Засіка Закарпаття: Контрабандисти і заробітчани будують для себе елітні котеджі в невеликому селі на Закарпатті на кордоні з Румунією

А ЩО У НАС? /


Невелике село в Закарпатті на кордоні з Румунією виглядає як елітне котеджне селище під Києвом, утикане шикарними будинками. А все завдяки підприємливості місцевих людей, які будують собі палаци за рахунок заробітчанства та контрабанди.


Глухий кут країни і Закарпаття, прикордоння, 2 км до Румунії. І раптом — дерева і гори розступаються, відкривається вид на ціле котеджне селище, що складається з великих, просторих будинків. Ні, не будинків — будинищ, палаців. У деяких — по три десятка кімнат.

Так виглядає закарпатське село Нижня Апша в Тячівському районі. Український населений пункт, в якому за переписом живе 3,8 тис. осіб, майже 98% — етнічні румуни.
Будинків багато, кімнат багато — а на вулицях тихо і досить безлюдно: людей мало. Тому що все працездатне населення — на заробітках. Причому це дуже різні заробітки — від будівельних робіт в далекому і близькому зарубіжжі до особливої "роботи" на самому кордоні.
фото_1
КОЛИ ВСЕ — БУДИНКИ: Прикордонне село, населене заробітчанами і контрабандистами, виглядає як елітне котеджне містечко
На весь світ
Справжній апшинець має румунське коріння, може жити де завгодно, але зобов'язаний на малій батьківщині побудувати величезний будинок. А до нього, за новою місцевою модою, прилаштувати те, що тут називають "літньою кухнею" — солідний двоповерховий маєток.
А ще справжній апшинець навідується в свої хороми на пару тижнів на рік.
"Цілий рік наші проводять за кордоном", — розповідає 70-річний місцевий житель Василь Йовді, носій найпопулярнішого тут прізвища.
Люди своїми будинками хочуть показати, хто із них крутіше влаштувався 
Юрій Філіп, 
житель Нижньої Апші
В основному його земляки їздять на заробітки в Російську Федерацію. Але майже кожен другий працює в Європі — в Чехії, Угорщині, Італії. "Там і заробляють гроші на гарні будинки", — продовжує короткий віртуальний екскурс селом Василь Йовді.
Робота № 1 для апшинця — це все, що пов'язано з будівництвом. Деякі місцеві бригади примудряються добиратися навіть до Канади, працюючи там на будівництвах по найму.
Але є серед місцевих і ті, хто спеціалізується на сільськогосподарських роботах, — такі прибирають урожай в Росії: в Ростовській області, Ставропольському і Краснодарському краях РФ.
фото_2
ЮРІЮ ЛУЦЕНКУ НА ЗАМІТКУ: Деякі маєтки в селі виглядають багатшими, ніж у деяких столичних державних діячів із правоохоронної сфери
Закарпатське Ельдорадо
Період первинного накопичення капіталу для місцевих настав в 1980-х, коли румуни з Нижньої Апші почали закуповувати насіння соняшнику в обмін на ліс. Насіння вони смажили і поставляли мішками в Росію з націнкою в 100-200%. "Це приносило нечувані гроші", — відверто каже Іван Йовді, стоячи на ганку власного багатого будинку. Він — ще один місцевий житель, але не родич першого Йовді.
Вся справжня рідня Йовді №2 поїхала працювати до Бєлгородської області Росії, а він в свої 60 років остаточно осів в Апші разом з дружиною.
Але не насінням єдиним, як розповідає Йовді №1 — Василь. Тут ще до 2013 року процвітало нелегальне виробництво алкоголю — в основному горілки і коньяків під відомими брендами. Робили і звичайний спирт, який успішно продавали. Але чотири роки тому правоохоронці "накрили" всі доморощені коньячно-горілчані "виробництва", тим самим поклавши край нелегальному бізнесу.
фото_3
ІНВЕСТИЦІЇ В ІНФРАСТРУКТУРУ: Жителі Нижньої Апші оплатили будівництво нових доріг в своєму селі, яке вигідно відрізняється якістю доріг від інших місць Тячівського району
Щоправда, один житель села на правах анонімності зізнався НВ: його сусіди досі виготовляють великими партіями підроблений закарпатський коньяк. "Їх ніхто ніколи не зловить, тому що вони платять хороші відкати кому треба", — говорить цей апшинець.
Крім того, місцевий житель по секрету розповів, що в селі виробляють "румунські" меблі, а також каву, яку продають на ринок під відомими марками.
фото_4
МІСЦЕВІ ЕЛІТИ: 60-річний Іван Йовді багато років провів на заробітках в Росії, але в підсумку осів в Нижній Апші, де побудував собі респектабельний маєток
Аще апшинця годує кордон. Але розповідати про це ніхто з них не хоче навіть на умовах анонімності.
Зате про транскордонний бізнес охоче і багато говорять в головному місті регіону — Ужгороді. "Жителі села активно займаються контрабандою, — стверджує Анастасія Бачинська, юрист із закарпатської "столиці". — Вони переправляють цигарки і алкоголь, які закуповують в Ужгороді, через прикордонну річку Апшиця прямо в Румунію".
Крім того, ще до недавнього часу в селі працювали цехи з випуску джинсів і ременів. І все це теж було підробками популярних світових брендів.
фото_5
БЕЗЛЮДНА УСПІШНІСТЬ: На вулицях села відверто мало людей
Справа всього життя
Ділова жилка апшинців перетворила їхню малу батьківщину на закарпатську філію Кончі-Заспи — елітного київського передмістя. Але це — зовнішнє благополуччя.
Середня вартість будинку в Нижній Апші — $100 тис., відзначає Іван Йовді. Оскільки чистий місячний заробіток будівельника в Росії чи Чехії становить приблизно $1 тис., назбирати на новий будинок і меблі в ньому апшинцям вдається, як правило, колективними зусиллями всієї рідні — від дідів до онуків.
фото_6
ЗА ШАБЛОНОМ: У дизайні будинків Нижньої Апші вгадуються кілька типових архітектурних рішень, через що багато будинків дуже схожі один на одного
Не всі будинки будуються з нуля, говорить цей Йовді: за хороші гроші можна привести в відмінний стан і старий будинок. "Головне, щоб він спочатку був міцно збудований", — підкреслює чоловік.
"Люди своїми будинками хочуть показати, хто з них крутіше влаштувався в житті", — уточнює 25-річний житель Нижньої Апші Юрій Філіп, який також погодився поговорити з НВ.
Він майже весь свій час проводить на будівельно-ремонтних роботах в Москві. Але на власний будинок поки не назбирав. "Не щастить із заробітками останнім часом, — знизує плечима хлопець. — Буває, що тільки $500 в місяць отримую".
фото_7
ВИШЕНЬКА НА ТОРТІ: Особливим шиком у селі вважається звести навколо будинку блискучу металеву огорожу
аші везуть весь свій прибуток в Нижню Апшу", — підкреслює Іван Йовді. Основна частина цих грошей, звичайно, йде в приватну нерухомість, але дещо перепадає і регіональній інфраструктурі. Це помітно по дорогах: якість траси з Ужгорода до Тячева і далі — погана. А ось на під'їзді до Нижньої Апші — вже хороший асфальт на шосе.
"У селі нормальної роботи немає: 2 тис. грн на місяць — це не гроші. Якщо не виїхав — можеш померти від голоду", - резюмує, оглядаючи своє шикарне, але порожнє село Іван Йовді. І повертається до розповіді про цікаве: про нюанси внутрішньої обробки його величезного будинку.
фото_8
ПРИКОРДОННА ТЕРИТОРІЯ: Перебуваючи в 2 км від українсько-румунського кордону, Нижня Апша стала центром локальних контрабандних потоків, що йдуть через річку Апшиця


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації