Мед та фрукти з Рукшина: продукція кооперативу вже скоро з’явиться на полицях буковинських магазинів (ФОТО+ВІДЕО)

СВІЙ ДО СВОГО ПО СВОЄ! /


Для Чернівецької області все більш поширеним стає поняття «СОК». СОК, або сільськогосподарський обслуговуючий кооператив, це напрям діяльності, який дійсно може підсилити економіку та підвищувати спроможність громади. У Рукшинській об’єднаній громаді саме через розвиток СОК «Рукшинський» планують підвищити зайнятість населення у сільській місцевості та розвивати мале підприємництво.


Ще у 2018 році завдяки проекту «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання», що фінансується Європейським Союзом в межах ініціативи «Мери за економічне зростання», у громаді розпочали здійснювати конкретні кроки для підвищення можливостей економічного розвитку. Тоді сталого економічного зростання у Рукшинській ОТГ вирішили досягнути завдяки розвитку кооперації.

У громаді є багато місцевої продукції, яка потребує переробки. Це і продукти бджільництва, і садівництва. А створений кооператив – це перший приклад в межах сусідніх сіл, спрямований саме на переробку. Адже більшість тих, хто займається садівництвом, вирощену продукцію продають. У випадку, якщо її вдалося продати – це успіх, а як ні, то втрачені ресурси. Переробка ж забезпечила б диверсифікацію та додаткові можливості капіталізації місцевих фермерських господарств.
 


«Ми зробили переробку, відпрацьовуємо ланцюжки та упевнені в успіху. І орієнтовані ми на переробку яблук, слив, вишень, черешень, меду, тієї продукції, яка вирощується в Хотинському районі», – коментує член правління СОК «Рукшинський» Ігор Мосін.

Громада, за словами Валерія Мариняка, заступника голови Рукшинської ОТГ, тепер має більше можливостей для економічного поступу та залучення місцевих сільськогосподарських виробників до процесу переробки. «Наші підприємці, фермери також зацікавлені у розвитку такої ініціативи. Сподіваємось, що вони будуть приходити як зі своїми ідеями, так і з продукцією», – підкреслив Валерій Мариняк.
 


У кооперативі завершили етап ремонтних робіт, а також прозвітували перед донором. Зараз розпочався новий етап – тестування обладнання. «Ми тестуємо обладнання, здійснюємо пусконаладку та виготовляємо зразки продукції. Ми маємо вивчити обладнання, з яким не працювали, зрозуміти процес виготовлення фріпсів, меду та інших видів продукції, які плануємо випускати. Зараз ми відпрацьовуємо технологію та паралельно працюємо над дизайном упаковки, технологічними процесами по упаковці. Сьогодні більшість партнерів, з якими ми почали працювати, хочуть бачити як наш продукт буде виглядати на полицях», – зауважує Ігор Мосін.

На даному етапі кооператив реєструє свої виробничі потужності та готується до повноцінного виробничого процесу. Тут цього року планують працювати для регіонального ринку, забезпечуючи його якісною продукцією.
 


«Ми маємо гарний результат, який зараз на етапі налагодження виробничого процесу. Обладнання змонтоване, ремонтні роботи зроблені, електрика підключена, можливості для розширення наявні. Є шанси і з точки зору залучення нових грантових коштів», – зауважує Неля Малько, виконавча директорка Агенції розвитку громад Буковини та керівниця проекту.

Важливо, що умовою проекту було фінансування закупівлі лише обладнання. Відтак ремонт приміщення став фінансовим питанням членів кооперативу. Частину учасники робили власними силами, а щось – фахівці. Ініціативна група одразу залучила фахівців-інженерів, щоб перепланувати надане сільською радою приміщення відповідно до системи безпечності харчової продукції НАССР. Це дасть можливість сертифікувати виготовлену продукцію. Зараз у кооперативі шукають фахівця-технолога, який би зміг налагодити виробничий процес товарів.
 


Бюджет проекту станом на сьогодні складає 1,8 млн грн. У рамках співпраці з ЄС через ініціативу «Мери за економічне зростання» було залучено 857 тис. грн на закупівлю обладнання. Члени кооперативу співфінансували закупівлю у сумі 290 тис. грн. Також 47 тис. грн залучили від Рукшинської ОТГ в рамках програми підтримки малого підприємництва в громаді. На ремонтні роботи, додаткову закупівлю обладнання, консультаційні послуги тощо члени кооперативу інвестували ще 609 тис. грн.

«Мене насправді дуже радує цей кооператив. По-перше, там залучені люди з різних сфер та населених пунктів, доєдналася Асоціація бджолярів, представники бізнесу з поза меж громади. По-друге, члени кооперативу вклали достатньо коштів, тому вони зацікавлені у розвитку виробництва. Тому справа приречена на успіх», – говорить Неля Малько.

Василь Паламар, голова Асоціації виробників продуктів бджільництва «Буковинський бджоляр» говорить, що для бджолярської галузі Буковини створення кооперативу – це великий прорив та важлива подія. «Подібних підприємств у нашій області не було. Від створення кооперативу бджолярі очікують отримати якісне фасування меду за європейськими стандартами та з дотриманням усіх санітарних норм. Адже вимоги до харчових продуктів зростають, а бджоляр на своїй пасіці не має можливості забезпечити відповідного рівня санітарних норм та якості продукції», – прокоментував Василь Паламар.
 


17 червня 2020 року відбулося попереднє представлення кооперативу – Рукшинської медово-ягідної мануфактури. Цікавим є те, що в кооперативі об’єдналися люди з різних сфер, різним життєвим досвідом та навиками. Це дало певну синергію, вважають його учасники. Вони ж вдячні адміністрації громади, яка активно долучилася до процесу, у багатьох питаннях допомагала та підтримувала, щоб кооператив відбувся. «Звісно, це велика користь для самої громади. Будь-який розвиток – це люди. Якщо сільська рада зуміла залучити до розвитку громади багатьох цікавих, амбітних людей, то це великий успіх. Бо зазвичай люди звідти їдуть», – коментує Ігор Мосін.

Таким чином, у Рукшинській ОТГ розвинули потужний інструмент місцевого розвитку. Із запуском виробництва створений кооператив забезпечить робочі місця та сприятиме соціалізації громади. Важливо, що це також може стати поштовхом для появ подібних ініціатив в інших селах Буковини.
 


Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації