Фінальний Трамп. Що пообіцяв Америці та світу новий президент США

ТРАМП-ПАМ-ПАМ... /

На церемонії інавгурації Трамп говорив, що витрачатиме менше коштів на закордонні операції та поверне американцям робочі місця
Перший президентський прогноз Трампа не справдився. У четвер у короткій промові він сказав, що йому все рівно, якою буде погода, але він має відчуття, що вона буде гарна. Що ж, відчуття підвели - під час інавгураційної промови Трампа пішов дощик.
Кілька десятків конгресменів-демократів (в ефірі NBC пролунала цифра 60) бойкотували інавгурацію. Проте, рівень гостей був дуже достойним. На церемонію приїхали майже всі живі президенти США: Джордж Буш, Білл Клінтон та Джиммі Картер.
Президент Джордж Буш-старший та його дружина Барбара були відсутні, бо потрапили в лікарню: екс-президент з пневмонією, а його дружину госпіталізували в якості засобу перестороги.
Разом з Біллом Клінтоном прибула і головна конкурентка Трампа на перегонах Хілларі Клінтон. Серед гостей був присутній і ще один екс-кандидат від демократів та критик нового президента Берні Сандерс. Були й конкуренти Трампа з табору республіканців - конгресмени Ньют Гінгріч і Тед Круз.
Хілларі Клінтон Дональд Трамп інавгурація
Хілларі Клінон прибула на інавгурацію. Фото:Reuters
Кількість людей на церемонії, як дошкульно відзначали медіа, була меншою, ніж у 2009 році на першій церемонії інавгурації Барака Обами. Тоді подивитися вживу на приведення до присяги першого в історії США президента-афроамериканця прибуло близько 1,9 млн людей. Скільки було людей цього разу, точно ще не підрахували. Але навіть дані метрополітену Вашингтона свідчать, що натовп був менший, ніж у 2009 і 2013 роках.
натовп Дональд Трамп інавгурація
Частина натовпу, яка прибула на інавгурацію. Фото:Reuters
До того ж, частина прибулих влаштувала протести. Найбільш радикальні (судячи з одягу, то були анархісти) навіть побилися з поліцією, перевернули кілька урн для сміття та побили вікна у "Макдональдсі".
протести Дональд Трамп інавгурація
Частина протестів була зовсім не мирною. Фото: Reuters
Данина традиціям
Приведення до присяги відбувається перед Капітолієм у Вашингтоні. Взагалі вся церемонія є американською традицією і ретельно виконується. Її складові починав формувати ще перший американський президент Джордж Вашингтон, а його наступники час від часу додавали якісь нові елементи. Наприклад, третій президент США Томас Джефферсон був першим, чия інавгурація пройшла в Капітолії. Втім, інколи місце проведення мінялося. Наприклад, Ліндон Джонсон складав присягу в літаку, бо він став президентом у надзвичайній ситуації, після вбивства Кеннеді.
Перед інавгурацією президент Трамп та віце-президент Майк Пенс разом зі своїми дружинами відвідали Єпископальну церкву Сент-Джонс - ця традиція почалася з 4-го президента Джеймса Медісона. Він же, до речі, започаткував бали після інавгурації. Церква - одне з тих небагатьох місць, де Трамп під час всієї церемонії перебував поза досяжністю відео- та фотокамер.
З церкви обраний президент і віце-президент приїхали до Білого Дому. На вході Джо Байден з дружиною зустрічав Майка Пенса, а Барак і Мішель Обама - відповідно Дональда і Меланію Трамп.
Дональд Трамп інавгурація
Трамп і Обама з дружинами позують на вході до Білого Дому. Фото:Reuters
З Білого дому, коли прибули всі запрошені, Трамп і Обама з сім'ями та віце-президентами переїхали на Капітолійський пагорб.
Коротку присягу президент США виголошує поклавши руку на Біблію (або ні, кілька президентів відмовлялись від цього). Після цього він зазвичай проголошує промову. Найкоротшу зі 135 слів виголосив перший президент США Джордж Вашингтон. Найдовшу - дев'ятий президент США Вільям Генрі Гаррісон, вона містила 8445 слів і тривала дві години.
Трамп був лаконічнішим: його промова, за підрахунками NBC, тривала 16 хвилин та містила 1432 слова. Загалом її можна розділити на кілька головних розділів.
1. "Народ, а не політики"
Загалом у своїй промові Трамп не сказав нічого радикально нового - усі виголошені ним слова ми вже чули від нього протягом передвиборчої кампанії. Загалом це була суміш гасел, популізму та обіцянок.
Почав Трамп з церемоніальної подяки Обамі за мирну передачу владі. Потім він сказав, що тепер, нарешті, влада належатиме не можновладцям з Вашингтону, а людям. "Вашингтон розкошував, але люди не розділяли його багатств. Політики процвітали, але робота зникала, а фабрики зачинялись", - сказав він.
Трамп став президентом на хвилі незадоволення американців своїми елітами. Занадто великий розрив між дуже багатими й дуже бідними, відірваність вищого світу від "простих американців" спричинили перемогу Трампа. Тож не дивно, що в інавгураційній промові він говорив речі, приємні вуху виборців.
Дональд Трамп інавгурація
Трамп виголошує інавгураційну промову. Фото:Reuters
"Істеблішмент захищав себе, але не громадян своєї країни. Їхні перемоги не були вашими перемогами. Їхні тріумфи не були вашими тріумфами. І поки вони святкували в столиці, сім'ям, які боролися по всій країні було мало чого святкувати", - сказав Трамп.
Але тепер все поміняється, пообіцяв новий президент. Тепер керувати буде народ, а не політики.
"20 січня 2017-го запам'ятається як день, коли народ знову став керівником цієї нації", - сказав Трамп.
Американці, сказав він, хочуть гарні школи для своїх дітей, безпечного оточення для своїх сімей та гарної роботи для самих себе. Далі він кількома штрихами змалював сумну картину, в якій країна перебувала до його приходу до влади.
2. "Ми витрачали трильйони доларів закордоном"
Кільком абзацам промови, напевно, аплодували в Росії. В них Трамп говорив про те, що США витрачали багато грошей на закордонні військові операції, виснажуючи власні ресурси, але тепер це в минулому.
Теоретично, це може означати підтвердження курсу, на який дуже розраховують у Москві. Він полягає у невтручанні Америки в різні конфлікти закордоном, свідомій ізоляції від них. У Кремлі сподіваються домовитися про розподіл зон інтересів (у такому випадку пост-радянський простір та Східна Європа, за логікою російських стратегів, визнаються зоною впливу Росії). І тоді, мріють російські стратеги, США закриють на Україну очі і Росія по тихому її "доламає".
Однак, враховуючи, що Трамп ламає традиційні шаблони і діє нестандартно, не варто було б кремлівським технологам розраховувати на такий сценарій. Та й ламати буде непросто, можна легко поламати зуби.
Отже, що говорив Трамп: "Багато десятиріч ми збагачували іноземну індустрію за кошт американської індустрії, субсидіювали армії інших країн, дозволяючи сумне виснаження нашої власної.
Американці захищали кордони інших держав відмовляючись захищати власні. Ми витрачали трильйони і трильйони доларів за кордоном, в той час як американська інфраструктура скочувалась у розпач та занепад.
Багатство середнього класу виривалося з їхніх домівок, а потім перерозподілялося по всьому світу. Але все це минуле, а тепер ми дивимося лише в майбутнє".
3. "Два прості правила"
Далі Трамп перейшов до обіцянок. Він сказав, що американці повернуть свою роботу, свої кордони, своє багатство і свої мрії. У країні будуть будуватися нові дороги, мости, тунелі, залізниці та аеропорти.
"Ми будемо виконувати два прості правила: купуй американське та наймай американця", - сказав Трамп.
Він пообіцяв, що США шукатимуть дружби з усіма країнами світу, але з розумінням того, що кожна нація має право ставити на перше місце свої інтереси.
Ці фрази, вже, напевно, стосувалися не стільки Росії, скільки Китаю, з яким Трамп збирається розпочати торговельну війну. А також усіх тих країн, з якими він збирається переглянути вже підписані угоди про вільну торгівлю.
Дональд Трамп інавгурація
Під час промови Трампа пішов легкий дощ. Фото:Reuters
4. Знищити тероризм
Звісно, що не міг Трамп оминути увагою і проблему світового тероризму. Проте, тут він був лаконічним. Він пообіцяв, що радикальний ісламський тероризм буде "стерто з лиця Землі". Задля цього будуть підсилені старі та утворені нові союзи, і взагалі, в боротьбі об'єднається "весь цивілізований світ".
5. Натяк про Клінтон
Наостанок Трамп не втримався і пнув таки своїх опонентів. Принаймні говорив він точно ті ж слова, якими критикував Хілларі Клінтон на дебатах.
"Ми більше не сприйматимемо політиків, які лише говорять і не діють, постійно скаржачись, але нічого не роблячи з цього приводу. Час для порожніх балачок минув. Тепер настала година дій", - сказав Трамп.
Ну й закінчив він своїм програмним гаслом: "Разом ми зробимо Америку величною знову".
Скасування рішень Обами
Перші укази Трампа (які не потребують схвалення Конгресу, в американських реаліях їх називають наказами президента) матимуть символічне значення, бо до них буде прикута увага всього світу. І це явно буде не скасування санкцій проти Росії, як мріють у Кремлі. Ні, Трампа цікавлять його виборці, тож перші кроки будуть спрямовані на задоволення саме їхніх побажань.
Напередодні інавгурації стало відомо, що перші рішення Трампа будуть про початок будівництва стіни на кордоні з Мексикою, вихід з Тихоокеанського партнерства, підписаного 12 країнами у лютому 2016 року.
Конгрес США уже почав процес скасування ключової реформи Обами, покликаної зробити медичну допомогу доступнішою (Obamacare). Проте, вони мають її чимось замінити, але досі не вирішили чим.
Втім, навіть підписані розпорядження можуть не бути виконані негайно, пише Newsweek. Як приклад журнал наводить один з перших президентських указів Обами про закриття тюрми в Гуантанамо. Підписаний у 2009 році він не виконаний досі. Тюрма частково розпущена, але все ще діє, бо не вирішено, чим її замінити.
Така сама доля, прогнозує видання, може очікувати й укази Трампа щодо будівництва стіни, виходу з торговельних угод тощо.
Бал, парад і обід
Після присяги та промови пролунав американський гімн. Його виконала 16-річна співачка Джекі Іванко, яка має українське коріння. Її прадід і прабабуся приїхали на початку 20-го століття в США із Закарпаття. А вона тепер підкоряє серця американців - слава прийшла до Джекі після перемоги в конкурсі "Америка має талант".
Джекі Іванко Дональд Трамп інавгурація
Джекі Іванко співає гімн Америки. Фото: Reuters
Після прощання з Обамою, який з дружиною залишив Капітолій на вертольоті, Трамп відправився на церемоніальний обід з сенаторами. Він складається з трьох традиційних страв: американського лобстера та морських креветок, яловичини Angus Seven Hills в чорному шоколаді та ялівцевому соці та гарніром із запеченої картоплі, а на десерт - шоколадне суфле і вишнево-ванільне морозиво.
Дональд Трамп інавгурація
Трамп і Пенс машуть на прощання Обамі. Фото: Reuters
обід Дональд Трамп інавгурація
Обід з сенаторами. Фото: Reuters
Потім - інавгураційний парад, в якому бере участь близько 8000 учасників, зокрема, дівчата та хлопчики-скаути. Потім президентська пара має прогулятися по Pennsylvania Avenue, де махатиме руками прихильникам на узбіччі. Потім на Трампа чекає ще три бали та військовий салют. А вже у суботу вранці Трамп і Пенс відвідають службу в соборі Вашингтона. Це символізуватиме закінчення церемонії. 
 
Що Трамп прийдешній нам готує?
Відверто кажучи, за останній тиждень інавгурація нового, 45-го президента Сполучених Штатів Америки затьмарила собою в Україні будь-які інші політичні події.
Може навіть скластись враження, що українські політики та українські ЗМІ очікують на нового хазяїна Білого дому чи то як на месію, а чи то як на вісника Апокаліпсису. Чи є змога тверезо розібратися та вирішити – якої біди або, навпаки, якої користі чекати українцям від Дональда Трампа?
Трамп дивує весь світ
Насамперед слід відзначити, що не в самій лише Україні нового американського президента обговорюють так бурхливо і так... безпорадно. Певно, ніколи ще в післявоєнній історії світу в Америці не з'являвся настільки незрозумілий та непередбачуваний лідер, яким можна вважати Дональда Трампа.
Та ж Росія кидається з одного боку в інший – від радісного потирання рученят в очікуванні того, що "Дональд прийде – порядок наведе" до дикого, якогось дитячого обурення його пропозицією, аби Росія скоротила власні запаси ядерної зброї до нуля.
Та ж Європа чухає потилицю, раз по разу вислуховуючи заяви нового американського лідера про те, що, мовляв, "Британія, яка покинула Євросоюз, є прикладом для всіх інших європейських країн" або про те, що Америка, мовляв, не має більше наміру витрачати кошти для захисту своїх європейських союзників у НАТО.
Про Китай годі вже й говорити – Трамп ще під час своєї передвиборчої кампанії проголосив КНР головним ворогом США (до речі, це викликало просто-таки взірцеву реакцію в Росії – росіяни відтепер щиро та вголос сподіваються на дружбу з США проти Китаю... так само, як ще рік-два тому щиро та голосно розповідали про "стратегічний союз" із Китаєм проти Америки. Але то вже трохи інша історія).
Певно, єдиною країною в світі, яка взагалі не виявляє ніякої розгубленості, пов'язаної з Дональдом Трампом, є... ні, не США. Ізраїль. Бо досі все, що говорив та робив новий американський президент в напрямку Близького Сходу, можна чітко та недвозначно визнати проізраїльським.
Позиція Трампа щодо України
Щодо України – то тут очікування розкидані вельми далеко одне від одного: від професійно-зрадофільського "Америка нас продасть Росії" до офіційно-державного "все буде гаразд і навіть ще ліпше". Зрештою, адміністрація Барака Обами з самого початку російської агресії рік у рік допомагала Україні – і грошима, і гарантіями на кредити, і сякою-такою військовою оборудкою...
Звичайно, допомагала не так вже й щедро, як можна (і потрібно!) було, але все ж таки показала, що американці для нас – свої. Як той казав: "Свій як не заплаче, то хоч скривиться".
Тепер же, коли адміністрація Білого дому змінилася, українські високопосадовці напружено прислухаються, наприклад, до слів нового Держсекретаря США Рекса Тіллерсона та нового ж шефа Пентагону Джеймса Маттіса про те, що Росія, мовляв, становить собою "велику небезпеку" як для Америки, так і для світу.
На фото: Рекс Тіллерсон
Це дає українській владі підстави, зокрема, сподіватися на те, що Трамп зробить те, чого ніяк не хотів робити Обама – дозволить постачати в Україну бойову зброю, а не лише саму "нелетальну" військову оборудку. Окрім того, на 2017-й рік американці запланували надати Україні військових кредитів на суму майже в мільярд доларів – і досі ні Трамп, ані хтось інший з його команди навіть не намагалися від цих планів відмовитись.
Певно, саме ці сподівання й спонукали Петра Порошенка заявити на Світовому економічному форумі в Давосі про те, що допомагаючи Україні, Америка захищає свої власні цінності – боротьбу за свободу та прагнення демократії.
Нам не потрібні іноземні солдати для захисту нашої території, - підкреслив він, вочевидь, натякаючи на небажання Трампа тримати американських солдатів у Європі, – ми самі її захищаємо.
Проте, на його думку, Росія має й надалі перебувати під санкціями, які повинні змусити її вивести війська з Донбасу та повернути Крим.
Насправді, цими нібито оптимістичними словами український президент висловив, певно, найбільше побоювання Києва: а саме, що Дональд Трамп буде намагатися зняти з Росії санкції, яких було запроваджено через анексію Криму.
Суперечливі заяви Трампа та позиція США
Те, що новий американський президент встиг проголосити НАТО "застарілою організацією", українське керівництво теж дещо занепокоює – вже тому, що військова реформа в Україні цілком спрямована на впровадження саме стандартів Альянсу та на можливий вступ до нього.
Але все ж таки, основний "головний біль" Порошенка, а з ним – і більшості українців, в тому, що Трамп може нібито скасувати санкції. Теоретично, як їх, так і американської допомоги Україні може не стати вже в березні. Певно, аби цьому перешкодити, Банкова одразу ж після того, як Дональда Трампа було обрано, намагається налагодити з ним контакт: прикладає зусилля для організації зустрічі між Порошенком та Трампом та навіть ухвалила наскільки сумнівне, настільки ж і прагматичне рішення про припинення розслідування проти колишнього радника Віктора Януковича та керівника виборчої кампанії самого Трампа, Пола Манафорта.
Проте останнім часом здається, що острахи та переживання українських політиків трохи вщухли. Сталося це після того, як тепер вже екс-віце-президент США Джо Байден здійснив свій останній міжнародний візит в офіційній якості саме до Києва, а ще раніше троє американських провідних сенаторів-республіканців доїхали разом з українським президентом аж до самого Маріуполя.
Звичайно, ніхто, окрім надрозумних експертів із здібностями провидця, не може розповісти докладно про те, що саме поясняли Байден та Маккейн Порошенкові, але факт їх демонстративних візитів підкреслює просту істину: наразі в США щодо "українського питання" існує твердий консенсус між демократами та республіканцями, і неважливо, хто з них знаходиться при владі, а хто – в опозиції. Тому що консенсус цей, спрощено, звучить таким чином: "Україну кидати не можна".
І якщо Дональду Трампу забагнеться все ж таки "кинути" Київ (неважливо – за російську ядерну зброю, за співробітництво з Путіним проти Китаю чи за отой "компромат з повіями") – то проти нього піднімуться як свої, так і чужі. Не треба лише самим собі задурювати голови: піднімуться не через те, що раптом так палко полюбили Україну, а через те, що тотально не вірять Росії, а відтак – "ворог мого ворога – мій друг".

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації