Зробити (не)можливо. Європейський ринок для чернівецьких підприємств (ФОТО)

ЄВРОПА ВЖЕ У НАС /


Значимість Європейського Союзу як експортного напрямку для українських виробників зростає щороку. У 2018 42,4% експортованих товарів з України припали на європейських країн-партнерів. Чернівецька область робить свій внесок у динаміку експорту товарів, обсяг якого до країн ЄС у січні-лютому 2019 року становив 28,2 млн. дол. або 75,4% від загального обсягу експорту та збільшився проти січня-лютого 2018 року на 13,8%. Серед країн ЄС найбільші обсяги експортних поставок з області здійснювались до Румунії, Німеччини, Франції, Польщі та Греції.


Якщо ж говорити про товари, то основу складали продукти рослинного походження, механічні та електричні машини, деревина і вироби з деревини, текстильні матеріали та текстильні вироби, меблі, готові харчові продукти.

У свою чергу, експортні поставки текстильних матеріалів та текстильних виробів з Буковини у 2018 році збільшилися на 32,1%, а машин та електротехнічного обладнання – у 2,1 раз.
 


Серед підприємств області, товари яких сьогодні складають конкуренцію на європейських ринках є ті, які перспективи співпраці із західними партнерами побачили ще з розпадом СРСР.
 


ТДВ “Трембіта” завдяки вдалому курсу керівництва на співробітництво з європейськими партнерами, залучення іноземних інвестицій, впровадження найновіших технологій і переобладнання підприємства – не тільки продовжила своє існування, а почала інтенсивно розвиватись. Цього року “Трембіті”, як швейній фабриці – 75 років. “Дякуючи тому, що ми не зупинилися, ми вижили”, – коментує БукІнфо початок 90-х років генеральна директорка Стелла Станкевич.
 


Ціллю, з якою починали виробництво на підприємстві “Артон” 20 років тому, був якісний продукт. “Зробити вироби, які б мали попит на вітчизняному ринку, які б захищали майно і життя від вогневої стихії, та вийти на ринки країн колишнього СРСР і європейські ринки, – на початках це було просто мрією”, – пригадує Ігор Мисевич, засновник ПП “Артон”.
 
Обидва підприємства, потужності яких розташовані в місті Чернівці, не вступаючи в якості своїх товарів, сьогодні поширюють “зроблено в Україні” в ЄС та на ринках світу. Керівники ж підкреслюють, що конкурентність на ринку забезпечує якісне обладнання та своєчасність поставки.
 


“Починаючи з 1996 року ми почали технічне переоснащення підприємства. У багато чому завдячуємо німецькій фірмі «Кайзер», яка зробила перший кредитний внесок і ми побудували нову котельню на газовому паливі. Згодом було встановлена лінія для волого-теплового оброблення виробів з програмним управлінням. А з 1997 по сьогодні ми за рахунок власного прибутку переоснащуєм підприємство обладнанням нового покоління. Найкраща техніка, яка є у світі, є на підприємстві. До того ж, усі секції виробництва у нас відокремлені, чого не має у Європі”, – підкреслює Стелла Станкевич. Цього року ТДВ “Трембіта” закупила обладнання на 300 тисяч євро та планує стати більш енергоефективним.

На даний час у ТДВ “Трембіта” ефективно функціонує система управління охороною праці. Стан промислової безпеки та охорони праці на підприємстві відповідає міжнародному стандарту ISO 9001, що періодично підтверджується висновками зовнішнього аудиту відповідності до вимог BSCI.
 


Продукція підприємства визнана кращою в Україні у 2017 році. Міжнародні та європейські стандарти якості дозволяють експортувати вироби до Італії, Німеччини, Франції, Англії, Нідерландів та інших країн. Сьогодні підприємство успішно співпрацює з відомими брендами, зокрема, Armand Thiery, Scherrer, Mario Dessuti, Celio, Gianni Ferrucci, Galeries Lafaytte, Burton, Villa Vasari, Prado, Benetton, Fellini та іншими. За рік на виробництві виготовляється до мільйона одиниць одягу. Хоча у кожної країни окремі вимоги до моделей та методів обробки.

“Зараз ми лише для Франції шиємо 20 тисяч костюмів в місяць. Дякуючи нашим відповідальним працівницям (90% працівників – жінки), у нас навіть просять колеги з Нідерландів та Данії, щоб ми взяли роботу, але не можемо, бо виробництво повністю завантажене”, – продовжує генеральна директорка.
 


“Трембіта” у хороших відносинах з європейськими партнерами, які вибудувались на довірі. Підприємство завжди гарантує якісну продукцію у конкретні терміни. “Їх цікавить якісна і своєчасна продукція. Ще не було такого, щоб ми зірвали поставку. Умираємо, але робимо”, – говорить Стелла Станкевич.

Підприємство “Артон”, яке спеціалізується на виробництві засобів і техніки пожежної сигналізації, в Європі цінують за культуру виробництва. Засвідчує це й висновок французьких аудиторів, які прирівняли це виробництво до виробництва відомих світових брендів. Тут усі прилади відповідають вимогам європейських стандартів, а система управління якістю, введена на підприємстві в 2003 році, сертифікована компанією TUV Rheinland на відповідність міжнародному стандарту ISO 9001:2008 та гарантує споживачеві відмінну якість продукції.
 


“Основним дистриб'ютором нашої продукції на ринку була якість. У нас повний цикл виробництва, а жодна аналогічна компанія з Європи такого не має. Відтак, ми гарантуємо високий рівень розробки та високий рівень технологічності. Наша продукція найсучаснішого рівня, технологія така, як у ваших телефонах” – зазначає Ігор Мисевич.
 


Володимир Баканов, головний конструктор підприємства звертає увагу на дільницю SMD-монтажу, яка повністю роботизована: “Чотири робити, які виготовляють двадцять і більше тисяч елементів на годину. Один робот замінює 32 людини, які робили б таку роботу вручну. Що це дає? Це запорука якості та безпомилковості”. Далі конструктор показує зовсім нове, запаковане обладнання, яке буде виготовляти для підприємства 78 тисяч елементів за годину.
 


Продукція “Артону” сертифікована в Бельгії, Франції, Німеччині. Один із проектів, яким тут пишаються, зроблений в “англійському цеху”, замовником продукції є фірма White Light, Великобританія. “Спочатку англійці робили об'єкт з польською стороною, а після відвідин “Артона”, перекинули проект нам повністю. Наші інженери-конструктори удосконалили його. Відтак, почали виготовляти димери – регулятори освітлення для світлодіодних ламп. Виготовляємо 75 тисяч штук в місяць близько 6 років без жодної помилки”, – говорить директор підприємства.

Європейський ринок, як свідчить тривалий досвід чернівецьких підприємств, не є недосяжним чи закритим. Його освоєння хоч складний і тривалий процес, але, в той же час, є невід’ємною складовою розвитку компаній. Для ТДВ “Трембіти” та ПП “Артон” вихід на ринок ЄС став підтвердження якості продукції та успішності системи управління. А розпочалась їхня історія успіху зі створення репутації надійного партнера.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації