Майже 75% жителів Новоселицької ОТГ підписали угоди з сімейними лікарями

МЕДИЧНА РЕФОРМА В ДІЇ /


Представники Новоселицької міської ради об’єднаної територіальної громади спільно з лікарями і жителями громади обговорили успіхи підписної кампанії та звернули увагу на відсутності місцевих амбулаторій, що ускладнює втілення наступного етапу медичної реформи. Проведення заходу ініціювала громадська організація “Центр UA” 27 листопада в рамках всеукраїнського туру “ЗміниТИ”.


Новоселицька ОТГ не є власником закладів охорони здоров’я. Пацієнти обслуговуються у КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району”. Вже з початку кампанії “Лікар для кожної сім’ї” заклад лідирував за кількістю підписаних декларацій пацієнтів з сімейними лікарями. Головний лікар В’ячеслав Бежан зазначає, що завдяки співпраці з місцевою владою вдалось оперативно закупити комп'ютери, а також запропонувати пацієнтам тестовий формат укладання декларацій з 1 лютого 2018 року. Сьогодні близько 75% жителів громади підписали угоди з сімейними лікарями:

“Ми були підготовлені до підписної кампанії, тож не мали проблем із її впровадженням. Наші сімейні лікарі мають контакт зі своїми пацієнтами і впродовж років їх “ведуть”, — зауважує головний лікар і додає, — Ми також проводимо роз’яснювальну кампанію, не для заробітної плати лікарів, а щоб пацієнти з 1 січня 2019 мали доступ до другого рівня медичної допомоги”.

Наразі у Центрі первинної медико-санітарної допомоги Новоселицького району обслуговується 23 тис. жителів громади. Центр на 85% забезпечений комп’ютерною технікою, втім досі не має власної лабораторії. Лікарі вимушені запрошувати аналізи у Центральній районній лікарні та шукати варіанти запуску власної лабораторії при КНП.
 


Задля підвищення рівня доступності медицини та наближення первинної меддопомоги до населення, за словами заступника міського голови Деомид Шова, у свій час планувалось запустити роботу 10 амбулаторій в ОТГ, які відповідають вимогам Мінрегіону.

“На жаль, ми не відкрили навіть однієї лабораторії через нестачу коштів у місцевих бюджетах. Саме бюджети мали б співфінансувати об’єкти на 10%. Для однієї громади 1,6 млн.грн. є великою сумою, яку наразі вони не можуть виділити”, — зазначив управлінець.

Головний лікар В’ячеслав Бежан підтвердив, що наразі в місцевому бюджеті не передбачені кошти на дофінансування амбулаторій.

“Є думка, що активність КНП, його фінансування НСЗУ, 75% підписаних декларацій, означає, що місцева влада вже нічого не має робити. Але кошти НСЗУ ми можемо використовувати лише певним визначеним чином. Нас не почули щодо сільської медицини”.

Окремо учасники консультації зазначили, що фінансовий план ЦПМСД формується в міжсесійний період. Це дозволяє уникнути затримок по оплаті комунальних послуг, адже субвенція скерована на початку року. Наприклад, нині розроблений проект фінансування вже відправлений на доопрацювання та чекає ухвалення 7 грудня поточного року.
 


В Новоселицькій ОТГ вже готові до використання нових електронних інструментів для лікарів. Впровадження електронних медичних карток — ще один важливий етап втілення медичної допомоги нової якості, особливо розвитку електронної системи eHealth. За словами головного лікаря, тренажер для використання Міжнародної класифікації первинної медичної допомоги ІСРС-2 планують запустити в громаді 6 грудня, якраз до Дня лікаря.

Учасники консультації наголосили, що для надання якісних медичних послуг їм не вистачає власної лабораторії, табельного оснащення, сучасних автомобілів для виїзду до найближчих сіл та транспортування хворих в разі потреби. Лікарі сподіваються, що такі матеріальні можливості у них можуть з’явитись, коли більшість мешканців громади заключить декларації із сімейними лікарями. Проте нині відчувають потребу в додатковій фінансовій підтримці від держави.
 

Ольга ОБЕРШТ, представниця ГО “Центр UA” в Чернівецькій області  

Для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації