Фірташ застряг в Австрії: хто блокує його видачу в США: У олігарха залишаються шанси уникнути екстрадиції

ЦІКАВІ РОЗКЛАДИ /


Екстрадиція українського олігарха-втікача Дмитра Фірташа із Австрії до США відкладається на невизначений термін. Адвокати надали нові докази, що справа Фірташа має політичну мотивацію - тепер їх розгляне суд. Що ж відбувається з екстрадицією Фірташа і чи має олігарх шанси залишитися в Австрії, з’ясовував "Апостроф".


Хто такий Фірташ і чому він в Австрії

  

Власник міжнародної групи компаній Group DF, яка спеціалізується на хімічній, титановій, газовій промисловості та у банківській сфері, Дмитро Фірташ також був мажоритарним власником однієї з найбільших телевізійних груп "Інтер". У 2010 році спонсорував передвиборчу кампанію колишнього президента України Віктора Януковича. Виступав критиком Юлії Тимошенко, зокрема і після виборів. Під час Євромайдану закликав до мирного врегулювання конфлікту. Олігарха звинувачують у фінансуванні організацій, які брали участь в анексії Криму.

2014 року Фірташа заарештували у Відні, але невдовзі відпустили під заставу у розмірі $172 млн – зараз він перебуває під домашнім арештом. Прокурори американського штату Іллінойс стверджують, що Дмитро Фірташ намагався підкупити індійських чиновників і укласти вигідну угоду про видобуток титану для Boeing – метал мали продавати в США. Оскільки Boeing – американська компанія, США вимагають видати їм українського олігарха.

"Структури Фірташа і одного з американських бізнесменів придбали завод в Угорщині - можливо, металургійний. Згодом Фірташа "кинули". Коли він почав чи то судитися, чи то погрожувати судом партнеру зі Штатів, з'явився індус, який заявив, що ось цей чоловік пропонував йому 15 млн доларів. Тому ця справа шита білими нитками. Але історія знає безліч таких випадків, які закінчувалися вироками. Легенди про американське правосуддя – лише легенди, на жаль", - розповів співрозмовник "Апострофа", близький до оточення Фірташа.

24 жовтня 2018 року Суд ЄС розглянув докази і надав Австрії дозвіл вирішувати дане питання на свій розсуд. У Відні заявили, що при ухваленні рішення будуть враховувати національні інтереси країни. Фірташу ж у США загрожує 50 років позбавлення волі.

16 липня здавалося б завершилася епопея з екстрадицією олігарха. Міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер дав дозвіл на екстрадицію Фірташа. Але судовий процес в Австрії поновлено.

Суд до кінця року

Адвокати українського олігарха надали суду масив доказів того, що вимога екстрадиції Фірташа є політично мотивованою. Згідно з угодою, підписаною між Вашингтоном та Віднем, видача підозрюваних у такому разі заборонена.

"Все свідчить, що Дмитро Фірташ не скоював злочину в Індії. Проти нього там немає звинувачень. Це по-перше. А по-друге, США мають високий рівень політичної мотивації. Це, зазвичай, і є рушієм процесу екстрадиції – у США звикли втручатися у справи держав по всьому світу, впливати на правосуддя інших країн. Австрійські суди чинять цьому опір і ми покладаємо надії на них", - заявив адвокат Фірташа Дітер Бьомдорфер.

Суд розглядатиме новий масив доказів аж до осені. Якщо ж рішення приймуть проти Фірташа, адвокати можуть подати на апеляцію – і тоді все затягнеться до нового року.



"Якщо ж суддя визнає, що політичний інтерес дійсно існує, адвокати мають право вимагати, щоб розгляд справи розпочали з нуля – і на весь процес, який тривав 5 років, не зважатимуть", - розповів "Апострофу" австрійський журналіст Крістіан Вершютц, знайомий з судовою тяганиною щодо екстрадиції Фірташа.

Що ж це за нові матеріали, які можуть скасувати екстрадицію Фірташа? Адвокати олігарха відмовилися коментувати цю справу "Апострофу", пояснивши, що мають узгодити відповіді зі своїм підзахисним.

"Цей судовий процес не має нічого принципового, що пов'язує Фірташа та Україну. І адвокати хочуть довести, що звинувачений у корупції в Індії Фірташ нічого не зробив", - наголошує Вершютц.

Варто зазначити, що політична причина обговорюється в Австрії давно. Земський суд Відня у квітні 2015 року навіть виніс рішення на користь Фірташа – що питання екстрадиції є більш-менш політично мотивованим. Німецьке видання DW, посилаючись на свої джерела у суді, зазначило, що адвокати знову звернулися до Земського суду, але справу розглядатиме інший суд.

Разом з тим, США також передали докази – там йдеться, що Фірташ особисто наказав перерахувати $18,5 млн через рахунки низки фірм на рахунок довіреної особи одного з індійських чиновників.



"Зараз складається така ситуація: міністр юстиції Австрії вирішив, що екстрадиція можлива, а суддя у Відні вирішив, що вона не можлива до того часу, поки не вирішиться питання про політичну мотивацію. Для цього потрібен абсолютно новий судовий процес. Зараз мусимо чекати, яке рішення прийме суд у Відні", - прокоментував Вершютц.

І хоча журналіст стверджує, що Австрія не має жодних симпатій до Фірташа, а більшість австрійців навіть не чули про такого, певна пересторога є.

"Австрійський міністр юстиції Клеменс Яблонер наполягав на видачі. Але в цей же час більшість в уряді вважає, що видача Фірташа може мати негативні наслідки для самого уряду, особливо напередодні виборів 29 вересня цього року. Тому, думаю, мова йде про намагання досягти соломонового рішення", - вважає український політолог Кость Бондаренко.

Він додав, що австрійські політики відчувають певний тиск з боку США.

"Коли порушувалася справа Фірташа, його вважали важливим свідком у питаннях, які стосуються Росії і Путіна. Він може розповісти про пов'язані з Росією бізнесові кола. А ось що від нього хочуть почути? Це питання треба адресувати американським слідчим", - каже Бондаренко.

В даній ситуації все залежить від адвокатів. Адже рішення про видачу пройшло усі стадії судочинства і підписане міністром юстиції.

Втекти не вдасться

Адвокати Фірташа намагаються домогтися, аби його передали до Німеччини. Там він фігурує у справі про незаконний збір даних та підкуп чиновників. Олігарха звинувачують у тому, що він намагався дати хабарі місцевим високопосадовцям у службі безпеки та поліції, аби дізнатися про хід справи проти нього у США. Олігарх заплатив їм близько €750 тис. Судовий процес щодо цього триває з 2016 року.

Адвокати сподіваються, що їм вдасться повернути підзахисного до Німеччини і "протягнути" його у якості свідка під час суду проти чиновників, яким він же давав хабарі. Таким чином Фірташ зможе потрапити під програму захисту свідків і його не екстрадують до США.

Проте олігарх не зможе виїхати з Австрії, оскільки у нього немає паспорта.

"Фірташ не зможе потрапити до Німеччини і скористатися програмою захисту свідків, бо його паспорт у австрійських правоохоронних органів. Тож він не має можливості подорожувати. Австрійський суд не може передати його Німеччині, бо це зовсім інший судовий процес. Неможливо, щоб інший суд вирішив питання екстрадиції", - каже Вершютц.

Такої ж думки дотримується й експерт "Українського інституту майбутнього" Ігар Тишкевіч.

"Австрійський суд не може передати Фірташа одночасно двом країнам – США й Німеччині", - наголошує Тишкевіч в коментарі "Апострофу", додавши, що з ймовірністю 80% олігарх потрапить до американських правоохоронців.

Цінність Фірташа

Тишкевіч вважає, що корупційна складова щодо видобутку титану в Індії, за якою судять олігарха - це нісенітниця. Частка титану, яку виробляла компанія Фірташа в Україні, становить лише 2% від світового ринку. Тож вважати олігарха впливовим гравцем на цьому полі не можна. Однак і США, і Австрія зацікавлені в економічних і політичних інсайдах про Україну.

"Спектр інтересів може бути дуже великим – починаючи від стану української газотранспортної системи і закінчуючи реальним станом нашої енергетики, мобілізаційним потенціалом чи станом замовлень, які існують на наших заводах", - каже Тишкевіч.

Австрія в будь-якому разі буде діяти з огляду на національні інтереси. Фірташ же може запропонувати австрійцям інформацію, цінність якої буде переважати наслідки можливого конфлікту із Вашингтоном. Тоді Відень вирішить його не видавати.

"Фірташ – не бідна людина. Але це має бути не хабар, а якась легальна інформація. Про реальний стан української економіки, фінансово-промислових груп, їх відносини із фінансово-промисловими групами інших держав – Білорусі, Росії, Угорщини, Словаччини", - вважає Тишкевіч. Також Фірташ може надати компромат на українських політиків.

"Олігарх не може бути олігархом, якщо він немає компромату на політичну еліту своєї держави. Можна взяти перелік лідерів партій на сайті ЦВК і перед кожним прізвищем поставити "плюсик" – у нього є компромат на цю людину. Починаючи від того, хто в кого вкрав цукерочку у дитячому садку і закінчуючи, хто зайву пташку під час полювання підстрелив. А між тим може бути і економічне, і сімейне життя", - зазначив експерт.

Бондаренко додає, що, зважаючи на зв'язки Фірташа у бізнесових та політичних колах, йому може загрожувати небезпека як з боку США, так і з боку Росії.

Про яку небезпеку йде мова – можемо тільки здогадуватися.

Дмитро МАЛИШКО, Апостроф 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації