Безвіз для України: На які зміни чекати у 2020-му році

ВАРТО ЗНАТИ / 

  

За останній тиждень у Європарламенті розглянули дві нові системи контролю за тими, хто подорожує до ЄС: Європейську систему інформації та авторизації подорожей (ETIAS) і Європейську систему в'їзду та виїзду (EES).

Ці новини вже встигли, не без допомоги рупорів пропаганди, які написали про повернення віз, налякати Грузію і Західні Балкани. Зі спростуваннями навіть довелося виступити МЗС Грузії та профільному єврокомісару Аврамопулосу. В Україні ж їх поки помітили тільки в навколоекспертній спільноті, хоча нас це також безпосередньо стосується.

Одразу попереджу – гучної "зради" не буде, це просто важливі новації, які зараз перебувають на етапі узгодження в європейських інституціях.

Якщо коротко, обидві новинки стануть невблаганним фільтром для осіб, які перевищили термін свого перебування в Шенгенській зоні, нелегальних мігрантів і злочинців. Нові системи дозволів на поїздку та підрахунку днів перебування у Шенгенській зоні будуть автоматичними, а з програмами, як-то кажуть, "не домовишся".

Дуже важливо їх не плутати.

EES (Європейська система в’їзду та виїзду) замінить штампи у паспорті. Очікується, що, починаючи з 2020 року, кількість днів перебування в ЄС буде рахувати програма, а не прикордонник власноруч. Це суттєво прискорить перетин кордону, полегшить виявлення осіб, які надміру "затримались" в зоні Шенгену, і спростить виявлення підроблення документів, викрадення особистості тощо. Причому це стосуватиметься як мандрівників із візами, так і без віз – тобто нас із вами.

ETIAS (Європейська система інформації та авторизації подорожей) – це інша система, яка регулюватиме в’їзд для громадян усіх безвізових країн через попередню авторизацію. В ETIAS дійсно є трохи зради у грошовому вимірі. Реєстрація заявки у ній буде платною, причому, якщо минулого року проект ETIAS передбачав сплату 5 євро, то після проходження бюджетного комітету Європарламенту цифра зросла до 10 євро. Але з’явилося і звільнення від сплати для деяких категорій:

особи віком до 18 років та старші за 60 років,

члени сімей громадян ЄС або громадян третіх країн, які користуються правом вільного пересування в ЄС,

студенти та аспіранти, що подорожують у навчально-виховних цілях, та викладачі, які їх супроводжують,

дослідники, які подорожують з метою проведення наукових досліджень,


представники неприбуткових організацій віком до 25 років, які беруть участь у семінарах, конференціях або спортивних, культурно-освітніх заходах, організованих неприбутковими організаціями.

Власникам довгострокових віз і дипломатичних паспортів, учасникам місцевого прикордонного руху, членам екіпажу суден або літаків, біженцям і членам сімей громадян ЄС реєструватися не треба буде взагалі.

Як це має виглядати? Для заповнення заявки необхідно буде зайти на веб-сайт або мобільний додаток системи та заповнити електронну форму. Розробники обіцяють, що заявка не потребуватиме особливих зусиль, а її заповнення триватиме 10-20 хвилин.

До системи потрібно буде вносити особисту інформацію (ім'я, дату та місце народження, стать, національність, контактну інформацію та домашню адресу), інформацію про проїзний документ (термін дії закордонного паспорту, країну видачі) та країну першого в’їзду в Шенгенську зону. А також повідомити, чи є у вас судимість за тероризм, сексуальні злочини проти дітей, торгівлю зброєю, наркотиками, вбивства чи інші тяжкі злочини, чи перебували ви у конкретних зонах конфліктів та чи виносилися вам адміністративні рішення покинути ЄС протягом останніх десяти років.

Обробка заявки може тривати від декількох хвилин до 72-х годин. За цей час система відсіє тих, кому заборонено в’їзд, хто здійснив злочин або користується загубленими/вкраденими документами. Для уточнення інформації заявнику може бути запропоновано надати додаткову інформацію, а у виняткових випадках – особу буде запрошено на співбесіду. При цьому, якщо заявник зволікатиме з відповіддю, йому буде відмовлено у дозволі на поїздку, так само як і за умови надання недостовірних даних.

Авторизація буде дійсна протягом 3 років без обмежень на поїздки. Тобто платити 10 євро і заповнювати заявку треба буде 1 раз на 3 роки.

І все одно останнє слово залишиться за прикордонниками. Тож, як і раніше, необхідно бути готовими до запитань про мету і тривалість поїздки та супровідні документи.

Якщо заявнику відмовлять у в'їзді, в системі буде вказано причини відмови та можливості оскарження рішення. Але оскарження – це складно і дорого, бо апеляція буде проводитися в тій країні ЄС, яка прийняла рішення стосовно заяви, з усіма супутніми витратами, наприклад, на юриста чи на переклад.

Якщо обидві системи пройдуть усі законотворчі фільтри вчасно, то запрацюють не раніше 2020 року, що не так вже й далеко від сьогодні. Українцям, як і громадянам інших безвізових для ЄС країн, які звикли до свободи пересування, потрібно буде звикати до нової реальності, бо принаймні одна поїздка на три роки викликатиме не тільки додаткові витрати, а і додаткові хвилювання.

Візові посередники, ймовірно, перекваліфікуються у посередників з авторизації та будуть обіцяти: 100% дозвіл навіть з поганою візовою історією. Деякі українці, які не вміють користуватися електронними сервісами, як-то люди старшого віку, можливо, і зовсім відкинуть ідею подорожувати до ЄС, бо занадто багато мороки.

Більшості мандрівників на кордоні має стати вільніше, адже фільтр ETIAS відсіє осіб, до яких зазвичай виникає найбільше питань, і нам все одно не треба буде збирати папку довідок, та й результат можна буде отримати відносно швидко.

Але, мабуть, те почуття свободи, яке ми мали після отримання безвізу, таки ослабне. 

 

Катерина КУЛЬЧИЦЬКА,
аналітик громадської організації "Європа без бар'єрів"


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації