Cвоїх не здають. Хто прикриває і намагається врятувати Насірова від в’язниці

БРАТ ЗА БРАТА / 

Під тиском громадськості і активістів суд щодо обрання запобіжної міри голові ДФС Роману Насірову продовжився сьогодні, 6 березня. Він з адвокатами вже другу добу перебуває у будівлі Солом’янського суду, виїзд з якої заблоковано машинами автомайдану, передає НВ.

Проте, головний фіскал має чималу групу підтримки, яка намагається врятувати його від кримінального переслідування в рамках провадження НАБУ. Нагадаємо, Насірова підозрюють у тому, що він приймав безпідставні рішення про відтермінування рентної плати за видобування корисних копалин в інтересах депутата-втікача Олександра Онищенка. Як вважають слідчі, це допомогло нардепу втілити в життя корупційні схеми, які завдали шкоду держбюджету у розмірі 2 млрд грн.

Останню ніч Насірову довелося провести у будівлі суду. Класична схема захисту – затягування процесу, яку полюбляють українські посадовці, спрацювала – та результат дала інший, аніж стратегічно задумували юристи Насірова. Опівночі спливли 72 години з моменту вручення підозри голові ДФС, а суд так і не призначив йому запобіжного заходу. Тож детективи НАБУ пішли геть, проте вже вільний за законом Насіров не ризикнув вийти з приміщення. На вулиці під судом до самого ранку стояли пікетувальники, які мали намір не дати голові ДФС втекти від відповідальності.

Сьогодні, в понеділок вранці, почалося нове судове засідання. Воно відбулося в тому ж Солом’янському суді, хоч адвокати намагалися домогтися, щоб розгляд відбувався у іншому, більш просторому приміщенні – у Солом’янському апеляційному суді Києва. Аргументувалося це тим, зокрема, що там є великі зали, де зручно буде працювати журналістам. Депутати ж, які теж ночували в суді, припускають, що за цими «добрими намірами» стоїть план з евакуації Насірова, і до будівлі іншого суду він не доїде – втече від правосуддя за кордон.

Напруженою ніч була не тільки біля епіцентру подій, Солом’янського суду. У високих кабінетах тривали наради щодо того, як рятувати Насірова і від кримінального переслідування, і від суду Лінча.

Напередодні рятувати Насірова намагалися люди з команди президента Петра Порошенка. Приміром, публічно прокоментував справу генеральний прокурор України Юрій Луценко. У Facebook в коментарі до посту нардепа Мустафи Найєма він написав: «Генпрокурор навіть без юридичної освіти знає, що вручати підозру після 22 особі під загальним наркозом – табу. Варто виставити пост і зробити це зранку». Адвокати, нагадаємо, стверджували, що детективи вручали підозру Насірову, коли той був непритомний.

Безпосередньо на місці в день затримання Насіровим «опікувалися» нардепи з фракції БПП – один з її керівників Олександр Третьяков, якого називають одним з «гаманців» БПП, а також Гліб Загорій, Валерій Давиденко і Андрій Антонищак.


Фото: Андрій Журжій via Facebook

Гліб Загорій – співзасновник фармацевтичної компанії Дарниця. Востаннє його ім’я було в центрі уваги у вересні – коли в епіцентрі публічного скандалу опинився колишній голова БПП, а тепер – генпрокурор Юрій Луценко. Восени йому закинули звинувачування в тому, що його родина через іншу особу, колишню бухгалтерку його дружини Ірини Луценко, володіє дорогою нерухомістю в центрі столиці. Мова йшла про шість квартир і два нежитлових приміщення на Печерську у столиці. Тоді у розпал скандалу саме Загорій викупив раптом приписувану Луценкам нерухомість.

АКТИВІСТИ НАМАГАЮТЬСЯ ПОГОВОРИТИ З ЗАГОРІЄМ І ТРЕТЬЯКОВИМ
 
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2F100007885095373%2Fvideos%2F1852852988320853%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Нардепа Давиденко позаочі називають латифундистом – у нього записано чимало гектарів, правда, офіційно вся земля оформлена на матір. У минулому Давиденко був заступником міністра аграрної політики в уряді Азарова-Арбузова.

Нардеп Антонищак – член Комітету ВР з питань податкової та митної політики, його вважають близьким до генпрокурора Луценка.

До суду депутати не приходили. З провладної верхівки під будівлею суда вчора був помічений НВ тільки Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, екс-голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації. Втім, ситуацію він не коментував. «Мене тут нема», - лише відказав він НВ.

Серед непублічних захисників Насірова називають нардепів Ігоря Кононенка, Олександра Грановського та особисто президента Порошенка.

Непрямим підтвердженням тому стало те, що журналісти зафіксували в команді захисту Насірова представників юридичної компанії FCLEX – яка в минулому брала участь в господарських спорах в інтересах бізнес-структур, пов’язаних на той момент з Грановським. Зокрема, 3 березня партнер і керівник юридичної компанії FCLEX Олег Маліневський разом з іншими адвокатами прибув до лікарні Феофанія, де перебував Насіров. Маліневський представився журналістам адвокатом Насірова. Ще один адвокат, Андрій Кузьменко, який також раніше згадувався як представник компанії FCLEX, був присутній не лише в лікарні, а й в Солом’янському суді.

На сайті компанії FCLEX зазначено, що Маліневський відстоював інтереси бізнесмена Андрія Адамовського у спорах навколо ТРЦ SkyMall. Адамовський – бізнес-партнер Грановського. До 2014 року Грановський був головою наглядової ради Assofit Holdings Limited – проектної компанії столичного ТРЦ SkyMall, та представляв за довіреністю інтереси Stockman Interhold SA, співвласника Assofit. Юристи FCLEX відстоювали в судах інтереси компаній Stockman Interhold SA та Призма-Бета, яка володіла приміщеннями ТРЦ.

Грановського називають куратором судової та правоохоронної системи від Адміністрації президента.

Хто і чому намагається врятувати голову ДФС від звинувачень Національного антикорупційного бюро і які перспективи у цього?

Давід Сакваралідзе, заступник Генерального прокурора України, прокурор Одеської області (2015-2016):

Справа Онищенка – це справа щодо потенційного свідка у справі проти Петра Порошенка. Насіров – носій дорогоцінної інформації, і будь-якими методами будуть намагатися його рятувати.

Ми чітко побачили у неділю, що таке судовий саботаж, що немає нормальної незалежної судової влади. Довелося використати ті методи, які добре відомі народу України – самоорганізація і тиск на владу. Якщо б Насіров вийшов з будівлі суду, то опинився б у Монако, в своїй Лондонській квартирі. А ми б тоді безкінечно обговорювали в ефірах, куди ж подівся Насіров.

Ніхто не заважав Насірову виступити з заявою, покликати слідчого, дати йому будь-які показання – на Петра Олексійовича Порошенка, Ігоря Кононенка. У будівлі суду були комфортні умови. Там тепло. І ковдрою його вкрили.

Судді також повинні розуміти, що рішення потрібно приймати за законом. Нехай згадають суддю Чауса. Він у Молдові, скоро буде переданий Україні. Його ніхто не захистить. Так само інших суддів, які зараз заважають слідству – ніхто не захистить їх, ні Грановський, ні Кононенко, ні Порошенко, ні Аваков, ніхто інший. Пройде час, і вони теж даватимуть свідчення. Вони мають мати мозок. Вони ж – судді. Недурні люди.

Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центра протидії корупції:

У Насірова є група підтримки. Гліба Загорія бачимо не вперше у захисті в справах, де є інформація про корупцію високопосадовців. Коли виявили незадекларовані квартири сина Луценка, він їх викупив. Чому він та інші ходять у вигляді групи підтримки? Своїх так просто БПП не здає. А Насіров на 100% людина Порошенка. Він був дуже зручним, бо фактично виконував доручення найбільшої фракції. Порушення кримінального провадження проти Насірова – відправна точка для НАБУ, САП та суду. Ми вперше за роки незалежності України спостерігаємо за процесом, де ті, хто вважався недоторканним, притягаються до відповідальності.

Як себе поведе президент і його фракція – питання. Атаки будуть. Зокрема, намагатимуться й далі прибрати Ситника з посади директора НАБУ. Спробують це зробити через ручних аудиторів. Нагадаю, за законом звільнити голову НАБУ можна лише за результатами аудиту Бюро. Аудит мають проводити три незалежні аудитори. Їх делегують Рада, Уряд та президент. Нардепи президентської фракції вже здійснили спробу призначити аудитором «правильну» людину – що переросло у скандал, який може стати міжнародним. Була вже спроба БПП і НФ протиснути в аудитори іншу людину: замість кандидата, якого затвердив профільний комітет Ради кандидатом в аудитори від ВР, американця Роберта Сторча, заступника Генерального Інспектора Департаменту юстиції США, фракції більшості запропонували британця Найджела Брауна. Думаю, вони намагатимуться все ж втілити задум у життя.

Що стосується розмов, що тепер вся відповідальність за життя і здоров’я Насірова покладена на НАБУ і активістів, які зібралися біля суду, то це з одного боку смішно. Насіров спершу опинився в Феофанії, говорили про загрозу його життю. Потім у людини не вистачило гідності, щоб з’явитися у суд достойно, а не на ношах під виглядом смертельно хворого. Тепер звинувачують активістів, що він може постраждати, що може бути суд Лінча.

Якщо судді будуть самоусуватися від процесу, то не виключено, що можуть прийти люди, які воювали на сході, і почати чинити правосуддя сміттєвими баками або чинити суди Лінча. Тому люди, які зібралися біля суду, і просять суддів чинити правосуддя, а не самоусуватися. Важливо, щоб там були медіа, громадяни. У нас відкритий судовий процес. Слідкувати будуть за аргументами і позицією як адвокатів, так прокурорів і суду. І це не є тиском на суд. Над такими особами як Насіров лиш відкритий судовий процес є запорукою справедливого рішення суду.

Олександр Грановський, народний депутат від БПП:

Я вже все написав на facebook. Я не приймаю участь у захисті Насірова. Повідомив, що жодним чином в долі Романа не задіяний, ніхто мене про це не просив (окрім журналістів). Я не маю ніяких юристів включаючи Маліневського, з яким я не маю ніяких справ починаючи з 2014 року.

Своє ставлення до процесу у цілому висловлю пізніше.

Ця справа і ставлення до неї – це щось, що заслуговує на окрему увагу.

Незважаючи ні на що, на масу об'єктивних порушень, вже зараз хочу відзначити гідну якість роботи детективів, прокурорів і захисту.

Вперше бачу і погоджуюся з тим, що бек-офіси з боку слідства працюють на рівні дорогих команд захисту. За цим приємно спостерігати на рівні змагальності процесу.

Володимир Фесенко, політолог, директор Центру політичних досліджень Пента:

У переліку тих, хто підтримував – депутати, вихідці з бізнесу. Нема нічого дивного, люди, яких ви згадали [Третьяков, Загорій та інші] були з Насіровим у одному Комітеті та фракції. Плюс, є дружні стосунки. Думаю, серед друзів і партнерів були депутати від різних фракцій, адже з керівником ДФС намагалися дружити багато хто.

Та зараз треба мати мужність, щоб публічно прийти і захищати Насірова. Зверніть увагу на це. Адже резонанс великий. Тому, думаю, прийшли ті, у кого справжні дружні стосунки з Насіровим, хто переконаний у його невинуватості. У нього є друзі.

Чому Грановський відхрестися від процесу? Читав, що були звинувачення, що деякі з адвокатів, які зараз працюють на Насірова, належать до орбіти впливу Грановського. Можливо, та я не експерт по Грановському. Але, що він відхрещується, скажу як аналітик – це показово. Таким чином він хоче продемонструвати, що не має жодного зв’язку з захистом, хоче бути подалі від справи, адже це може спрацювати і проти Насірова, і проти Грановського.

Ми не бачимо заяв БПП. Справа розвивається стихійно. Переконаний, що на перших етапах у владі вирішили не втручатися. Хтось переконує Порошенка, що треба захищати Насірова. Ймовірно, є й такі, хто достатньо обґрунтовано переконує його, що Насірова треба принести у жертву, бо будуть проблеми для влади і Порошенка. Відсутність офіційної реакції свідчить, що у владі немає конкретного рішення.

Президент не втручається. Та він дав, як мінімум, неофіційний дозвіл на розгляд справи. Не думаю, що Ситник пішов на те, щоб самостійно розпочати такі дії і, хай неформально, та він з’ясовував, як влада буде реагувати.

Що стосується відповідальності за життя та здоров’я Насірова, то не варто робити однозначні висновки. НАБУ не повністю контролює ситуацію. Найбільше впливають на ситуацію громадські і політичні активісти, які оточили будівлю суду. Борони Боже, там щось не те станеться.

Для влади і суспільно-політичної ситуації може бути небезпечним і ризикованим просте рішення про звільнення Насірова, який став заручником ситуації. Його бачать винуватим, сприймають як реального корупціонера, і тому суспільство вимагає як мінімум його арешту. Якщо його звільнять – це може спровокувати нехорошу ситуацію. І борони Боже, з ним щось станеться – то може стати емоційним поштовхом. Тому не тільки НАБУ, а всім правоохоронцям потрібно забезпечити безпеку Насірова. Інакше, наслідки можуть буди дуже і дуже неоднозначними.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації