Хворих на цукровий діабет очікують небезпечні зміни

ЯК ЇМ ВИЖИВАТИ? / 

Хворих на цукровий діабет в Україні налічується близько 2 млн. осіб. У попередні роки держава брала на себе зобов'язання щодо безоплатного забезпечення таких хворих препаратами інсуліну, шляхом їх закупівлі за централізованою процедурою. Однак, з метою знищення корупційних схем, прийняли рішення про перехід на закупівлі препаратів інсуліну за кошти місцевих бюджетів.


Про те, як сьогодні відбувається медичне забезпечення хворих цукровим діабетом, ГО "Громадська ініціатива розумних рішень" повідомила медичний експерт Катерина Каращук.

"В даний час українці очікують на запуск нової системи забезпечення хворих на цукровий діабет, а саме − запровадження системи реімбурсації - реалізації препаратів інсуліну через аптеки із можливістю компенсації їх вартості. Тобто замість роздачі закуплених ліків лікарями-ендокринолагами пропонується система, коли пацієнт приходить в аптеку з рецептом і отримує препарат безкоштовно або з частковою оплатою його вартості. При цьому держава бере на себе левову частку витрат на придбання інсуліну хворими", - повідомила Катерина Каращук.

За її словами, така система поширена в різних країнах, у тому числі європейських, однак система реімбурсації в Україні має певні "особливості".

"Система передбачає наявність реєстру пацієнтів, який є інструментом для визначення реальної потреби у препаратах. Реєстр має виключити зайве витрачання коштів держбюджету на закупівлі лікарських засобів. Однак сьогодні реєстр пацієнтів знаходиться в приватних руках, тому держава повинна викупити його, на що поки немає коштів. Відтак, можна сказати, що в Україні де-юре не існує реєстру пацієнтів, хворих на цукровий діабет", - пояснює експерт.

Каращук додала, що найголовнішим аргументом лобістів реімбурсації є знищення корупції, однак у даній схемі не чиновник і не хворий визначає, який з препаратів буде ефективним для пацієнта, а саме лікар.

"Лікар стає мішенню для різного роду медичних представників, що володіють "бюджетами". Хто буде контролювати лікаря та його призначення? Хто буде стежити за забезпеченням рівної доступності препаратів інсуліну серед хворих на цукровий діабет в умовах обмеженого держбюджету і зростання цін на лікарські препарати?", - каже Каращук і додає, що рішення про потреби в інсуліні по-суті буде прийматися на рівні обласного управління охорони здоров'я, а саме, головними позаштатними спеціалістами.

"Виходить, що на практиці приймати рішення щодо закупівель будуть ті ж, хто це робив і при держзакупівлях", - переконана медичний експерт.

Каращук також висловила занепокоєння, що слід продумувати всі зміни максимально тверезо і чітко, щоб не допустити підвищення рівня інвалідизації і смертності від цукрового діабету серед хворих.

Нагадаємо, раніше ГО "Громадська ініціатива розумних рішень" повідомляла, що Київ лідирує за рівнем захворюваності на грип в Україні.

ГО "Громадська ініціатива розумних рішень" 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації