«Станом на сьогодні, жодні агрохімікати з України, й з Чернівецької області зокрема, не вивезли», - міністр екології розповів про корупцію на ринку утилізації небезпечних хімікатів

ХТОСЬ ХІМІЧИТЬ /

Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак на зустрічі з журналістами у Чернівцях розповів про ситуацію зі знешкодженням небезпечних речовин. Посадовець поділився інформацією про існуючу корупцію на ринку утилізації агрохімікатів та пояснив, чому небезпечні для здоров’я людей речовини нікуди не вивозяться з України.

«На території України є офіційно, а по факту, думаю, що більше, 8,4 тисячі тонн агрохімікатів й пестицидів, які ще зберігаються з радянських часів. І зберігаються вони часто в неналежних умовах, тому що колгоспи збанкрутували, фірми, які збирали на зберігання теж збанкрутували, це все лежить в якихось ангарах, в кращому випадку. Все тече, просочується у підземні води й потрапляє до криниць, річок. А це страшний канцероген», - пояснив міністр.

За словами Остапа Семерака, ще у 2015 році були прийняті ліцензійні умови, за якими певним фірмам дозволялося утилізувати небезпечні відходи. Однак, як зазначив міністр, за півтори року ліцензійні умови не були розроблені й схвалені. А це означало, що ринок поводження з небезпечними відходами був закритий, нікого нового не впускали. 289 компаній по Україні мали відповідні ліцензії, однак їхню діяльність неможливо було перевірити, бо не існувало критеріїв перевірки.

«Чиста корупція, тому що цей ринок поводження з небезпечними відходами я оцінюю в мільярди гривень. І на ньому могли працювати лише тих 289 компаній, які мали ліцензії», - сказав Семерак.

Міністр екології додав, що небезпечні відходи належним чином не утилізовувались, а просто викидалися на сміттєзвалища.

У перші місяці після свого призначення Семерак, як він сам заявив, розпочав масштабну перевірку компаній-ліцензіатів. Це, звісно, викликало невдоволення всього «тіньового ринку», зазначив він, і «ринок» проти міністерства і проти нього повстав.

Ситуація з утилізацією агрохімікатів дуже складна. Ці небезпечні речовини потрібно знищувати у певних умовах, за наявності спеціальних печей. За Базельською конвенцією, якщо в країні є хоча б один ліцензіат, який бере на себе обов’язки по знищенню відходів від агрохімікатів, то з країни небезпечні речовини вивозити не можна, пояснив міністр.

«Сьогодні в Україні є лише одна фірма-ліцензіат. Але відповідних печей у неї немає. Тому відбувається лише накопичення небезпечних речовин, а не їхня утилізація», - сказав він.

На запитання, чому деякі народні депутати з Чернівецької області розповідали про повне «очищення» краю від небезпечних агрохімікатів, їхнє вивезення закордон, міністр лише стинав плечима.

«Станом на сьогодні, я стверджую, що нічого нікуди не вивезли», - заявив Семерак.

Також Остап Семерак пообіцяв підняти відповідні документи й надати інформацію про місця, де знаходяться «вивезені» хімікати.

БукІнфо (с)
Фото Максима Козменка

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації