Українцям обіцяють давати субсидії грошима: коли заплатять готівкою і на кого чекає тотальна верифікація

КОМУ СУБСИДІЮ? / 

В Україні цього року на субсидії виділять рекордну суму – близько 71 мільярда гривень. Наразі "знижку на комуналку" оформили близько семи з половиною мільйонів українських родин, а до кінця року це число зросте до дев'яти мільйонів, при цьому всього в країні 15 мільйонів родин. Ще минулого року в уряді заговорили про необхідність ввести монетизацію субсидій, про це також йшлося в підписаному з МВФ меморандумі. Сайт "Сегодня" з'ясував, коли в Україні можуть ввести монетизацію і як вона працюватиме.

Що таке монетизація і чому її досі не ввели
 
Як пояснюють в Мінфіні, механізм монетизації субсидій уряд обговорює практично з першого дня своєї роботи. Аналіз споживання енергоресурсів показує: українці з субсидіями спалюють більше енергоресурсів. Субсидію призначають на соціальні норми споживання, які в Україні, зазначають експерти, досі завищені. Українці без "комунальних знижок" зацікавлені в економії, тоді як субсидіанти в будь-якому випадку не заплатять більше обов'язкового платежу (якщо витрачають в межах норми).
 
Якщо монетизацію впровадять, держава дасть кошти на оплату соціальних норм і якщо витратити менше, "здачу" можна залишити собі. Є дві головні моделі монетизації. Перша – платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які компенсуватимуть субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, відразу споживачам.

Друга модель також має кілька варіантів. На рахунку субсидіантів можуть перерахувати всі гроші на комуналку або тільки "зекономлені" гроші. "Моя особиста думка: я б йшла поетапно, тому що це зміна несе ризики. Ми не знаємо, як поведеться людина, якщо ми на картку віддамо всі гроші, і не буде обмежень щодо використання. Я не впевнена, що в цьому випадку не впаде платіжна дисципліна. Кінцева мета – дати гроші людям. Має бути підготовлено технічне рішення: які картки і на якій базі. Можливо, потрібно починати з монетизації залишків, тоді ми уникаємо ризиків несплати. Потім потрібно переходити на повну монетизацію", – розповідає радник міністра фінансів Яна Бугримова.
 
За планами Кабміну, монетизацію для ТКЕ впровадять цього року, а монетизацію для споживачів – 2018-го. Наразі міжнародні експерти, зазначає віце-прем'єр Павло Розенко, не рекомендують запускати монетизацію.
 
"Повірте, ми неодноразово обговорювали ідею монетизації субсидій. Більш того, з нами працювали дуже потужні міжнародні експертні компанії, які теж на сьогодні в нинішній ситуації не радять переходити на монетизовані субсидії", – зазначив в інтерв'ю виданню "Обозреватель" віце-прем'єр Павло Розенко.
 
При цьому сама монетизація, зазначає Розенко, зробить систему субсидій "незручною".
 
"Зараз, при тій кількості людей, які мають субсидії (7,5 млн), розмова про монетизацію або сама монетизація безпосередньо зробить систему субсидій абсолютно незручною для людей, принесе купу різних складнощів, починаючи з моменту відкриття рахунків до моменту неможливості розраховуватися за субсидією в селі, в поштовому відділенні за ЖКП", – сказав він.
 
"Зараз, при тій кількості людей, які мають субсидії (7,5 млн), розмова про монетизацію або сама монетизація безпосередньо зробить систему субсидій абсолютно незручною для людей, принесе купу різних складнощів, починаючи з моменту відкриття рахунків до моменту неможливості розраховуватися за субсидією в селі, в поштовому відділенні за ЖКП", – сказав він.
 
Монетизація субсидій – одна з умов меморандуму між Україною і МВФ, проте конкретні терміни в документах не обмовляються.
 
Скільки українці зможуть "заробити" на субсидіях
 
Ще минулого року міністр енергетики Ігор Насалик запропонував свою модель монетизації: гроші на субсидію переводити на карту "Ощадбанку" і нею оплачувати комунальні послуги. За словами міністра, за опалювальний сезон, якщо економити, на монетизації українська родина може заощадити до 10 тисяч гривень.
 
Приміром, зараз на опалення одного квадратного метра виділяють п'ять з половиною кубометрів газу. Родині, яка живе в будинку площею 50 квадратів, на місяць може використовувати в рамках субсидії 275 кубометрів газу. Наразі один куб блакитного палива коштує 6,8 гривні, за 275 кубів доведеться віддати 1870 гривень. Частину цієї суми (залежно від доходу родини), за решту компенсує держава. Якщо замість 275 кубів витратити 200 кубів, гроші, виділені субсидією на оплату 75 кубів газу, можна залишити собі і витратити на власний розсуд.
 
При цьому монетизації, упевнений фахівець "Нафтогазу" Олексій Хабатюк, повинна передувати масштабна верифікація. Зараз Міністерство фінансів знаходить субсидіантів, які зробили покупку на суму від 50 тисяч гривень, проте знайти тих, хто приховує свій реальний дохід, дуже складно.
 
"Не виконавши це, переходити до монетизації – це множення проблем. Мотивація до шахрайства зростатиме", – упевнений представник "Нафтогазу" Олексій Хабатюк.
 
Зазначимо, Мінфін розробляє закон "Про верифікацію", розповіли в прес-службі відомства. Проект документа наразі не опублікований. Свій законопроект, який дозволить проводити верифікацію "по-новому", розробили за рекомендацією Світового банку і в Мінсоцполітики. Документ затвердили на засіданні Кабінету міністрів 1 лютого.
 
Головне нововведення – поява ревізорів (соціальних інспекторів), які зможуть ходити по родинах і перевіряти, чи дійсно вони потребують допомоги від держави.
 
Як говориться в проекті закону, інспектор має право "ініціювати дослідження соціальним аудитором матеріально-побутових умов родини, яка звернулася за соціальною допомогою" і "відвідувати одержувачів соціальної допомоги за адресою їх проживання". Соціальні інспектори працюватимуть в органах соціального захисту на місцях. Для цього створять цілу структуру на чолі з регіональними керівниками, яких призначить держсекретар Міністерства соціальної політики.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації