Культурні здобутки Буковини у 2016 році (ВІДЕО)

Є ЧИМ ПИШАТИСЯ / 


Культура - це не кількість прочитаних книг, а кількість зрозумілих. І, на превеликий жаль, чернівчани читають мало. Чи то книги занадто дорогі, чи то людей турбують дещо інші, мирські, справи. Але, попри те, культуру читання у столиці Буковини пропагують уже шостий рік поспіль.

 

На цьогорічному MERIDIAN CZERNOWITZ не тільки представляли нову літературу, а й говорили про 75 річницю трагедії Бабиного Яру. Більш як 35 поетів із різних країн світу читали вірші і створювали камерну атмосферу у Чернівцях протягом трьох вересневих днів.

 

- Теми, які порушувалися на фестивалі, вони стосувалися поезії війни, ролі митця у такій ситуації непростій, яка зараз є в Україні. Звичайно, це відбувалися діалоги між українськими та закордонними авторами про те, як у них і як у нас. Звучала поезія, звучала музика, і загалом було доволі цікаво, - розповіла Лілія ШУТЯК, прес-секретарка Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ.

  

Саме тут, у Чернівцях, презентували і нову збірку Сергія Жадана "Тамплієри", яка, до речі, теж про війну, і входить до сімки найкращих книг року. Ще одна подія, яку не можна оминути, - дитячому чернівецькому видавництву "Чорні вівці" виповнився рік.
- У нас вийшла серія "Що таке?". Це є перекладна література з англійської, власне, вийшло вже чотири книги: "Що таке смерть?", "Що таке любов?", "Що таке краса" і "Що таке Бог?". Також перекладна література - це є Ервін Мозер, книга, яка надзвичайно подобається дітям. Ну і всі інші книги - це є книги наших вітчизняних авторів, - пояснила Христя ВЕНГРИНЮК, головна редакторка видавництва "ЧОРНІ ВІВЦІ".

Десять років тому у Чернівцях почали святкувати День вишиванки на факультеті історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ імені Юрія Федьковича, відтак, відзначають уже в понад шістдесятьох країнах світу. Проте історію вишиванки досі ніхто предметно не вивчав, тож зробити це вирішили ініціатори свята. Так і народилась ідея створення фільму "Спадок нації". Для авторів ця стрічка, як дитина, адже виношували її 9 місяців: за цей час побували в усіх куточках України і передали колорит справжньої української вишиванки.

Фільм складається з двох частин: історичної - про візерунки та особливості вишиванки, та сучасної - сюди увійшли декілька історій про те, як з окупованого Донбасу на Захід вже у ХХІ столітті вивозили сорочки через блокпости.

- Це було питання вибору для них. І коли ми їх питали "Ну чому ж Ви так робили? Ну хіба Ви не могли тут придбати? Вас же ж дійсно могли на блокпосту побачити з цим". Могли покарати якось чи вбити навіть. А люди пояснювали, що в цій сорочці є своя історія, - розповів Олександр Ткачук, режисер фільму "СПАДОК НАЦІЇ".

І ще один фільм, який сколихнув Чернівці цього року, - This is gay propaganda, який став відомим не так через свій смисловий меседж, а радше тому, що столиця Буковини, яка завжди славилася толерантністю, виявилась не настільки ліберальною. На показ фільму в культурно-митецькому центрі "Бункер" зібралися люди, які хотіли подивитись кіно, але радикально налаштовані молодики зірвали показ. Вигук одного із радикалів "Сьогодні фільм, а завтра - оргія" став навіть принтом для футболок. Показ фільму таки відбувся, але через місяць і в присутності численної кількості патрульних.

- Якщо ми говоримо про толерантність відносно Чернівців, то тут набагато доцільніше вжити слово "терпимість". Вони не скажуть щось проти, але вони і не скажуть щось "за". І все ж таки терпимість все-таки краща, ніж агресія, тому, я думаю, що це теж початок чогось, - вважає Софія ЛАПІНА, організатор показу фільму THIS IS GAY PROPAGANDA.

І ще один початок: віднайдена у центрі Чернівців столітня алея Гьобеля. Художник Тарас Полатайко знайшов її на мапі 1911 року. Топонімічні дослідження Тараса і його друзів показали, що алея існує і досі, просто занедбана, тому створив петицію, щоб її відновили. Міськрада дала добро.

- Там же ж стара алея є, тобто шматки її можна використати. Тобто це буквально кілька метрів ґрунту порівняти між деревами і посипати гравієм, і все. Тобто це якісь смішні кошти, за рахунок цього вкладення дуже маленького такого цільового відроджується цілий комплекс і з'являється в місті цілий парк, - наголосив Тарас ПОЛАТАЙКО, художник.

А далі - і сміх, і гріх. Чернівецький муздрамтеатр цьогоріч на найвищому рівні провів фестиваль комедії "Золоті оплески Буковини": артисти на ходулях і поза межами театру дивували перехожих не схожими ні на що виставами.
 

- Найдивніше, що в нас відбулося в театрі, - це правда, навіть дивніше за фестиваль комедії. Такої дивини не відбувалося, як відбулося цього року. Це зняття з даху 64 м2 мідної бляхи, - сказав Юрій МАРЧАК, директор Чернівецького обласного Муздрамтеатру ім. О.Кобилянської.

"Най Бог бороне" - і це не про прикрість із театром, а про новий кліп, який випустив чернівецький гурт "Гуцул Каліпсо" в підтримку однойменного синглу. Музична новинка чернівецьких музикантів, до речі, увійшла в двадцятку найкращих українських пісень року.
- Ми прийшли до того, що ми підбили свої фінансові можливості і вирішили записати альбом, і першим синглом стала пісня "Най Бог бороне". Зазвичай ми нею закінчуємо концерт, а тут ми вирішили розпочати презентацію нового альбому, ну і думаємо, що ця пісня буде легка на почин, - розповів Андрій РУДІК, вокаліст гурту "ГУЦУЛ КАЛІПСО".
 

Виконавець із Чернівців Сашко Буль увійшов до списку українських музикантів, які підкорили Захід.
А ще в Чернівцях відкрили перший в Україні музей сучасної кераміки. Після третього міжнародного пленеру керамістів на Буковині організаторка Наталя Богомаз вирішила, що таку красу не можна ні продавати, ні ховати у коморах, тому для колекції витворів мистецтва із глини відвели кімнату у галереї сучасного мистецтва Sweet Аrt.

- В Україні є дуже багато художніх музеїв і музеїв декоративно-прикладного мистецтва, і там зібрані всі колекції і різні види мистецтва. Окремо музею сучасної художньої кераміки в Україні немає, і ми ініціювали, - пояснила Наталія БОГОМАЗ, дирекор галереї SWEET ART.

А ще у Чернівцях традиційно відсвяткували Маланку, вчергове у столиці Буковини провели День вуличної музики. Тож 2016-й був багатим на культурні звершення. Сподіваємося, що новий рік буде, якщо не кращим, то обов'язково так само незабутнім.
 
Фото з архіву БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації