Законопроект про позбавлення громадянства: що він означає і чи варто буковинцям переживати

НА ЗАМІТКУ / 

13 березня Верховна Рада України зареєструвала законопроект про внесення змін до закону про громадянство. Проект, поданий президентом України Петром Порошенком і зазначений ним же як невідкладний, за короткий час пройшов розгляд в профільному комітеті і був включений до порядку денного парламенту. Цей законодавчий акт передбачає внесення змін до чинного Закону України "Про громадянство". Зокрема, якщо він буде прийнятий і вступить в силу, українці, які отримують громадянство іншої країни, будуть автоматично позбавлятися українського.
 
Поки голосування Верховної Ради за проектом ще не відбулося, але критики законодавчий акт зібрав вже чимало. Його противники наголошують, що такі норми - це удар по українській діаспорі у всіх країнах світу, а це, за різними оцінками, від п'яти до семи мільйонів осіб. Крім того, в зоні ризику можуть виявитися і жителі прикордонних сіл в Україні, що мають паспорта сусідніх країн.
 
Суть змін
 
У пояснювальній записці до проекту закону № 6175 "Про внесення змін до закону України "Про громадянство України" щодо реалізації права на зміну громадянства" зазначається, що чинний Закон України "Про громадянство" передбачає, що однією з підстав для втрати громадянства України є добровільне набуття повнолітньою людиною громадянства іншої країни. При цьому, дієвий механізм, який дозволив би запобігти випадкам подвійного громадянства, на законодавчому рівні відсутній. Так, Закон "Про громадянство України" передбачає, що громадянин України, який має громадянство іншої країни, у правових відносинах з Україною вважається громадянином тільки України.
 
При цьому, наголошується в записці, той факт, що громадяни України, зокрема ті, які знаходяться на публічній службі, мають громадянство іншої країни, створює певні ризики для національної безпеки України. У зв'язку з цим, автори проекту закону пропонують вдосконалити механізм, який дозволить уникнути подвійного громадянства українців.
 
Зокрема, запропоновані зміни передбачають, що, якщо громадянин України добровільно набув громадянства іншої країни, то він автоматично надав згоду на припинення громадянства України. Протягом шести місяців після того, як ці зміни вступлять в силу, українці повинні відмовитися від подвійного громадянства, інакше - втратить українське.
 
Крім того, проект закону стосується і іноземців, які отримали українське громадянство - у них є місяць, щоб відмовитися від паспорта іншої країни і 10 днів, щоб письмово повідомити про це уповноважений орган України.
 
Додаткові підстави для втрати українського громадянства, які передбачає проект закону - голосування на виборах у іншій країні або виконання обов'язків громадянина іншої країни, що може бути підтверджено даними реєстрів, органів місцевого самоврядування іншої країни і т.д. Іншою підставою може стати використання паспорта іншої країни при проходження прикордонного контролю при в'їзді або виїзді з України або на території України, якщо це було зафіксовано посадовою особою.
 
Крім того, якщо протягом двох років після отримання громадянства України особа не подала уповноваженим органам документ іншої країни, який підтверджує відмову від громадянства цієї країни, вона теж може позбутися українського паспорта.
 
Відзначимо, що ключовим аспектом цього проекту закону є добровільне набуття громадянства іншої країни. Але, наприклад, добровільним не рахується отримання подвійного громадянства дитиною за фактом народження або за фактом усиновлення іноземцями, а також отримання другого громадянства при вступі в шлюб з громадянином іншої країни.
 
Законодавче регулювання
 
Втім, норма Конституції України про заборону подвійного громадянства не є абсолютною. За словами кандидата юридичних наук, професора кафедри Вісконсинського Міжнародного Університету (США) в Україні, доцента кафедри Європейського університету Сергія Панасюка, станом на сьогодні Україна не "за", але й 100%-но не "проти" наявності у громадянина України паспорта іншої країни.
 
"Звичайно, ви можете втратити громадянство України в разі свідомих і добровільних дій, спрямованих на отримання громадянства іншої країни. Але тільки якщо це підпише президент України і ви не станете після цього особою без громадянства", - вважає він.
 
Ст. 4 Конституції України говорить: "В Україні існує єдине громадянство. Підстави для придбання і виходу з громадянства України визначаються законом". Принцип "єдиного громадянства" деталізується в ст. 2 Закону України "Про громадянство України": "Принцип єдиного громадянства – громадянства держави Україна – виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України". Таким чином, пояснює Панасюк, не може бути громадянства Київської, Луганської або Одеської області, передбачено тільки єдине громадянство України.
 
"Ця ж стаття говорить:" Якщо громадянин України набув громадянства (підданства) іншої країни або країн, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянства України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України". Так, чинне законодавство не виключає наявності у громадян України іншого громадянства. Навпаки, закон передбачає таку можливість", - сказав він.
 
Ще одним аспектом є те, що автори проекту закону 6175 уточнюють, що подвійне громадянство українців створює певні ризики для національної безпеки країни, зокрема, це стосується тих, хто перебуває на публічній службі. Втім, це питання вже врегульовано нормами Закону України "Про державну службу" - держслужбовцем не може стати людина з подвійним громадянством. Якщо чиновник отримав другий паспорт, перебуваючи на держслужбі, він повинен бути звільнений.
 
На практиці ж все інакше, прикладом чого стала ситуація з відстороненим головою ДСФ Романом Насіровим, якого підозрюють у корупційних діях зі збитком державі в два мільярди гривень. Як стверджують в НАБУ, у Насирова є щонайменше два громадянства - України та Великобританії, хоча є інформація ще й про паспорт Угорщини. Саме гучне початок цього судового процесу і виявлені громадянства послужили каталізатором для того, щоб про цю проблему заговорили, вважає політолог Володимир Фесенко.
 
При цьому, на думку політолога, подібний закон в Україні дійсно потрібен. Однак, основне, що він повинен передбачати - ця санкції за наявність не одного громадянства.

"Проблема не нова, проблема давно вже існує. Ця проблема - відсутність санкцій. У нас Конституція не дозволяє друге і третє громадянство. Але немає санкцій для тих, хто порушує цю норму", - вважає він.

Експерт зазначає, що в подібному законі повинні бути враховані всі нюанси, які дозволять йому працювати ефективно. При цьому, голосування щодо проекту, який був внесений президентом, буде складним, зазначив він.

"Проблеми вже є, і, я думаю, що, як мінімум, буде не так просто провести цей законопроект через парламент, і зібрати під нього голоси. З різних причин, буде вкрай складно, в тому числі і з тієї причини, що багато депутатів Верховної Ради самі мають другі і треті паспорти", - говорить Фесенко.
 
Діаспора виступила проти
 
Представники української діаспори вважають, що законопроект № 6175 тісно переплітається зі сферою людських прав. Як зазначає викладач НаУКМА та УКУ Михайло Вінницький, за останні 25 років з різних причин з України емігрували сотні тисяч людей, зберігши, при цьому, українське громадянство. Для цих людей, вважає Вінницький, паспорт України - це ідентифікаційний маркер, який зараз у них можуть забрати.
 
"На сьогоднішній день йде дискусія щодо того, що робити зі ст. 4 Конституції, в якій написано, що в Україні існує єдине громадянство. Ми читаємо цю статтю Конституції, але дуже часто забуває про 25 статтю Конституції, в якій написано, що громадянина України не можна позбавити громадянства. Це дуже важливо, оскільки даний законопроект, пропонує фактично позбавляти людей громадянства України", - сказав Вінницький в ході круглого столу в Українському кризовому медіацентрі.
 
При цьому, за його словами, на даний момент правової колізії в законодавстві України, що регулює питання громадянства, немає – відповідно до чинного закону, якщо громадянин України набув громадянства/підданства іншої держави, то у правових відносинах з Україною він вважається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянства України, то у правових відносинах з Україною він вважається лише громадянином України. Вінницький зазначає, що ця норма правильна, оскільки Конституція говорить про право на єдине громадянство України, відповідно, у відносинах з державою громадянин України є тільки громадянином України. Якщо у нього є громадянство іншої країни, то у відносинах з цією країною він буде громадянином тієї країни, а не України.
 
"Ми всі розуміємо – цей законопроект з'явився в результаті того, що є скандал з Романом Насіровим. Але такі речі вирішуються законом про держслужбу, законом про народного депутата України, законом про Кабінет міністрів України. Там закладаються вимоги до посад, які будуть займати люди, які претендують на ці посади, сказав він, – Очевидно, ті люди за рішенням парламенту повинні були б мати якісь вищі посадові вимоги, ніж будь-який інший громадянин ... Якщо так вирішить парламент – немає проблем. Але питання в тому, чому ми позбавляємо індивідуального права людину, яка вже є громадянином України залишатися ним, якщо вона того хоче? Це і є неконституційним, і неправильно і просто не морально ", сказав він.
 
Вінницький зазначає, що, намагаючись покарати цих людей за допомогою нового законодавчого акту, вийде так, що громадянства позбудуться сотні тисяч тих людей, які виїхали з України і являють собою українську діаспору.
 
За словами ще одного представника української діаспори співзасновника мережі Global Ukrainians Віолетти Москалу, питання з позбавленням громадянства може торкнутися близько п'яти мільйонів українців, хоча точну кількість тих, хто виїхав з країни не встановлено. При цьому, за словами директора Україно-ізраїльського Інституту стратегічних досліджень імені Голди Меїр Альберта Фельдмана, таких людей - більше семи мільйонів.
 
"З точки зору держави, як мінімум безглуздо заперечувати подібну кількість людей, тому що вони є носіями певних компетенцій, вони готові набагато охочіше інвестувати в Україну, ніж це роблять бізнесмени", - вважає Фельдман.
 
Експерт зазначає, що інші країни, навпаки, намагаються посилювати зв'язки з діаспорою. Учасники конференції вважають, що в Україні, яку численні експати дуже підтримують, в тому числі і фінансово, потрібно вивчити міжнародний досвід і провести консультації з експертами, щоб напрацювати рішення, яке задовольняє українців і інтереси країни.
 
"Якщо в 80-і роки минулого століття тільки в 30% країн не було автоматичної втрати громадянства при отриманні іншого громадянства, а в 60% вона була, то зараз ситуація - прямо протилежна. Переважна більшість країн світу не вимагає цього автоматичного позбавлення, яке передбачає законопроект 6175 від 13.03.2017 р І цьому є просте пояснення: глобалізація та інтеграція, нові виклики глобальної економіки вимагають шукати рішення, від яких виграють усі", – вважає Віолетта Москалу.
 
Як відмічає Москалу, аналіз досвіду інших країн показує, що переважна більшість країн дозволяє подвійне громадянство, іноді обмежуючи це питання, виходячи з необхідності захищати національні інтереси. Наприклад, в Латвії дозволено подвійне громадянство з країнами ЄС або НАТО, зазначає Москалу.
 
На даний момент в парламенті зареєстровано кілька альтернативних проектів законів. Втім, законодавча ініціатива президента позначена як невідкладна.
 
Тим часом, багато великих організації, що представляють інтереси українських діаспор в різних країнах, такі як Global Ukraine, українсько-американська організація "Razom for Ukraine", Canada - Ukraine International Assistance Fund, Євромайдан-Варшава, Українська всесвітня координаційна рада, Світовий Конгрес українців, закликали відкликати внесений президентом проект закону і створити комісію для публічного експертного та громадського обговорення питань, що стосуються подвійного громадянства.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації