З часів Майдану так не штормило Вінниччину (ФОТО)

У НАШИХ СУСІДІВ /  
 
Повстали Козятинський, Немирівський, Шаргородський, Іллінецький, Гайсинський, Томашпільський райони. Хто наступний? Розподіл області на три госпітальні округи з центрами у Вінниці, Могилеві-Подільському та Тульчині викликав масове збурення людей…
 
Більше 6000 жителів Шаргородщини вийшли на протест. Вони готові перекривати дороги 
Всенародний гнів, обурення, крики «Ганьба!», емоції і «швидка допомога» на майдані перед райдержадміністрацією.
 
Так у Шаргороді відреагували на звістку про перепрофілювання районної лікарні у лікувальний заклад планового лікування і віднесення Шаргорода до Могилів-Подільського госпітального округу.
 
Вибухонебезпечною стала обстановка у Шаргороді тоді, коли люди дали владі термін 5 днів на виправлення ситуації і виявили готовність перекрити залізничні колії на станції Ярошенка, аби змусити чиновників отямитися. Вже у понеділок районна рада скликала позачергову сесію, на розгляді в якої було тільки одне питання: порятунок лікарні.
 
Головний лікар Віталій Чорний розповів, що кілька днів тому на сайті департаменту побачили карту госпітальних округів Вінниччини. Людей поставили перед фактом — без обговорень і без аналізу ситуації. Це означає, що десятки тисяч мешканців району фактично не матимуть вільного доступу до якісної медичної допомоги. «За основу брали швидкість доїзду від пацієнта до лікарні. І відстань не більше 60 кілометрів. Але тут жодні критерії не витримуються! — каже Віталій Чорний. — У нас атестована клініко-діагностична лабораторія, стоматологічна поліклініка і стаціонарне відділення на 210 ліжок. У районній лікарні 92 лікаря і 215 – середнього медперсоналу. 75 відсотків працівників мають кваліфікаційні категорії. У районі живе 57,5 тисячі населення, котре обслуговує центральна районна лікарня. Наприкінці 2016 року ми пережили масштабну перевірку і акредитацію закладу, комісія дала «добро» на затвердження вищої кваліфікаційної категорії. Але як далі складеться доля нашої лікарні — невідомо. Наше трансфузіологічне відділення лікарні отримало безстрокову ліцензію на заготівлю і переробку донорської крові. В області тільки 4 райони мають таку ліцензію. Минулого року народилося в районі 540 дітей. У хірургічному відділенні прооперовано 1392 хворих.
 
Чомусь ніхто не говорить про те, скільки дітей змушені народжуватися дорогою з села до лікарні госпітального округу! Такі випадки непоодинокі. За час епідемії в нашому інфекційному відділенні проліковано більше 3 десятків вагітних жінок. У мене запитання: якщо не буде інфекційного відділення – нам що, цих вагітних до Вінниці чи до Могилева-Подільського направляти? Буде скорочення. Нас заспокоюють, кажуть, що гінекологи перекваліфікуються у сімейних лікарів. Але хіба ж нам не потрібні досвідчені гінекологи? Знищення такої лікарні — це злочин перед мешканцями району».
 
Ольга Задорожна, представник департаменту охорони здоров'я Вінниччини, марно намагалася переконати обурених шаргородців, що все це робиться задля їхнього ж блага, казала, що лікарня зберігається в такому ж вигляді, в якому вона є, а перепрофілюванням займатимуться госпітальні ради, котрі ще не створені.
«Ця карта тільки запропонована для обговорення, — пояснювала чиновниця. — Ніхто нічого не затверджував, це проект».
 
Депутати одноголосно проголосували за те, щоб висловити недовіру голові департаменту охорони здоров'я області Людмилі Грабович і заступнику голови облдержадміністрації з гуманітарних питань Ігорю Івасюку, і звернулися до Президента України, Кабінету міністрів України, МОЗ України, Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької ОДА з проханням перепрофілювати районну лікарню у багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування 1-го типу.
Підтримали це рішення і депутати обласної ради Дмитро Копера і Віталій Соляник.
 
«Нам треба запитати у керівництва департаменту, чому вони довели до такого стану лікарні районів, що тепер їм простіше змінити статус. Питання поділу області на округи відбувалося без нашої участі, — каже Дмитро Копера. – Ми будемо тримати ситуацію на контролі».
Документ затверджували вже на майдані, куди зійшлося більше 6 тисяч людей, і голова районної ради Михайло Попов негайно повіз його до Вінниці.

Безстроковий пікет у Козятині проти медреформи збирає тисячі людей!
 
Сесія райради висловила недовіру директору обласного департаменту охорони здоров’я Людмилі Грабович, а люди готові перекрити колії Укрзалізниці.
У Козятині на головній площі Героїв Майдану вже тиждень пікетують проти медичної реформи, відповідно до якої з 1 лютого повинні запрацювати 3 госпітальні округи замість лікарень. У Вінницькій області їх найменше по всій Україні. Тут кілька років тому вже запровадили пілотний проект, і результат: 25,5 тисячі померлих у 2015 році — це восьма частина усіх смертей в Україні! Козятинців обурило, що їхня ЦРЛ, яка обслуговує 66 тисяч населення, в тому числі мешканців Погребищенського району та усіх пасажирів, кому стає зле у потягах, може бути «плановою лікарнею», а такі відділення як хірургічне, реанімаційне, пологове переводять у Калинівку.
 
 Безстроковий пікет у Козятині проти медреформи збирає тисячі людей!
 
Серед пікетувальників найбільше пенсіонерів. Медиків на майдані майже немає, якщо є, то санітарки чи медсестри, які при новій медичній реформі найпершими стануть безробітними.
 
- Лікарів попередили: якщо вийдуть на майдан, то їх завтра звільнять, — кажуть пікетувальники. — А ми відвойовуємо лікарню та їхні робочі місця.
У перші чотири дні до пікетувальників не вийшли ні голова РДА, ні міський голова, ні головний лікар ЦРЛ.
 
Безстроковий пікет у Козятині проти медреформи збирає тисячі людей!
 
Радник міського голови Надія Якімова спробувала віднайти діалог з громадою, але люди кажуть, що ні владі, ні нардепу від свого округу Юрчишину не вірять і шукають поки що законні шляхи усунення бездіяльної влади від керівництва. Якщо їх не почують, то підуть перекривати залізничні колії Укрзалізниці.
Пікетувальників підтримує лікар-терапевт, депутат міської ради Юлія Радагошина.
 
- Ви повинні вимагати від влади рішень сьогодні. І це має бути дуже гучний крок, і про нього повинна чути уся Україна, — каже молода жінка.
 
На вимогу віча майдану щодо збереження районної лікарні як лікарні інтенсивного лікування, головою райради Віктором Слободянюком скликано 11 позачергову сесію районної ради. Депутати одногослосно ухвалили рішення про визнання Проекту створення госпітальних округів у Вінницькій області таким, що порушує права населення Козятинського району. Громада вимагає, щоб лікарня інтенсивного лікування І рівня залишалася у Козятині, і щоб їй у власність повернули майнові комплекси райлікарні та стоматологічної поліклініки. На цій же позачерговій сесії райради козятинці висловили недовіру директору департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Людмилі Грабович, яка, на думку громади, одноосібно ухвалила рішення, що призвело до збурення жителів.
 
Головний лікар КП »Козятинська районна лікарня» Вінницької обласної ради Олександр Кравчук каже: - На сьогодні ситуацію політизували. Цим скористались певні політичні сили, які хочуть розхитати загальну ситуацію в медичній галузі. Якщо і створять госпітальні округи, то наша лікарня залишається у тому статусі, в якому вона є й з усім штатом: 519 посад та 260 ліжок. Про це підписав документ голова ОДА.
 
Жителі Іллінецького району відстояли право увійти до Вінницького госпітального округу?
16 січня біля стін Іллінецької РДА зібрались сотні жителів району, аби висловити своє обурення щодо медичної реформи.
 
Згідно з поділом, Іллінці планували віднести до Тульчинського госпітального округу. Жителів таке рішення не задовольнило, адже жодного автобусного рейсу, щоб доїхати з їхнього райцентру до Тульчина, немає. Тому громада Іллінецького району на мітингу вимагала, щоб їх віднесли до Вінницького госпітального округу і на базі ЦРЛ створили лікарню інтенсивного лікування І рівня для Іллінецького, Оратівського, Липовецького та Погребищенського районів. Відповідне звернення вони передали до Вінницької ОДА. Завдяки зусиллям людей губернатор Валерій Коровій направив у МОЗ лист із зміненою інформацією стосовно госпітальних округів, що плануються створити у Вінницькій області.
 
- Таким чином Іллінецький район віднесено до Вінницького госпітального округу. Інтенсивність Іллінецької ЦРЛ буде визначати госпітальна рада після затвердження нового проекту в МОЗ після 1 лютого 2017 року, — повідомила депутат Іллінецької райради та голова профспілки Іллінецької ЦРЛ Надія Задорожна.
 
 
Центр округу має бути у нас! – переконані у Гайсині
 
Занепокоєні медичними реформами і жителі Гайсинщини.
 
- Про те, що Гайсинський район буде відноситись до Тульчинського округу, я дізнався минулого четверга, — каже депутат райради Олександр Колісніченко. — Вже наступного дня ми були у районній раді і підняли питання про позачергову сесію. Підписали її 14 депутатів. Сесія відбулась 23 січня. На ній ми розглянули створення госпітального округу саме у Гайсині. Бо якщо порівнювати з Тульчинським районом та містом, то Гайсинський лідирує за всіма параметрами. У нас висококваліфікований персонал, гарне забезпечення медобладнанням, ми виділяємо найбільше субвенцій та дотацій на забезпечення ЦРЛ. Крім того, у нас зручне розташування, адже через Гайсин проходить міжнародна траса. В місті є 2 військових частини, де служать 4500 солдатів. Тільки 30 тисяч людей живе у райцентрі, у Тульчині — вдвічі менше. Також варто зауважити, що до Тульчина з Гайсина їздить лише один автобус — Тульчин-Київ. Проте їде він о 6-й ранку, а повертається близько 12 ночі. Якщо їхати машиною, то це 60 кілометрів вбитими шляхами!
 
Наразі жителі та депутати Гайсина та району підготували звернення до всіх інстанцій, аби захистити свої права на доступну та якісну медицину. В іншому разі готові перекривати дороги.
 
Медична реформа струсонула і Томашпільський район
 
Мешканці Томашпільського району, де проживає більше 34 тисяч громадян, вийшли на пікет проти того, що вимушені будуть їздити за медичною допомогою аж до Могилева-Подільського. Сотні місцевих вийшли на вулиці з плакатами «Закриєте лікарню – відкриєте цвинтар!»
Представники районної влади та керівництво місцевої лікарні підтримали громаду в їхньому обуренні.
 
– Поки що райлікарня працює, фінансами вона забезпечена. Ми були поставлені перед фактом, що вона буде відноситися до Могилів-Подільського госпітального округу. Про це дізналися на початку року із сайту ОДА. Обговорення з райдержадміністраціями і районними радами не було. Чому нас — власників і головних розпорядників коштів по центральній районній лікарні – не ставили до відома, які госпітальні округи створюються? Як депутат районної ради вважаю, що лікарня має зберегтися. І може бути віднесена, як мінімум, до Тульчина, а, можливо, й до Вінниці. Могилів-Подільський нас не влаштовує. Туди важко добиратися, — прокоментував ситуацію перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Ставнійчук.
 
Ось що розповіла головний лікар Томашпільської ЦРЛ Олена Краківська:
 
– Реформу медицини однозначно в Україні треба робити. Медичні округи треба створювати, первинні центри треба робити. Але є і негативні моменти… Будуть лікарні інтенсивного лікування першого і другого рівня. І якщо від нас лікарня першого рівня буде за сорок кілометрів, а з деяких наших сіл – 70, то другого рівня – взагалі за 130 від деяких сіл. Для когось ця відстань може стати останньою.
 
Людмила Грабович: «Жодна лікарня не буде закрита при утворенні госпітальних округів. Бо всі медзаклади нині належать місцевому самоврядуванню»
Тим часом директор департаменту охорони здоров'я Людмила Грабович, котрій вже кілька районів висловили недовіру, пояснила ситуацію так: «Протягом року реформу з утворення госпітальних округів відпрацьовує два міністерства разом.
 
Це Мінрегіонбуд і МОЗ, і тому є дві концепції, два бачення того, як після утворення госпітальні округи будуть фінансово функціонувати. Чи це буде госпітальна рада і бюджетний тип фінансування, чи це буде все-таки страхова медицина, де поліс визначатиме кількість медичних послуг, які може отримати у даному закладі пацієнт.
 
Тому казати про лікарні І рівня рано, адже ще немає чітко виписаних положень про лікарні інтенсивного лікування, а, відповідно, і критеріїв відповідності функціонування таких закладів, шляхів їх фінансування. Жодна лікарня не буде закрита, навіть якщо вона не буде лікарнею першого рівня.
У кожному районі лікарня як була, так і залишається. Нині всі вони належать місцевому самоврядуванню, і закривати ті чи інші лікарні в нас немає повноважень».
 
Від редакції. Штормить і Немирівщину, там люди також оголосили про безстроковий мітинг. Звернення голови Немирівської районної ради до Президента та народних депутатів округу читайте Із приводу руйнації системи охорони здоров'я в Немирівському районі
  

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації