, що поліція одразу може закрити магазин. От за таких умов працюють. Заклади громадського харчування, наприклад McDonalds. При вході – маска, все обробити антисептиком, по-іншому не зайдеш. В кав`ярні, поки тебе не посадили за стіл, ти повинен бути у масці. Сів за стіл, принесли їжу - можеш зняти маску. І це вони пояснюють щоразу: є білборди, сітілайти, у кожному магазині розвішані пам`ятки про соціальну дистанцію. Ось ці мінімальні заходи, про які нам розповідає міністр охорони здоров`я – маска, дезінфектор, дистанція.

Якщо цих правил ми будемо дотримуватися, то можна трохи відтягнути час, коли всі перехворіють, щоб у всіх був імунітет. Головним завданням у березні було не допустити одночасного інфікування великої кількості людей для того, щоб у лікарні всім хворим вистачило місця. Тоді ми це все людям пояснювали і всі це зрозуміли. Але потім вони попереджали, що другий раз ви нас у карантин не заженете! І, знову ж таки, у п`ятницю влада це знову проголосила. З ОДА вийшли і сказали, шо «Це нам так сказав Уряд». Це не поясення. 

І, найголовніше інше питання, - змінами до Державного бюджету, за які народні депутати проголосували навесні, було виділено 64 млрд. грн. на боротьбу з Covid-19. Цікаво, що більшість цих грошей пішло на будівництво доріг («велике будівництво»). Так, дороги ремонтувати потрібно, але, спершу забезпечимо лікарні всім необхідним, зробимо належний ремонт, і, будь ласка, витрачайте на все, що завгодно. І, тепер, подивимося, що робиться і як використовуються ці гроші на місцях.

Мій колега, Василь Гостюк, оприлюднив у Фейсбуці пост про те, як облдержадміністрація укладала договори з ремонтів 4 приймальних відділень у лікарнях Чернівецької області. Це: Чернівецька клінічна лікарня – 8,4 млн. грн.; Фастівська лікарня – 11,5 млн. грн.; Сторожинецька ЦРЛ – 7,6 млн. грн. і Сокирянська ЦРЛ. Я вже не кажу, що це компетенція правоохоронних органів, які повинні перевірити, що тендери вигравали з однією цифрою, а, насправді, наступного дня було збільшено фінансування на ці об`єкти.

Ось, на Чернівецьку клінічну лікарню замість 8,4 млн. грн. було виділено 11,2 млн. грн. У Сторожинці заключили договір на 9 млн. грн. Дивіться, це ремонти приймальних відділень, площа яких десь 100 кв.м., а такі шалені цифри. Сокирянська ЦРЛ, яку будували ще з 2011 року, вартість якої збільшувалася у геометричній прогресії, її лише недавно здали в експлуатацію, і там знову щось треба ремонтувати?

Наступне питання – Заставна, яку теж внесли до «червоної» зони. Минулого тижня я писав у Фейсбуці про те, що народний депутат пан Божик повинен зробити все для того, щоб інфекційне відділення в Заставні не закривали.

- Взагалі, це сюр якийсь – закривати під час пандемії інфекційне відділення.

- Ні, вони не закрили, а не уклали договір тому, що там не вистачає певного обладнання. Люди добрі, у вас є гроші, гроші в області, терміново це зробіть, - закупіть все необхідне! Голова управління охорони здоров`я виходить на брифінг і каже: «Якщо закрили інфекційне відділення у Заставні, то людей будемо відправляти до Чернівців та Кіцманя». Так і ці міста теж у «червоній» зоні зараз. А возити їжу хворим родичам у Чернівці, а ліки закуповувати як? Мені просто цікаво, що всі наші можновладці на місцях кажуть, що всі лікуються за гроші від держави. Мій колега Андрій Романчишин розписав у Фейсбуці, що коли хворіли його батьки і мама була госпіталізована до обласної лікарні, щодня йому видавали цедулку, що треба купити – приблизно 1,5-2 тис. грн. у день. Чеки всі є, він їх зберіг для того, щоб потім розбиратися, куди йдуть гроші з бюджету і чому їх не використовують за призначенням?

- Власне, щодо місцевої влади. Голова ОДА, його заступник та профільні заступники за можливості комунікують цю тему як можуть. Голова ОДА навіть дав терміновий брифінг, присвячений запровадженню «червоної» зони, то міська влада зараз у такій позиції страуса – ми не чуємо нічого. Насамперед, ці зміни торкнуться міста і чернівчан так само. У районах ми не чуємо бурхливої реакції чи опору проти «червоної» зони. А в Чернівцях ми це добре бачимо: залишаємося без громадського транспорту, сотні-тисячі підприємців, які не знають, що робити і ми не розуміємо, що думає з цього приводу міська влада, тимчасова. Вони повинні зараз іти згідно Постанови Кабміну чи вона повинна випрацювати свою власну схему?

Коли в місті був міський голова, ми щовечора мали інформацію, як місто прожило цей день і що робити завтра. Зараз секретар, секретарка і хто там ще у них відповідає за місто, поки-що мовчать. Ну, може, щось у Фейсбуці напишуть.

- А що ви хотіли від тих пристосуванців, які, в незаконний спосіб, зняли Каспрука з посади міського голови і сховались? Де вони є? Ви ж хотіли відповідальності, ви ж хотіли влади – керуйте! Розказуйте, виходьте на брифінги, пане Василю Продан. Розказуйте тим підприємцям, що робити, дайте позачергову сесію. Звільняйте людей від сплати за комунальне майно, звільняйте від платежів підприємців Калинівського ринку, вносіть зміни до бюджету міста! Тому, якщо знову карантин, люди припинять платити податки і не буде надходжень до бюджету. Хтось буде говорити, чи знову поганий Каспрук? Вже нема Каспрука на посаді міського голови, будь ласка, керуйте!

- Ми ж пам`ятаємо, що в перший тотальний карантин у березні, коли на ринку, який пов`язують із сім`єю Василя Продана, коли по всьому місту були заборонені будівельні роботи, коли нічого не будувалося, все завмерло, і від цього, справді, були великі збитки, то на ринку родини Василя Продана активно будували, ремонтували, а він казав, що це недолугі заходи, що все незаконно, що це лише рекомендація, ніхто не змусить нас зупинити будівництво. То зараз він має приймати рішення, що зупиняти і як нам діяти.

- Якщо не знаєш, як діяти, дій згідно закону. Є Постанова Кабінету Міністрів, і вони повинні її виконувати. Але, вони повинні пояснити людям, як Уряд повинен компенсувати ті збитки, які вони понесуть. Вони повинні вийти до людей і сказати: «Шановні, карантин запроваджується на тиждень-два тижні для того, щоб ми його не продовжували і вийшли з «червоної» зони. Ось такі заходи ми повинні зробити, зрозумійте! Якщо ми візьмемося за цю справу, знизимо кількість інфікованих, тоді все відкриється». Але це треба говорити. От ви тут згадали про Василя Продана, а мені цікава позиція народних депутатів – депутатів мажоритарників.

- Їх і від початку не було чути.

- У ситуації по Заставні, пан Валерій Божик, родом із Заставнівщини, не взяв це під особистий контроль, я до нього звертався. Це дуже просто зробити депутату – представнику монобільшості, представнику провладної партії. Можу нагадати, що Міністерство охорони здоров`я України знаходиться в Маріїнському парку, за 100 м від Верховної Ради. І, коли в них буде позачергове засідання 25 серпня, він може завітати до Максима Степанова – міністра охорони здоров`я. До речі, хочу нагадати, що на початку літа був візит міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і міністра охорони здоров`я до Чернівців. Якщо депутат відповідально працює на своєму окрузі, він міг підняти проблему по Заставні, задати це питання міністру і вирішити його прямо в Чернівцях. 

- Більше скажу, виявляється, що цього тижня був візит заступниці міністра охорони здоров`я до Чернівців, який відбувся позамедійно, позапублічно. Ми це вже чули на засіданні Комісії ТЕБ та НС, що була заступниця міністра.

- Коли я був депутатом у минулій каденції, приїжджали Прем`єр-міністр Арсеній Яценюк, згодом Володимир Гройсман – ми не боялися ставити питання, які треба вирішити для області. Пам`ятаєте зустріч із медичними працівникам у «Палаці Академічному», де ми сказали, що Чернівці – це єдиний обласний центр, де немає ангіографа. Прем`єр-міністр прямо в залі пообіцяв, що половину коштів буде виділено із державного бюджету, а половину беріть із обласного бюджету. Депутати, не бійтеся розказувати про проблеми, які треба вирішити! Пане Божик, тому, водити Максима Степанова й показувати університет, звісно теж треба, але перед тим треба поговорити про проблеми, які є в Чернівцях та області. Це ж допомога. Це ж не приїхали просто так, поговорити, подивитися. Це приїхали вирішувати питання на місці. А в нас завжди, як у Радянському Союзі, приїхали, прозвітували, що в нас все добре, поїхали, збулися, Слава Богу. Але, проблеми не розсмоктуються. Вони ж збільшуються.

- Про візити і про комунікацію із прес-службою, загалом висвітлення. Минулого чи два тижні тому у Чернівцях був також керівник Агентства з лісових ресурсів, власне, хтось із керівництва лісової галузі. Три дні наш телеканал намагався акредитуватися, але безуспішно. Після візиту їхній прес-секретар написав у Фейсбуці: «А я не буду вас акредитовувати, бо ви мені не подобаєтеся». Ну в такому дусі, бо він ще написав із матюками. Ось такий зв'язок влади із ЗМІ та ретрансляторами їхньої діяльності.

- Я гадаю, що зараз депутати обласної ради, депутати міської ради повинні скликати позачергові сесії, на яких будуть обговорювати дані питання та приймати рішення. Так, вони часто непопулярні. Багато ризиків електоральних, особливо перед виборами, але ви для цього обиралися. Ви зараз представляєте місцеву владу і повинні нести відповідальність. Можна про все говорити, але коли треба було зібрати позачергову сесію обласної ради для того, щоб з третього разу проштовхнути кредит під 12 % на ремонти доріг, то це вони зробили. Чернівецька область має найменший відсоток освоєння державних коштів – 7%, а 93 % «живих» грошей на казначейських рахунках. Натомість, ОДА проводить позачергову сесію для того, щоб позичити 100 млн. грн. під 12 % у банку. Теж саме робить Чернівецька міська рада. У вас же гроші є, навіщо ви це робите? Якщо вже така ситуація, якщо не вистачає грошей на боротьбу з ковідом, для тих людей, які останні гроші з хати забирають для того, щоб купити ліки, то дайте гроші на закупівлю ліків централізовано. Міністр звітує, що все безкоштовно. А ми ж по землі ходимо, все бачимо. Кожен купує за останні гроші. Ось про що треба говорити.

- Власне, ми опиняємося перед величезною проблемою освітнього процесу. Ми не можемо знати, яка зона буде в нас на початку вересня, але треба комусь приймати рішення. Вже, частково, відкрили садочки, і ті, кому нема з ким залишити дитину, можуть відводити дитину туди. Але, вже по районах у садочках є спалахи зафіксовані. А з вересня не кожна родина має можливість залишити дитину з кимось чи саму вдома. Це теж дуже гальмує процес роботи. Так що ж робити?

- Ректор університету вже заявив, що навчання почнеться дистанційно. Студенти вже дорослі люди. Але, що робити з дітьми, яких треба вести до школи, а потім ще йти на роботу?

- А хто повинен забезпечити всім належним навчальні заклади? Хто готовий?

- Ви задаєте прості питання, які задають люди. А вони будуть чекати відповіді. Не писати відосікі, які вже нікому не потрібні. Шановні, збирайтеся і комунікуйте! Є ЗМІ, є газети, є телеканали. Я думаю, що ви будете раді їм допомогти це зробити. Але, зачинятися в собі і казати, ми невинні, це винен Кабінет Міністрів, - так не буде! І люди зберуться на акції, адже мають на це право. Тому, я гадаю, що влада повинна брати на себе відповідальність. Вже рік при владі, і півроку як почався карантин на Буковині. Можна було підготуватися, можна було відпрацювати алгоритм як діяти при другій хвилі, - всі ж знали, що вона буде. Але, знаєте, як завжди в нас: сніг - нема чим підсипати, адже ніхто не чекав, що прийде зима. Всі чекали, що друга хвиля буде в жовтні, але вона настала швидше.

- Власне, це ж помітно було, й настало поступово, не було спалаху за один день. Це ж можна було простежити. Заради справедливості, можна сказати, що наша область, наша влада в області та місті не унікальна, вся країна в такому стані. Не демонструє жодна область чи місто підготовленості до цих викликів. Тобто, тут можливо, вище треба шукати. Механізми цієї підготовки розхитані, якщо гроші з ковідної програми зникли, лікарні неготові. Може, вони й хочуть, скажімо, губернатор, зробити щось хороше, але нема за що.

- Я гадаю, що у нас в облдержадміністрації зараз гуляє не лише вірус Covid-19, а й вірус популізму й безвідповідальності. Тому, що звільнили всіх, а це право голови ОДА, понабирали нових, не завжди фахових людей, переважно за принципом належності до команди Продана-Фірташа. Будь ласка, ваше право. Тому, це вже відповідальність Сергія Осачука, Богдана Ковалюка, Василя Продана. Ви хотіли абсолюту влади в області, ви його отримали – будь ласка, несіть відповідальність!

- Ще два таких моменти. Ми зачепили тему інших міст. Наприклад, міський голова Тернополя сказав, що: «Ми не будемо в «червоній» зоні, ви щось неправильно нарахували, ми будемо працювати як працювали». Він, таким чином, відстояв Тернопіль. Тут теж така позиція незрозуміла. Інфекція, вірус нікуди не дівається, люди хворіють. І це теж величезна проблема. Як Ви оцінюєте такі дії? Це не єдиний міський голова, який так вчинив.

- Я завжди був прихильником того, що є закон і його треба дотримуватися. Якщо прийнято рішення щодо введення карантину, воно повинно виконуватися. Але, одразу кажу, що потрібно вводити механізми компенсаторні. Одразу, якщо вводиться карантин: підприємці звільняються від сплати оренди за комунальне майно; підприємці і працівники звільняються від сплати єдиного соціального внеску; від сплати ПДФО, тобто, так звані, податкові канікули; інформування населення; збільшення кількості громадського транспорту.

Щодо школярів: влада не знала, що 1 вересня починається школа, не знала, що восени буде друга хвиля? Це ж треба було щось робити. Вони будуть збирати всіх директорів шкіл, відпрацьовувати ці механізми. Вони ж спеціально робили все, щоб відтягнути той час, коли всі масово будуть хворіти. Це було зроблено, шанс було надано, але це ж вам не пиляти гроші на Маршинецькому мосту. Це прикро, що до цих пір ми не маємо реакції правоохоронних органів. Ціна Маршинецького мосту, станом на 2019 року була 220 млн. грн., зараз – понад 370 млн. грн. Скажіть, будь ласка, чому не було проведено тендерних закупівель. Використовуючи пандемію, вони це провели.

- Ні, я Вас поправлю. Цей міст постраждав внаслідок повені, негоди, надзвичайної ситуації. За останній рік, якщо я не помиляюся, 2-3 рази оголошували тендери на ці роботи. Тендери проводили, було море скарг від учасників торгів, тендери були скасовані, і, одразу після повені, за переговорною процедурою укладається договір. Ось так прикрилися повінню, посилаючись на якесь рішення.

- Мостом у Маршинцях я займаюся вже 3 роки, складали кошторис. Я вибивав гроші із бюджету і, бюджетом станом на 2019 рік, було передбачено 100 млн. грн. і ще можна було розпочати ремонтні роботи в минулому році. Щоб ви розуміли, коли ціна було 220 млн. грн., багато бажаючих не було. Із цим мостом треба ще погратися, і то добренько погратися. По-перше, він зроблений з металу, який треба замовляти, потім варити на заводі ці прольоти, а потім привезти і монтувати. То, коли підрядні організації зустрічалися з керівництвом облавтодору і служби автомобільних доріг, то їм сказали, що багато роботи – мало зиску. Але, коли стала ціна 378 млн. грн., то почали багато скаржитись та скасовувати тендери, через те, що з`явилося багато бажаючих. Взяли, обійшли, в електронному вигляді звернулися до Міністерства економіки і, електронкою назад, їм дозволили обійти цю процедуру. Гадаю, цей міст стане об’єктом розгляду правоохоронних органів.

- Основний меседж – хай би вже зробили! Бо ми бачимо ту кладочку, адже зробили пішоходний міст.

- Розумієте, і так у всіх галузях в області. І, шановні депутати, час скидання всього на попередників для вас уже завершився. Ви понад рік при владі, чи ви це забули? Вибори Президента були в квітні минулого року, вибори народних депутатів були у липні минулого року – уже рік ви при владі. А влада – це велика відповідальність. І ховатися за камери, ховатися за відосікі, і ставити наперед, на передній фронт боротьби із коронавірусом наших жінок, чоловіки, беріть ви це на себе, беріть на себе відповідальність.

- Власне, щодо відповідальності виборів, то це ще один виклик. У жовтні мають відбутися місцеві вибори, вони ще не скасовані, не перенесені. А Чернівецька область завжди була тестовим регіоном.

- Майданчиком для відпрацювання технологій.

- Ось зараз Чернівці за 1,5 місяця до виборів у «червоній» зоні і чи не є це випробовуванням, як пройде кампанія.

- Вже була заява Головного санітарного лікаря України пана Ляшко, в якій він сказав, що понад 50 % населення буде в «червоній» зоні, то вибори проводити не можна. То Польща перенесла президентські вибори і нічого поганого він у цьому не бачить. Для мене це був дзвіночок.

- Тут ще питання в тому, що Комітет виборців України місяць тому, може навіть трохи більше, дуже голосно застерігав про те, що у немає грошей на проведення виборів в умовах пандемії. Тобто, коли підрахували кількість членів виборчих комісій та кількість масок, які будуть необхідні для них на одну добу, це за попереднім Виборчим Кодексом, але зважаючи на зміни у проведенні виборів, це може зайняти декілька діб. Маска кожні 2-3 години, антисептик, санітарна обробка поверхонь, - там вийшла така космічна сума, і це тільки на забезпечення санітарно-гігієнічних вимог. І тоді, скажуть, що в бюджеті немає таких грошей. А скажіть мені, будь ласка, на чиї плечі це ляже?

- Це досить цікаво. У нас з понеділка карантин, «червона» зона. Знаходитися більше 10 людям у приміщенні не можна. А як працюватиме територіальна виборча комісія, наприклад, у Чернівцях, Кіцмані, Заставні? Як вони будуть голосувати? Відтак почнеться гальмування виборчого процесу. Але ми ж не знаємо, скільки часу протримається «червона» зона? Через два тижні дізнаємося. Тому, в мене є багато питань, адже виборчий процес вже розпочався і його не можна переривати. А це також відповідальність влади. Тому, я б хотів чути відповідь на ці питання голови ОДА, який як представник Президента в Чернівецькій області мав би забезпечити проведення виборчого процесу відповідно до чинного законодавства. Забезпечити безпеку своїх громадян та відвідувачів облдержадміністрації через спалах Covid, а люди не йдуть на самоізоляцію.

- В одному ЗМІ, пояснювали що, начебто, керуються тим, що чиновники, які організовують боротьбу проти коронавірусу, у разі контакту із хворими, не повинні йти на самоізоляцію тому, що без них нікому буде боротися з інфекцією.

- Скажіть, будь ласка, народні депутати організовують боротьбу з коронавірусом в Україні, приймаючи законодавство, бюджет та зміни до нього, виділяючи кошти? Так. Але, ми знаємо, що в кожній фракції щотижня хтось хворіє. Ось пан Валерій Божик – він також йшов на самоізоляцію. Тобто, люди розуміють, що вони є носіями інфекції. Якщо ти, не дай Боже, захворів, ти повинен повідомити про осіб, з якими ти контактував, зробити тести та піти зі своєю родиною на самоізоляцію. Ось так воно робиться. І я надавав приклад Італії, коли всі так дотримуються, легше боротися із цим вірусом. А коли трактують це по-своєму, і хочуть на цьому щось заробити – хтось на тендерах, а хтось дешеві політичні рейтинги.

Хлопці, це не можна робити, це людські долі, люди помирають від цього, і ховатися не можна. Тому, в мене дуже багато запитань до місцевої влади, які залишилися без відповіді. І, якщо в мене їх багато, то що робити із пересічними людьми, які чекають відповідей від сільських голів, старост, мерів: як добиратися без громадського транспорту, як відбуватиметься навчальний процес – ось це розкажіть людям.

- Власне, невеселий у нас сьогодні випуск вийшов. У нас в Чернівцях виник прецедент через скасування заходів, присвячених Дню Незалежності. Та все одно, я думаю, що такі виклики допомагають Україні стати сильнішою. Що для Вас означає це свято?

- Для мене, як для державного діяча – це одне з головних державних свят у році. 23 серпня – День прапора України, 24 серпня – День Незалежності. Я хочу нагадати, що 29 років тому Україна стала незалежною країною, ми вирвалися з обіймів Радянського Союзу, а зараз вириваємося від Російської імперії. Так, боляче. Так, ми набиваємо шишки, так, ми робимо помилки, деколи не вчимося на них, але ми розбудовуємо свою незалежну державу Україну. І, я переконаний, що разом ми це зможемо. Як пройдемо і цей процес, і пройдемо Covid-19, і вийдемо переможцями. У нас іншого виходу немає. Ми мусимо!
 


Ведучі програми: Вадим Пелех та Оксана Танащик 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації