Дружба змії та черепахи: як БПП і НФ шантажували один одного на з'їздах

ПІД КИЛИМОМ... /


БПП і Народний фронт більше не ведуть переговори про створення спільної партії, а стосунки лідерів двох політсил нагадують анекдот про спільне плавання черепахи і змії. Цього вікенду обидві партії провели свої зібрання, де прозвітували про роботу, а заразом відправили одне одному медійні послання. Чому у БПП кажуть, що їм ні з ким об’єднуватися, як Гройсман опинився на з’їзді Народного фронту, а президент з Аваковим тролили одне одного напередодні, збирав INSIDER

 

Прелюдія
Про те, що Народний фронт збирає свій з’їзд стало відомо у вівторок. Організаційну роботу доручили провести правій руці Миколи Мартиненка і головному орговику партії Олені Ледовських. При цьому у  понеділок на фракції лідер партії Арсеній Яценюк влаштував колегам темну за результати виборів по об’єднаним територіальним громадам. Його роздратувало, що партія майже не висувала своїх кандидатів, а до рад пройшов лише 31 депутат.
"Що це за партія, яка не бере участі у виборах", - роздратовано питав Яценюк у колег, наводячи результати виборів. Хоча ще в 2015 НФ офіційно оголосив, що не іде на вибори і його кандидати зайшли по квоті БПП. Та й самими осередками в партії не так, щоб вже і переймалися.
"Найбільше на них давав Мартиненко, після складення мандату він перестав фінансувати партію, і добування грошей стало завданням Яценюка. Коли він пішов з посади прем’єра, то загорівся питаннями осередків. От тоді Ледовських йому і нагадала, що там люди місяцями без грошей", - розповів INSIDER на умовах анонімності один з депутатів.
Ще рік тому очільники НФ думали про якийсь ребрендинг партії. На початку цього року на фракції Яценюк єдиний раз підняв питання про те, щоб підвищити рейтинг партії до 5%,  але з квітня вони зосередилися на переговорах про об’єднання з БПП в одну політсилу.
Тема політичної сили обговорювалася в комплексі з політичною реформою. Арсеній Яценюк і його команда на стратегічній раді наполягали на збільшенні функцій прем’єра. "У нас за існуючими законами прем'єр чистий фунт, а повинна бути парламентська республіка ", - пояснили цю ідею в "Народному фронті ". Така позиція ще більше закріпила союз "Народного фронта" з прем’єром Володимиром Гройсманом, і на переговорах вони виступали як єдина команда.
Але проти конституційних змін виступили тоді президент, Юрій Луценко та Олександр Турчинов. Вони лобіювали тему нового політичного проекту.
Натомість команда Яценюка, не отримавши від президента схвалення на політреформу, стала закидати в інформпростір чутки про те, що може піти на вибори з Гройсманом, а не президентом.
За літо прогресу в переговорах про партію так і не досягли. Сірі кардинали не домовились про нарізання округів, а учасники стратегічної ради – щодо відсотків і формату об’єднання. А після того як Петро Порошенко не захотів на початку осені віддати Олександру Турчинову посаду керівника свого виборчого штабу переговори геть зайшли у глухий кут.
За останні ж півтора місяці ситуація лише погіршилась через конфлікт між президентом та міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.
Більше того, адміністрація президента на фоні чергової перемоги на виборах до ОТГ почала закидати журналістам та депутатам чутки про дострокові вибори. А Народний фронт у відповідь теж вирішив нагадати, що в нього може бути план А, Б та В. Хоча як зізналися INSIDER у “Нарфронті”, два місяці назад внутрішня соціологія показала електоральну підтримку на рівні 1,2%.
Майданчиками для обміну меседжами стали збори голів об’єднаних громад від БПП та зїзд "Народного фронту". Родзинкою останнього стала участь прем’єра Володимира Гройсмана.
Back to КПРС
Зїзд "Народного фронту" забронювали в Мистецькому Арсеналі. Саме звідси партія вирушила на парламентські вибори, на яких і перемогла. Цікаво, що тоді, в 2014 вона відбила це місце в БПП, хоча це приміщення вважалося фартовим для Петра Порошенка - він теж тут починав похід на вибори президента і тут же святкував свою перемогу та інаугурацію.
-    Ви хоч цього разу нічого там не планували проводити?, - спитав INSIDER у співрозмовника в АП.
-   Ні, але можемо щось вигадати, - пожартував той.
Насправді, вигадувати нічого не треба було. На п’ятницю БПП планувало масштабне зібрання нещодавно обраних голів ОТГ. І саме це мало засвідчити, що в партії немає конкурентів на цих виборах.
Напередодні співрозмовники у фракції переконували журналістів, що ніяких важливих рішень на цій зустрічі озвучено не буде, наполягаючи, що це не з'їзд партії, а форум представників місцевих громад.
Однак ця подія, окрім знайомства із парторгами і викладення новообраним очільникам ОТГ плану подальших подій, мала ще одне важливе значення. Як відомо, у рамках підготовки до майбутніх президентських і парламентських виборів, в АП вирішили обрати “стратегію перемог”: відкривати стадіони, мости, школи тощо - “різати стрічки”.
 фото прес-служби президента
Тож на форум в Українському домі завітав особисто президент Петро Порошенко. Виглядало це аж надто урочисто, моментами із відсилками до останніх з'їздів КПРС.
Червона доріжка, вишикувані для привітання глави держави партійці, урочиста музика… До речі, з нею стався символічний казус. Журналісти впізнали у мелодії саундтрек до популярного у 90-их серіалу “Даллас”, сюжет якого закручений навколо сповненого політичними інтригами та боротьбою за владу життя нафтових магнатів.
Під екзальтовані оплески із задоволеною посмішкою Порошенко в оточенні камер зайшов до зали. Прямуючи рядами своїх соратників, біля деяких він зупинявся, тиснув руки і вітав із перемогою.
“Ви перемогли. Дуже легко критикувати, нічого не роблячи. Але люди бачать, хто тут працює, тому ви перемогли!”, - заявив президент з трибуни, коли оплески стихли.
Власне, в своєму спічі він зосередився на красномовному описі досягнень влади за його каденцію та розповідях про ще більш світле майбутнє. Попри те, що в залі було близько ста людей, здавалося, що виступає Порошенко перед багатотисячними натовпом.
Завершивши офіційну частину, президент запросив голів ОТГ зробити спільне фото. “Делегація із Вінничини йде першою”, - заявив хтось із них під радісний сміх своїх колег.
“А тепер всі разом: “Слава Україні!””, - диригував фотосесією Порошенко. - “Так, щоби це фото вже сьогодні було на сайті партії і у мене”.
Після фотосесії Порошенко поїхав на раду реформ, а у партфункціонерів залишився час поговорити про результати виборів та їх значення для майбутніх розкладів серед коаліції.
“Протягом останнього року відбулися 4 виборчих кампанії. За результатами цих кампаній 261 голова новостворених ОТГ із 427 - це представники партії “Блок Петра Порошенка “Солідарність”. Це - понад 60 відсотків. Такий результат означає тільки одне: люди довірили нам долю цієї реформи. Люди довірили нам майбутнє своїх громад”, - заявив Сергій Березенко, який і очолював штаб з виборів.
Саме ці цифри і порівнювали у БПП з малим відсотком НФ, натякаючи на те, що об’єднуватись немає сенсу.
“Стосунки із НФ у нас нормальні. В коаліції все в порядку. Про єдину партію не йдеться. Навіщо нам це треба? Подивіться на результати виборів в ОТГ. Можливо, буде якась платформа, як громадське об'єднання, навколо якогось питання, наприклад вступу до ЄС. Звісно, основою буде БПП і НФ”, - пояснив один депутатів, присутніх на зібранні.
Також співрозмовник запевнив INSIDER, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков більше не вважає “справу рюкзаків” атакою президента руками НАБУ. Мовляв, на цьому фронті також все спокійно.
Цю ж версію підтвердили і в НФ.
Арсенал зброї
З’їзд НФ починався майже камерно. До 10 сюди вже підтягнулася основна маса звезених учасників. Кейтерингова служба розносила каву і закуски. Журналісти, що гуляли кулуарами без роботи в очікуванні перших осіб, запитували одне одного:
- Скажи, що ти думаєш, навіщо Гройсман на з’їзді?
- Ну як для чого? Потролити президента, що ми можемо і так на вибори піти – без президента, але з прем’єром-реформатором.
Через 5 хвилин після цього у кореспондента INSIDER трапилась нагода запитати про це у Арсенія Яценюка.
- То що, це так президента тролите?
Яценюк змінився в обличчі, усмішка спала, погляд став суворим
- Припиніть все примітизувати, - відповів він і пішов до зали.
Правда, попри те, що багато депутатів повторили про взаємне примирення, думки  про з’їзд розділилися. Одні казали, що "це задумка двох Арсенів, щоб позлити президента, і результату з неї буде пшик". Інші заявляли, як Зорян Шкіряк, що після цього з’їзду рейтинг "Народного фронту" дуже і дуже підніметься.
Дійшовши до кінця зали, стало зрозуміло, що партія битиме всім арсеналом - попереду сиділи 7 міністрів, спікер, голови комітетів, збоку було зарезервовано 3 ряди для дипломатів. Цікаво, що до Мистецького Арсеналу неочікувано для багатьох приїхав глава фракції БПП Артур Герасимов.
“Ми ж дружимо. Вони до нас приходять. Ми до них”, - пояснив він журналістам свій візит.
Один із “фронтовиків” на це сказав INSIDER, що зараз всі гіпертрофовано намагаються продемонструвати, що “коаліція єдина як ніколи”.
Міністри НФ, фото прес-служби партії
“Я вам давно кажу, що ніякого об'єднання не буде. Тепер от точно. Ви ж чули вчора ці слова про те, що БПП ніхто більше не потрібен. Тому вони і прийшли, щоби показати, що попри це у нас все добре, що ми дружимо”, - пояснив депутат.
За словами депутатів, з’їзд готували давно, тому так ретельно вибудували всю канву про виконання на 80% виборчих обіцянок. Треба було відзвітувати перед виборцями нарешті, але тут вирішили скористатися моментом для політичного діалогу. Втім з того, що вони чули напередодні чітко могли виділити тільки один меседж - НФ визначиться з кандидатом в президенти через рік.
І навколо нього спробували збудувати головну інтригу.
На самому початку Арсеній Яценюк зачитував вітання з’їзду від голови Європейської народної партії Жозефа Доля, яке починалось словами: “Шановний президент Яценюк”.
“Звучить непогано!”, - розсміявся Яценюк. За ним схвально зареготали депутати, Герасимов криво посміхнувся, почавши швидко щось писати в телефоні.
Насправді, з'їзд став тим майданчиком, на якому Яценюк виніс у паблік все те, що раніше пропонував президенту на закритих зустрічах. Так само як і власну образу за 2016 рік і відставку.
"Я тоді очікував повної підтримки від президента , але президент зробив помилку. Стандартною відповіддю на це могло б бути: "ось мій кулак і ми переходимо в опозицію".  Але я скажу по-іншому: пане президент, дякую вам за досвід. Ми стали сильнішими. Я сподіваюсь, що всі учасники тодішньої кризи, зробили правильні висновки", - сказав Яценюк.
Він заперечив, що з'їзд проходить в рамках підготовки до дострокових виборів, але наголосив, що  від єдності, і що важливо, єдності в правильних цілях президента, уряду та парламентської коаліції залежить доля країни".

А ще через пару хвилин додав: "Наше завдання - виконати нашу програму реформ і в 2019 році піти на президентські і на парламентські вибори".
Виступ Яценюка виглядав як лагідний шантаж: дорогий президент, ви можете отримати з нами потрібний виборчий кодекс, миротворців на Донбасі, реінтеграцію Донбасу або шукати це щастя в невідомій конфігурації. І ще Яценюк знову повернувся до своєї вимоги - змін до Конституції.
фото прес-служби Народного фронту
Багатьом депутатам було цікаво, наскільки зараз різко буде говорити лідер.
“Судячи з усього, подивившись на нашу реакцію на політраді, вони дещо пом'якшили свої вислови. Хоча звісно цікаво буде почути ще заключне слово і резолюцію, - зауважив один з депутатів.
Другим після Яценюка виступав Гройсман.
Кажуть, на політраді, коли Яценюк представляв головні меседжі з'їзду, депутати в нього запитали:
- А ви Гройсману партійний квиток в суботу видавати будете?
- А навіщо? Його журналісти самі самі навісять, ще напередодні, - пожартував у відповідь голова партії.
 фото прес-служби Кабміну
Але взаємні компліменти між Гройсманом і Яценюком були такі, що іноді хотілося крикнути “Гірко!”.
Одразу після виступу Гройсман залишив з'їзд. Яценюк пішов його провести до виходу. В цей момент прем'єра перехопила журналістка Соня Кошкіна.
- Ви розумієте, що по відношенню до Банкової зараз вчинили демарш? - спитала журналістка.

- Демарш? Чому?, - посміхнувся невинною усмішкою Гройсман.

- Та ви все прекрасно розумієте, - натискала Кошкіна.
- А в чому демарш? Я просто сказав правду: Арсеній - мій друг і він був хорошим прем'єром, - уникав різких випадів прем'єр.
- На виборах ви Яценюка теж підтримаєте?

- У нас хіба вибори?

- Ну, а про перспективи об'єднання НФ і БПП ви що думаєте?

- 50 на 50, - і тут уник ясності прем'єр. Так і лишивши двозначність - чи то він мав на увазі шанси чи проценти при об’єднанні.  
Коли ж журналістка запитала про його власні 20%, які він просив у президента при торгах за квоти, то Гройсман відповів, що це неправда. Соня і тут не здалася, і сказала, що є свідки.
- Добре, здаюсь, мені треба 7%, - схитрив прем'єр.
- 7% ВВП, - пояснив його думку з усмішкою Яценюк. В цей час їх вже оточив щільний натовп журналістів і Гройсману ще раз довелося повторювати, що це дружній жест, а не політика.
“Насправді, Гройсман сам хотів у нас виступити на з'їзді. Про це вже давно було домовлено. А ось Герасимов прийшов без запрошення, в останній момент. щоб зберегти враження єдності. Взагалі то просився сам президент, але Яценюк натякнув, що це буде недоречно”, - розповів один з депутатів.
Трохи пізніше цю ж версію підтвердив журналістам міністр Арсен Аваков. За його словами,  у них у п'ятницю з президентом була зустріч, де голова держави пожартував, що прийде на з'їзд НФ. На що Аваков йому відповів: “Давай приходь, посаджу тебе між Тимошенко і Ляшком”.
Звісно, таких яскравих гостей не було. Натомість присутні жваво обговорювали наслідки чергового воюжу Тимошенко до Женеви, де мешкає Ігор Коломойський.
З'їзд НФ тривав 4 години. За цей час відзвітували про свої здобутки лідери, міністри, голови комітетів. Для бонтон не забули і лідерів регіональних осередків.
На завершальному брифінгу Яценюк не захотів говорити про формат участі у виборах.
- До парламентських виборів ще два роки, і багато що може змінитися. Сьогодні для мене головне були люди, з якими ми працюємо, - сказав Яценюк.
фото прес-служби партії
- Так а що ж зі спільною партією - ви більше не ведете переговори, - запитав INSIDER Яценка після брифінгу.
- Переговори про партію зараз не ведуться. Думаю, це не на часі. Такі переговори можна вести перед виборчою кампанією, а не за 2 роки до виборів. Можливо, доцільно буде піти двома колонами, як ми це робили у 2014 році. Тоді ж ми перемогли.
Сказати, що депутати після з'їзду дуже звеселились духом - важо. Дехто з них взагалі не досидів до кінця.
- Раптом що, я на округ поїхав, - кинув один з них колезі.
- Так весь твій округ тут, - розсміявся другий.
- Правильно, а господарство хтось же має стерегти, - не розгубився перший депутат.
До речі, Олександр Турчинов ще місяць тому порадив колегам приглянути мажоритарні округи, для надійності.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації