УКРАЇНА ОТРИМАЛА ТОМОС ПРО АВТОКЕФАЛІЮ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ОНОВЛЕНО)

ДАЙ, БОЖЕ! / 

 

Православна церква України офіційно стала автокефальною. Вселенський патріархат надав томос Православній церкві України. Про це повідомляє РБК-Україна.

Предстоятель Православної церкви України Епіфаній в ході богослужіння в храмі Святого Георгія на Фанарі отримав з рук Вселенського патріарха Варфоломія посох і томос, який проголошує автокефалію. Відзначимо, томос - це особливий документ, який завершує процес отримання автокефалії православної церквою.


Автокефалія полягає у повній самостійності церкви в прийнятті рішень. Таким чином, Православна церква України юридично вийде з підпорядкування іншої помісної церкви, тобто РПЦ, і буде підкорятися тій, яка дає автокефалію, - а саме Константинопольському патріархату.
 
Цей документ видається один раз і є основою існування церкви. Після отримання томосу вже повноправний предстоятель автокефальної церкви Епіфаній направить листи-миру іншим предстоятелям помісних церков з пропозицією налагодити церковне (євхаристичне) спілкування, додавши копію томосу. 

  

 

 

 

У церкві Святого Георгія був присутній також президент України Петро Порошенко з дружиною.

 

Нагадаємо, напередодні Варфоломій підписав томос про автокефалію об'єднаної Православної церкви України. Відзначимо, томос про автокефалію оформив на пергаменті каліграф Лука з афонського монастиря Ксенофонт.

Пізніше було опубліковано текст томосу українською мовою. Згідно нього, автокефальна церква визнає главою апостольський і патріарший Вселенський престол. Також митрополит Київський і всієї України та архієреї будуть обиратися відповідно до канонів і положеннями статуту. Українська церква також має брати участь у вирішенні важливих канонічних та інших православних питань.

 

 

Як українська церква отримала незалежність

 

Навесні 2018 року Петро Порошенко звернувся до Вселенського патріарха з проханням надати томос для української православної церкви. На той момент в країні діяла одна канонічна Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП), а також невизнані Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП) і Українська автокефальна православна церква (УАПЦ). Ініціативу президента і Верховна Рада підтримала.

 

Восени відбулося зібрання ієрархів у Стамбулі і синод Вселенського патріархату, на якому було прийнято рішення надати томос про автокефалію УПЦ.

 

Сьогодні Україна отримає томос про автокефалію

Останнім кроком до самостійності української церкви став Об'єднавчий собор. Він пройшов 15 грудня в Софійському соборі. На зборах представників церков та священнослужителів Константинопольського патріархату було оголошено про створення нової помісної церкви в Україні - самоврядна і незалежної від Російського патріархату. Також був обраний глава нової церкви і затверджено її статут.

 

Предстоятелем Православної церкви України (ПЦУ) став митрополит Переяславський та Білоцерківський Епіфаній (Думенко). Саме він повинен отримати томос про автокефалію для України 6 січня з рук Вселенського патріарха Варфоломія.

 

Реакція Московського патріархату на надання томосу

 

У Московському патріархаті Об'єднавчий собор назвали "незаконним зборами розкольників" і відмовилися на ньому присутні. Крім того, синод Російської православної церкви прийняв рішення повністю розірвати стосунки з Константинопольським патріархатом. На їхню думку, Константинополь не мав права скликати будь-які збори в Україні та давати автокефалію без згоди всіх канонічних православних церков, у тому числі РПЦ.

 

Сьогодні Україна отримає томос про автокефалію
Фото: засідання Синоду УПЦ МП (church.ua)
 

Після отримання томосу про автокефалію статус УПЦ (МП) залишиться без змін, за винятком назви. 20 грудня 2018 року Верховна рада підтримала законопроект про перейменування церкви Московського патріархату в Російську православну церкву.

 

Що змінить томос для України і якою буде нова церква

Нова церква під назвою Православна церква України (ПЦУ) стає самокерованою адміністративно незалежною і канонічної поряд з Російським патріархатом та іншими православними церквами.

 

Членами ПЦУ є всі православні християни країни, незалежно від їх національності. Однак парафіяни українського походження в православній діаспорі підпорядковуються архієреям Вселенського патріархату.

 

У відповідності з затвердженим статутом, священнослужитель будь-якого сану ПЦУ, остаточно засуджений своїми церковними властями до будь-якого покарання, може апелювати до Вселенського патріарха.

 

Архієрейський собор у складі митрополита Київського і всіх єпархіальних архієреїв України наділяється повноваженнями засновувати нові єпархії, ліквідувати або поєднувати старі, а також визначати межі архієрейських областей. Тільки Архиєрейський собор може накладати анафему на всіх членів церкви.

 

Головною владою в новій церкві стає Помісний собор. Він буде регулярно скликатися митрополитом Київським і річним постійним синодом кожні п'ять років.

 

Порошенко знову пообіцяв релігійну свободу для українців

Томос про автокефалію Православної церкви України зміцнить релігійну свободу і міжконфесійний мир. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на звернення президента Петра Порошенка.

Порошенко назвав вручення томосу "фактично ще одним Актом проголошення незалежності України".

"Він зміцнить релігійну свободу, міжконфесійний мир, посилить права і свободи громадян. Особливо тих, які перебували поза спілкуванням з вселенським православ'ям і яких несправедливо таврували неканонічністю", - зазначив він.

Порошенко також назвав нову українську церкву гарантією духовної свободи і запорукою суспільної злагоди. За його словами, томос завершить утвердження самостійності української держави.

"Протягом більше тисячі років зберігалася і множилася київська християнська традиція. Сьогодні наша православна церква готова до самостійного буття. Те, що відбулося - це справжнє диво, яким ми зобов'язані волі Творця. Ми раді, що Вселенський патріарх почув наш голос і наші прохання", - додав президент.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Україна отримала томос про автокефалію церкви.

Відзначимо, напередодні Порошенко запросив Вселенського патріарха Варфоломія відвідати Україну.


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації