Міністр-буковинець Павло Петренко: "Україна має право"

ЗМІНИ ТРИВАЮТЬ / 

Очолюване Павлом Петренком Міністерство юстиції під час його керування стало набагато відкритішим для громадськості. Воно стало чітким та зрозумілим і в питаннях жорсткого захисту інтересів держави на міжнародній арені. Нині серйозна робота ведеться Мін’юстом у міжнародних судах. Україна воює з Росією не тільки на фронті, а й у юридичній площині. Фактично з нуля, не маючи ані досвіду, ані практики, Мін’юст розпочав широкий фронт війни з агресором. Уже зараз Україна має перші результати.

Триває 5 великих справ проти Росії в Європейському суді з прав людини, які описують хронологію війни. Стосовно 2 справ уже представлено юридичну позицію України. Підписано угоду з Нідерландами про міжнародне співробітництво у розслідуванні збиття МН17. Подано позов проти РФ до Міжнародного суду ООН. Днями Міністр юстиції України Павло Петренко вийшов на Кабмін та Верховну Раду із законопроектом з умовною назвою «Маски – шоу» стоп», який передбачає зменшити інституційний тиск на бізнес і припинити маски-шоу на підприємствах.

Також внесено законопроект, який суттєво посилить відповідальність батьків, які ухиляються від сплати аліментів. Міністр, котрий прийшов у Кабмін з народних депутатів за квотою «Народного фронту», переконаний, що Україна у змозі ефективно захистити своє майбутнє – своїх дітей. Про це ми і розмовляємо в ході інтерв’ю для «Голосу України».


– Пане Міністре, про показники легше й наочніше питати у міністрів, більше пов’язаних з економікою, наприклад, в аграрного. Там цифри, які, образно кажучи, перед кожним українцем або на прилавку, або на столі. Що вдалося зробити вам на своїй посаді, яка не менш важлива?


– Що нам вдалося зробити? Запущено масштабну судову та антикорупційну реформи. Спільне завдання Президента України, Уряду, ВР та Мін’юсту є створення незалежних, справжніх українських судів, де верховенство права та захист прав людини буде наріжним каменем всієї судової системи.

Ми створили 550 центрів та бюро безоплатної правової допомоги, які діють по всій Україні. 1 600 юристів та 5 000 адвокатів надають безоплатну правову допомогу мільйонам громадян, які раніше не могли отримати захист. Майже 800 000 українців уже отримали безоплатну правову допомогу по всій Україні.

Влітку Уряд спільно з партнерами з програми USAID «Нове Правосуддя» та Фондом «Відродження» почали підготовку до запуску всеукраїнського просвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!».Нині я радий презентувати сам проект і Стратегію інформування громадян у рамках цього проекту щодо гарантованих Конституцією та законами прав, яку ми плануємо реалізовувати протягом наступних кількох років. Його мета – дати як знання, так і прикладні навички використання законів для захисту прав. У рамках проекту центри БПД є своєрідним інституційним каркасом для реалізації завдань проекту. Центри таким чином забезпечать постійну комунікацію із суспільством.  2018 рік оголошено Президентом України Петром Порошенком роком початку реалізації проекту «Я МАЮ ПРАВО!»

– Які законодавчі зміни реально відчує пересічний українець від упровадження цього проекту?


– Це вже живий проект, який сьогодні є реально діючим по всій Україні за такими напрямками: «Маски-шоу СТОП!». Йдеться про захист прав підприємців. Інший напрямок – «Чужих дітей не буває» стосовно захисту прав дітей і прийняття Закону щодо посилення відповідальності за жорстку несплату аліментів. Третій – «Захист прав аграріїв». Мова йде про створення оперативних антирейдерських аграрних штабів по всій Україні.

Ще один напрямок – запровадження он-лайн сервісів для громадян та бізнесу. Ми запустили процес дебюрократизації і прибирання засилля паперів та чиновників у відносинах між державою та громадянином. Мін’юст відкрив усі реєстри.

Нині в «Он-лайн будинку юстиції» доступно більше 30 сервісів, які можна отримати через Інтернет без черг, без хабарів та хамства.

Ми запустили нові зручні сервіси Мін’юсту. «Шлюб за добу» діє у 35 містах та містечках по всій країні – послугою скористалися більше 20 000 пар. Видача свідоцтва про народження – безпосередньо у пологовому будинку без бюрократії.

Видано більше 210 000 свідоцтв про народження одразу у пологовому. 1000 батьків оформили он-лайн державну допомогу при народженні малюка. Створено прості та комфортні сервіси з реєстрації майна та бізнесу.

– Якими методами ви збираєтеся побороти поліцейське і податкове свавілля щодо представників українського та іноземного бізнесу в нашій державі?


– Інституційними. І представники бізнесу, і наші міжнародні партнери все частіше сигналізують нам про тиск на підприємців. Маски-шоу з обшуками не тільки продовжуються, їхня кількість із року в рік зростає, при тому, що кількість доведених до суду справ щодо представників бізнесу суттєво не змінюється. Це є яскравою ілюстрацією того, з якою метою застосовуються такі силові методи, – це відвертий тиск силовиків на бізнес, який суттєво шкодить зростанню вітчизняної економіки.

Тому, за дорученням Прем’єр-міністра, ми виступили із законопроектом, розробленим разом із робочою групою з представників бізнесу і правоохоронних органів, який покликаний зупинити маски-шоу на підприємствах.
 


– Що у ставленні силовиків до підприємців зміниться реально?

– Я думаю, зміни настануть кардинальні. Законопроект передбачає, що докази, отримані під час виконання ухвали про обшук, винесені без технічної фіксації – є неприпустимими. Ми провели аналіз швидкості винесення рішень про обшук суддями. Вони вкладаються у 15-20 секунд на кожного фігуранта. Про яку об’єктивність суддів можна при цьому говорити? Майже завжди вони підіграють правоохоронцям, а не людям бізнесу.

Другий наріжний принцип, який ми пропонуємо, – це визнання неприпустимими докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника. Також буде запроваджено обов’язкову звуко- і відеофіксацію проведення обшуку. Докази, отримані в ході обшуку, але не зафіксовані технічними засобами, теж будуть визнаватися недопустимими у судах.

Ще одна важлива новела: забороняється вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності. Ні для кого не є секретом, що такі вилучення є елементом тиску на підприємця через можливість паралізувати роботу підприємства.

Дуже важливим є наступна наша пропозиція. Багато підприємців відчули на собі подібні правоохоронні каруселі, коли одна структура порушує кримінальну справу, а потім підприємець домагається її закриття. Через якийсь час справу за цією ж фабулою порушує інший правоохоронний орган, прив’язаний до економічної сфери.

У законопроекті чітко визначено – повторне порушення закритих кримінальних проваджень забороняється.

Попри це заявнику надається право отримати підтвердження реєстрації кримінального провадження у стислі терміни, разом із тим забезпечуються розумні строки провадження кримінальної справи через право оскарження бездіяльності слідчого та право на клопотання про застосування розумних строків провадження.

І що є дуже важливим – це те, що за ініціативи Прем’єр-міністра буде створено комісію, яка розглядатиме завершені справи і даватиме оцінку законності у діях правоохоронців щодо представників бізнесу.

– Давайте зупинимося на створенні антирейдерських аграрних штабів, адже аграрна галузь є нині найдинамічнішою, а тому ласих «відтиснути» чужі бізнеси, забрати орендовані землі чимало.

– Уряд постійно посилює заходи, спрямовані на викорінення в Україні такого явища, як рейдерство. Нами фактично оголошена в Україні війна спробам захопити чужий бізнес чи майно, зокрема землю.

Уперше за 25 років запровадили реальний механізм боротьби з цим ганебним явищем. Прийнято антирейдерський закон, який увів 10 років тюрми за рейдерство. Запущено антирейдерські аграрні штаби по всій Україні, результат – відкрито 17 кримінальних справ проти рейдерів. Захищено сотні підприємців від потенційних захоплень і мародерства.

Мін’юст запроваджує механізм автоматичного обміну даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, який унеможливить реєстрацію подвійних договорів оренди землі. Реєстратор просто фізично не зможе це зробити. Для перевірки права на оренду землі і не тільки у спірних питаннях, коли на ділянку претендують дві і більше осіб, реєстратор зобов’язаний надіслати запит у Держгеокадастр. Потім отримати відповідь, що ділянка не в оренді, відсканувати її та внести у реєстр.
Тобто більше не потрібно сподіватися виключно на порядність і законослухняність реєстраторів. Вони будуть змушені витримати процедуру автоматичного обміну даними між нашим реєстром майнових прав і Держгеокадастром. Без цього завершити процедуру внесення даних і закрити розділ у реєстрі буде неможливо.

Це суттєво звужує можливість рейдерських захоплень через подвійні договори оренди, які були інструментом початку атаки на фермерські господарства.

– Як ви плануєте знайти управу на батьків, котрі відмовляються матеріально утримувати дітей, з якими спільно не проживають?

– У Декларації прав дитини проголошено, що дитині законом та іншими засобами має бути забезпечений спеціальний захист, надані можливості та створені сприятливі умови для її розвитку. Цю норму слід би завжди використовувати при ухвалі законів, котрі стосуються долі дітей.

Але в реальному житті не так усе райдужно. Сотні тисяч українських дітей, котрі виховуються в неповних сім’ях, страждають від нестачі коштів для забезпечення їх реальних потреб, через безвідповідальність батьків. Це вже майже норма, коли батько, який не проживає разом, ухиляється від своїх батьківських обов’язків. І цифри шокуючі. Нині в органах виконавчої служби знаходиться 538 177 проваджень про стягнення аліментів. Це майже 600 тисяч дітей без хорошої їжі, дітей, яким бракує іграшок, яскравих книжок, повноцінного дитинства зі всіма його барвами.

– Важко повірити, що йдеться про таку кількість несумлінних батьків, і це чи не єдиний випадок, коли соціально-економічна ситуація в державі може бути виправданням.

– Відомий італійський педагог Марія Монтессорі казала: «Віра дитини в себе, її любов до світу абсолютно залежить від дорослих». Нині деякі батьки чомусь відмовляються це розуміти, а держава самоусунулася від цієї проблеми і не здатна примусити несумлінних татусів подбати про своїх дітей. Зараз ми маємо цілу низку проблем у сфері застосування засобів примусового виконання рішень. Щоб було зрозуміліше суспільству – ми не маємо дієвого механізму, щоб змусити горе-батьків платити аліменти.
 


– Чому?

– Є низка проблем. Перша стосується стягнення майна. Як правило, у боржника таке майно відсутнє, воно оформлене на родичів або має статус спільної власності. Часто боржник приховує майно чи прикривається тим, що, мовляв, це єдине його житло.

Зараз багато українців виїжджає за кордон, але реалії свідчать, що ті, хто ухилявся від сплати аліментів тут, отримуючи там високі за українськими мірками зарплати, допомагати власним дітям не збирається. І вони перебувають поза нашою юрисдикцією. Тобто легше все ж стягнути аліменти тут, але система обмеження судом у праві виїзду боржника з України є не ефективною. Процедура затягується. При цьому звернення до суду є правом, а не обов’язком виконавців. Притягнути ж боржника до кримінальної відповідальності можна лише після приватного обвинувачення, розпочатого на підставі заяви потерпілого.

– То які новації щодо захисту дітей передбачені у законопроекті, що вами пропонується?

– Ми розробили проект Закону, спрямованого на посилення захисту права дитини на належне утримання та вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів.  Основним положенням проекту є: впровадження нових засобів примусового виконання рішень, які можуть бути застосовані до боржника, у якого наявна заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців. Також ми пропонуємо спростити порядок встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України. Цей обов’язок буде покладено на виконавця, і він встановлюватиме тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України без участі суду.

Також Законом буде позбавлено боржника права вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за межі України. Мати це вирішуватиме на свій розсуд.

Є й інші незручності, які ми пропонуємо ввести для лютих неплатників. Серед них тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортним засобом, користування вогнепальною мисливською, пневматичною, охолощеною та іншими видами зброї. Правом на полювання взагалі.

– У європейських країнах є подібні законодавчі прецеденти?


– Такий досвід обмеження немайнових прав боржника за несплату аліментів застосовується в: США, Канаді, Великобританії, Фінляндії, Польщі, Ізраїлі та інших країнах.

–Не подумайте, що я стою на боці злісних аліментщиків чи належу до них, але все ж заблокувавши виїзд за кордон для неплатника, ви не даєте йому змогу заробити і подбати про майбутнє дитини. Я думаю, що винятки є, і їх немало.


– Чужих дітей не буває і держава, у першу чергу, має стояти на захисті маленьких українців у межах своїх повноважень. Звісно, це легше виконати на українській території. Нам потрібні законодавчі зміни, які примусять несумлінних батьків задуматися над тим, чи вартує економія на аліментах тих труднощів, перед якими вони можуть постати. Ми ведемо мову про реальну можливість захистити інтереси дитини.

З початку цього державна виконавча служба Мін’юсту забезпечила виплату боргів зі сплати аліментів на суму в 1,9 мільярда гривень. Це означає, що 550 тисяч дітей отримали кращі умови життя, кольоровіші дитинства і, можливо, у якійсь мірі, повагу до своїх батьків. До того ж реєстр платників аліментів буде оприлюднено на сайті Міністерства юстиції.

– Що ще на порядку денному Мін’юсту в першу чергу?

– Головним вбачаю захист інтересів України у міжнародних судах. Завдяки нашій чіткій позиції з нами рахуються, нас розуміють і ми починаємо вигравати процеси, які раніше були б нам не до снаги. Серед пріоритетів в нашій подальшій роботі – завершення судової реформи та впровадження он-лайн сервісів для бізнесу та громадян. Бернард Шоу сказав унікальну річ: «Працюй – усе інше прийде саме».

– Що ж, ваше бажання співпадає з бажанням мільйонів українців. Дякую за розмову.


Сергій СУЛИМА, “Голос України” 
Фото "ГУ"

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації