Чому малі підприємці б'ють на сполох через податкові зміни? (РЕПОРТАЖ)

ТАКІ РЕАЛІЇ /


Кількість звітів до податкової зростає майже втричі замість лише звітності про доходи, які були раніше. Стихійний ярмарок без касових апаратів. Малі підприємці влаштували акцію поблизу Офісу президента в Києві. Вимагали скасування податкових змін, які торік у турборежимі ухвалив парламент, і які нині, за словами підприємців, заважають існуванню малого бізнесу. Аналогічні акції відбулися й у кількох регіонах країни, в тому числі у Чернівцях. У чому загроза для ФОПів – дізнавалася Наталія Світлова.


Чайно-кавову лавку Олександра Куліш відкрила 10 років тому й працює за спрощеною системою оподаткування. У кав'ярні, окрім Олександри, один офіційно влаштований помічник. Оплатити з цього бізнесу роботу ще одного працівника неможливо, запевняє Олександра. Бо справа стане нерентабельною. Щоб виконати нові вимоги закону, потрібен щонайменше й досвідчений бухгалтер. Підприємець пояснює: тепер має звітувати у податкову мало не про кожну продану цукерку, а у крамниці – 5 тисяч найменувань товару.

"Це одинично буквально, до кожної шоколадочки, до кожної жуйки, до кожної одиничної цукерки і вафлі. Ми здаємо щорічно і щоквартально звіти в податкову. Ну такий тотальний колосальний облік займає просто колосальну частину часу", – наголошує підприємиця.

Підприємці, які користуються спрощеною системою оподаткування, за новими правилами, мають звітувати й про походження товарів. Тобто вимагати такі документи з іноземних виробників, розповідає Оксана Горова, яка торгує текстилем. Інакше – штраф.

"Знайти бухгалтера, ви ж зробіть мені все правильно, тому що у мене буде штраф, до продавців – у мене ж буде штраф. Ось документи прийшли, а які документи прийшли, у мене ж буде штраф. Де ж я візьму документи на свій товар. Ось зараз ситуація, де я візьму документи на товар. Приходить перевіряючий: дайте документи – їх немає. Все, закрилися і померли називається", – обурюється підприємиця Наталя Горова.

Кількість звітів до податкової зростає майже втричі замість лише звітності про доходи, які були раніше. За словами аудитора Михайла Крапивка, спрощена система залишається такою лише на словах.

"За що живе малий бізнес, він живе за рахунок того, що у нього, перше – гнучка цінова політика, тобто можна поторгуватися з кожним покупцем, друге – він живе за рахунок малої націнки і швидкого товарообігу. Що зробив законодавець – він поширив повністю у всій красі законодавство про розрахункові операції і зобов'язав до програми реєстратора заводити адміністратора, всю номенклатуру товару і так далі", – пояснює аудитор Михайло Крапивко. Якщо брати в штат бухгалтера, треба підвищувати ціни на товари і послуги, кажуть підприємці. Або – закриватися.

"Я розумію, що уряд хоче, вони хочуть розмежувати великий і малий бізнес, але великий бізнес і так видно. Чому методом проб і помилок загнати кудись, щоб його просто не було?" – міркує Наталя Ешонкулова.
 


Акції з вимогами захистити малий бізнес відбулися у кількох регіонах країни, зокрема і біля Офісу президента.

Наталя СВІТЛОВА, Олександр ПРОНСЬКИЙ, Дніпро, "5 канал

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації