Хто такі “друзі” місцевого самоврядування і як вони голосують проти децентралізації?

ХТО ГАЛЬМУЄ РЕФОРМУ? / 

В другий четвер лютого 2017 року Верховна Рада з чималими зусиллями після більше, ніж піврічного тупцювання на місці спромоглась прийняти у другому читанні і в цілому три законопроекти, що дозволяють продовжити процес реформування місцевого самоврядування в Україні. Зробили це народні депутати після “м’ягких” протестних дій з боку експертного середовища, закликів проголосувати “ЗА” з боку Асоціації міст України і, майже непоміченого, але, як виявилось, надзвичайно дієвого попередження з боку основного спонсора-інвестора реформи децентралізації в Україні – представництва Європейського Союзу.
 
Ще 18 січня 2017 р., напередодні першого голосування у ВРУ, що не відбулося через відсутність кворуму, Представництво ЄС в Україні закликало депутатів Верховної Ради ухвалити три законопроекти щодо децентралізації (№№ 4772, 5520, 2489): “без жодних подальших поправок... без жодних протиріч та затримок, оскільки зволікання можуть загальмувати процес здійснення реформ”. Тон самого звернення не викликає сумнівів у неприпустимості будь-яких заперечень, тим більше, що депутатам піднесли й «солодкого пряника»: «Ухвалення цих законів стане додатковим стимулом для закордонних донорів – у їх числі і ЄС – надалі…надавати необхідні кошти та ділитись досвідом”(https://www.facebook.com/EUDelegationUkraine/posts/136652951672500)
 
Іншими словами, було сказано просто і доступно: “Не приймете необхідних законів – не буде грошей на підтримку децентралізаційної реформи”. Це як у знаменитому романі “Дванадцять стільців”: “Утром — деньги, вечером — стулья “. І , як бачимо, спрацювало. Хоч і не з першого разу, але 09.02.2017 р. необхідні закони були прийняті. Проте не всі: проект ЗУ № 5520 навіть не внесли на розгляд ( а саме його неприйняття не дозволяє об’єднатись в близько 30 ОТГ більше 300000 громадянам, які вже майже рік, як не можуть реалізувати своє право на об`єднання, через відсутність необхідного закону).
 
Одразу ж після прийняття цих безумовно важливих і доленосних для місцевого самоврядування законів прем`єр-міністр України В. Гройсман зазначив під час конференції в Брюсселі, що ми рухаємося в правильному напрямку, представники експертного середовища відзначили, що “їх ухвалення – найбільша перемога пленарного тижня” і “Верховна Рада ще не зовсім безнадійна”. А Асоціація міст України, навіть, висловила щиру подяку парламентським фракціям і групам за підтримку децентралізаційних законопроектів.
 
Та, навіть, поверхове знайомство із результатами голосування за вказані законопроекти показує, що не всі партійні фракції і групи заслуговують на листи-подяки. І, що, насправді, серед депутатів вистачає противників “розвитку та вдосконалення законодавчої бази реформи місцевого самоврядування та секторальної децентралізації”. І, що не все гаразд і в самому “українсько - депутатському королівстві” провладні депутати якого хоч і з потугами, але забезпечують законодавче просування реформ.
 
Із трьох прийнятих для прискореного утворення об’єднаних територіальних громад законів найменше голосів “ЗА” - 241 із 349 присутніх у залі депутатів або (69%) і найбільше- утримались і не голосували – 107 або 31% віддали за ЗУ № 4772 “Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільного приєднання територіальних громад”. Тому, саме на прикладі голосування за цей закон найбільш чітко проявилось ставлення депутатів різних фракцій і груп до реформування місцевого самоврядування і створення ОТГ. (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/radan_gs09/ns_golos?g_id=10748)
 
 
Результати голосування показали, що депутати розділились на два протилежні табори: прихильників – 241 і противників – 108 реформування місцевого самоврядування і прискореного утворення ОТГ. Кількість голосів як “ЗА” так і “ПРОТИ” не стабільна і має тенденцію до зростання з обох сторін за рахунок долучення голосів депутатів із числа відсутніх. В “коаліцію більшості” Верховної Ради, що підтримує реформу децентралізації ввійшли по фракціях ( у % від кількості тих, хто проголосували): 1. Фракція ПП “Народний фронт” - 88%; 2. Фракція партії БПП – 80%; 3. Група партії “Відродження” - 63%; 4. Фракція РП О. Ляшка – 57%; 5. Позафракційні – 45%; 6. Група “Воля народу” - 42%. До табору противників реформування увійшли: 1. Фракція ПП “Оп.Блок” -0%; 2. Фракція ПП “Об»єднання Самопоміч” - 4%; 3. Фракція ПП ВО “Батьківщина” - 5%.
 
В переддень третьої річниці запровадження Концепціїї реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої Розпорядженням КМУ від 01.04.2014р. № 333-р у всіх регіонах створено 366 ОТГ, які отримали значні повноваження та фінансові ресурси і розпочали вирішення багатьох проблем щодо покращення якості життя в новоутворених громадах. Проте від початку реформування і до сьогодні не вдалося перетворити ідею реформування місцевого самоврядування в об`єднуючу, загальнонаціональну і консолідуючу, як для парламентських партій, регіональних і центральної еліт так і влади і суспільства в цілому. Україна знову йде “своїм”, особливим шляхом боротьби і взаємопоборення, там де європейські держави йшли шляхом консолідації. І, незважаючи на те, що занедбане господарство і незчисленні соціальні проблеми громад, які потребують свого вирішення, не мають політичного окрасу, а каналізація – партійного запаху, боротьба проти реформування місцевого самоврядування і об`єднання територіальних громад , як за сферу політичного впливу і політичні плацдарми для майбутніх виборів проектується з центру на місця і загострюється набагато швидше, ніж йде об`єднання громад.
 


У зв’язку із чітким виявленням партійними фракціями і групами своєї підтримки чи заперечення реформування місцевого самоврядування показовим є голосування народних депутатів, які позиціонують себе із Буковиною. В абсолютній більшості їх особисте голосування співпадає з політичною позицією їх партій. Шість із восьми нардепів фракції політичної партії Блок Петра Порошенка підтримали всі три проголосовані закони. Всі чотири народних депутати від політичної партії “Народний фронт” голосували «ЗА» децентралізаційні закони. Більше того, тільки за активної участі і наполяганнями М. Бурбака і М. Федорука 8 (вісім) із 10 (десяти) перших ОТГ на Буковині на початку 2016 р. були включені постановою КМУ до числа першопрохідців, 159 ОТГ, як спроможні і отримали змогу без бюрократичних «заморочок» досягти вагомих результатів.
 
Прогнозовано не голосували за децентралізаційні закони депутати від «Опозиційного блоку» Іван Мирний і Михайло Папієв. Непрогнозовано - не голосували народні депутати від політичної партії Блок Петра Порошенка – Оксана Продан і Марія Матіос.

P.S.:
Ось така загальна картина прихильників і противників, «друзів і ворогів» децентралізації і реформування місцевого самоврядування у Верховній Раді на етапі наближення до екватору об`єднання в громади на місцях. А, хто більше заслуговує на окремі листи-подяки від Асоціації міст України: народні депутати чи Представництво ЄС в Україні стане ясно вже до кінця цього тижня, коли прийдеться голосувати за “забутий і пропущений”, але такий потрібний законопроект № 5520…

Ярослав КУРКО, заступник голови Волоківської ОТГ Чернівецької області

БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації