Тепла зима, контракт з Росією і кроновірус: ціна на українському ринку газу впала до 10-річного мінімуму

ЛЮДИ МАЮТЬ ЗНАТИ / 

Ціна газу на українському ринку впала до позначки 186 доларів за 1000 м3 починаючи з 3-го кварталу 2019 року, що є мінімумом для останніх 10-ти років. На початку 2020 року було невелике зростання, але вже зараз зрозуміло, що продовження теплої зими та китайський коронавірус опустять цінову планку ще нижче.


На поточну ціну газу, як на українському, так і на світових ринках, вплинуло кілька факторів. По-перше, аномально тепла зима в нашій країні та у всій Європі. Друга причина – політична. В очікуванні розв’язання питання транзиту російського газу через територію України, європейські учасники ринку заповнили всі доступні сховища. В кінці грудня переговори завершилися підписання нового договору, у зв'язку з чим пропозиція перевищила попит. Знову-таки, погода вплинула на витрачання вже наявних запасів газу. Як підсумок – стрімке падіння ціни до рекордних показників.

Третій фактор не настільки очевидний: китайська промисловість, яка є основним світовим споживачем газу, через коронавірус значно скоротила виробництво, в деяких галузях з показником у 40%. Відповідно скоротилося споживання, і ціна на світовому ринку просіла ще нижче.

«Спираючись на цю інформацію, ми можемо прогнозувати ціну у 2020 році на рівні 120-150$,– коментує СЕО ETG.UA Володимир Шведкий.– Росія зі своїм «північним» і «Південним» потоками, а також постачання зрідженого газу з США і тої ж Росії, створюють надлишкову пропозицію на ринку, тому істотного корегування ціни в бік підвищення очікувати не варто».

При такій вартості газ стає економічно вигідним видом палива для вироблення електроенергії. Тому можна очікувати, що при збереженні цінового тренду, європейські та й українські станції генерації, будуть потроху переорієнтуватися з вугілля на газ. Блакитне паливо більш ефективне і екологічне, має менші викиди СО2 в атмосферу.

Низька вартість газу призведе і до негативних наслідків у економіці України.

«Швидше за все будуть заморожені вітчизняні проєкти з буріння. У 2017-2019 рр. український приватний видобуток зростав приблизно на 2,5% на рік, – розповідає СЕО ETG.UA Володимир Шведкий. – Інвестори розраховували свій прибуток, виходячи з ціни в межах 300 доларів за 1000 метрів кубічних. Це давало гарантувало термін окупності свердловини у 2,5-4 роки. Відповідно, падіння ціни пригальмує, або й зовсім заморозить всі ініціативи з розробки вітчизняних родовищ». 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації