Від об’єднання до сталого зростання. Як десять громад на Буковині розвивають кооперативи (ФОТО)

В ГРОМАДІ СИЛА! / 

Питання сталого економічного розвитку сьогодні є одним з найбільш обговорюваних, особливо коли мова йде про об’єднанні територіальні громади. Практична площина такого розвитку передбачає нарощування економічного потенціалу місцевості для підвищення якості життя мешканців. Адже у такий спосіб громада стає конкурентоспроможною, а її зростання – сталим.
 
Саме ідея сталого економічного зростання мотивувала десять громад Буковини поєднати свої зусилля та ресурси. У 2016 році Глибоцька громада з іншими 9-ма (Волоківська, Великокучурівська, Мамалигівська, Вашковецька, Сокирянська, Рукшинська, Усть-Путильська, Недобоївська, Клішковецька) створили регіональну Асоціацію об’єднаних територіальних громад «Агенція розвитку громад Буковини». І вже 2018 року завдяки проекту «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання», що фінансується Європейським Союзом в межах ініціативи «Мери за економічне зростання», у громадах розпочали здійснювати конкретні кроки для підвищення можливостей економічного розвитку з метою сталого економічного зростання.

«Громада – це не бюджет і податки, це не території і структури – це, перш за все, свідоме об’єднання людей задля свого розвитку і за рахунок власних ресурсів. Основне – це добровільність і розуміння, бо найбільшим ресурсом, яким володіють громади, є люди. І їм потрібно створити умови для їхнього розвитку. Даний проект, фінансований ЄС, підтримує наші громади на цьому шляху – на шляху пошуку свого місця, своєї економіки, своїх можливостей», – зазначив голова Глибоцької ОТГ, голова асоціації об’єднаних громад області Григорій Ванзуряк.
 
ЗПотужним інструментом місцевого економічного розвитку в сільській місцевості є кооперація і кооперативи. Роль сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів стає особливо важливою в умовах проблеми безробіття у селі та низької конкурентоспроможності продукції селян на ринках. Через це одним із завдань проекту стало створення мережі кооперативів, частина яких уже функціонує, а до жовтня 2019 року планується запустити усі десять кооперативів.
 
Сфера діяльності кооперативу тісно пов’язана з особливістю території та наявністю трудових ресурсів, які бажають працювати. Тому, за словами Нелі Малько, виконавчої директорки Агенції розвитку громад Буковини та керівниці проекту, перед тим, як створювати кооператив, спочатку проводилися обговорення з представниками громад, визначалися, який з видів кооперативів найбільше підходить для тієї чи іншої громади.
 
В Глибоцькій ОТГ в межах проекту закупили обладнання для ферми зі збору козячого молока для вже існуючого, по праву, успішного кооперативу «Добрі ґазди». Щоб диверсифікувати продуктову ланку з виробництва сирів не вистачає саме козячого молока, натомість коров’ячого достатньо. Передбачається, що це буде синергетичне продовження «Добрих ґаздів».

Кооперативи – це додаткові робочі місця для мешканців громад. Також завдяки кооперативному господарюванню видатки селян на утримання власного господарства зменшуються, а їхня продукція купується за вищою ціною.
 
Саме підвищити економічну вигоду від вирощеної сировини планують у Мамалигівській ОТГ. Тут для місцевих фермерів у межа проекту закупили зерносушку з усіма необхідними комплектуючими, а сільська рада виділила землю під кооператив. У громаді вирощують сою, тому уже цього року зможуть її сушити та продавати значно дорожче. Кооператив об’єднав близька двох десятків фермерів, які раніше продавали сою одразу з поля, що було дуже дешево та економічно невигідно. Відтак кооператив формуватиме додану вартість на продукцію на користь громаді.
 
Натомість у Недобоївській ОТГ у межах проекту закупили подрібнювач деревини (ціною близько 30 тисяч євро) та маніпулятор, який автоматизував збір обрізків з дерев. Окрім потреби у догляді за садами, така техніка також містить екологічну складову, зазначає Неля Малько. «Якщо раніше обрізки спалювалися, а дим йшов селом, то тепер їх подрібнюють і будуть опалювати садочки, в яких котельні на твердому паливі». Оскільки установку треба переміщувати, сільська рада надає трактор.
 
Із садівництвом пов’язані кооперативи у Сокирянській та Клішовецькій громадах. У Сокирянах планують закупити трактор і молчар, щоб обрізки від дерев подрібнювати і використовувати для підкормки в садах. А у Клішковецькій ОТГ трактор уже є, тому тут закуплять навісне обладнання для обприскування садів.
 
Маючи виробничі приміщення із відповідним обладнанням, кооперативи можуть переробляти свою продукцію, що в результаті дає більші прибутки у порівнянні із продажом сировини. У Рукшинській ОТГ розвиватимуть два напрямки – бджільництво та сушку слив. Під сливи закуплена інфрачервона сушка та очікують на кістковибивну машину. Поряд з тим, уже зараз створюється бджоляний кооператив, під який сільська рада виділила приміщення. Тут відбувається ремонт, а щоб у майбутньому забезпечувати безпеку харчових продуктів, з плануванням приміщення консультує інженер.
 
«Кілька днів тому відбулись чергові збори членів кооперативу, де обговорювалися поточні питання закінчення ремонту та встановлення обладнання, а також додаткові напрямки розвитку. Маємо впевненість в тому, що цієї осені ми запрацюємо», – прокоментував Олег Горбатюк, голова Рукшинської ОТГ.
Інформування підприємців, фермерів та мешканців громади про ідею створення кооперативу відбулося одразу, як дізналися про перемогу даного проекту. Та, за словами голови громади, здебільшого зіштовхувались або зі скептицизмом, або з повною інертністю. Робота над створенням кооперативу СОК Рукшинський розпочалася після зустрічі з головою товариства пасічників області – Василем Паламарем. Сьогодні кооператив об’єднує пасічників не лише однієї громади, а й з сусідніх регіонів.
 
Частину обладнання для кооперативу закупили, по іншій – відбулися тендери. У громаді планують брати участь у закупівлях від Міністерства оборони, Укрзалізниці тощо та претендувати на поставку меду до готелів та ресторанів. Для цього закупили машину для стікування меду.
 
У Вашковецькій та Сторожинецькій об’єднаних громад однаковий напрямок кооперування місцевих фермерів: охолодження, шокова заморозка та зберігання ягід, адже у цих районах вирощують малину та смородину. Договір на поставку та монтаж обладнання в межах проекту уже уклали. Мова йде про три камери для кожної з громад для охолодження, замороження та зберігання ягід.
 
У ході реалізації проекту деякі громади зіштовхнулися з проблемами із землевідведенням за межами населеного пункту, через що не вдалося реалізувати першопочаткові ідеї. Для прикладу, Великокучурівська ОТГ планувала в межах проекту облаштувати теплицю, а Усть-Путильська – побудувати кооперативну бійню. Обидві ідеї залишаються актуальними для цих громад, проте на даний момент напрямок кооперування змінили.
 
Для Великокучурівської ОТГ закупили сушку для ягід, фруктів та овочів, а також планують взяти фасувальну машину, щоб робити дрібне фасування під яблучні чіпси чи фруктові чаї. Під таку діяльність сільська рада виділила приміщення в с. Снячів, у туристично привабливому місці. Тому приміщення з гарними краєвидами планують використовувати у сфері послуг, розвиваючи туристичний потенціал.
 
Усть-Путильська ОТГ буде переорієнтуватися на сушку та замороження продукції лісового господарства – грибів та ягід.
 
«Ми передбачаємо, що кооперативи з часом зможуть продукувати додану вартість і ставати прибутковими. Проте учасники кооперативів розуміють, що це лише перший крок, відтак уже напрацьовують плани на майбутнє для подальшого розвитку чи то у вигляді закупівлі додаткової техніки, чи залучення нових людей», – прокоментувала керівниця проекту Неля Малько.
 
До того ж, за словами керівниці, цей проект – це екзамен для громад, адже вони мають надати співфінансування, від якого залежить закупівля обладнання для усіх учасників проекту. Загальний бюджет складає 788,843 євро, а внесок Європейського Союзу – 587,688 євро. Якщо аналізувати бюджет під кооперативи, адже в межах проекту також було відкрито десять центрів економічного зростання, то гранична сума на обладнання складає 35 тис. євро. З них –26 тисяч євро фінансує ЄС. Такий бюджет, на думку творців проекту, є достатнім, щоб почати справу.
 
Таким чином, впродовж двох років у рамках проекту «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання» на Буковині створюється мережа підтримки бізнесу, формуються кооперативи та загалом підвищується фаховий рівень представників малого бізнесу. Не треба забувати, що саме розвиток кооперативів призводить до конкурентоспроможності сільськогосподарських товаровиробників не лише на території громади, а й по всій країні та, можливо, за кордоном. Завдяки їх діяльності на території впроваджують сучасні технології, модернізують техніку та створюють передумови для розвитку підприємницької діяльності. У свою чергу, це в рази збільшує доходи місцевого бюджету, що позначається на житті громади.
 
Ольга ОБЕРШТ, для Букінфо
 
 
  

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації