Битва за Сокирянську ЦРЛ: Владні «щупальця з минулого» у князівстві й далі колотять районом і людьми… (ДОКУМЕНТИ)

ПОЛЯЖУТЬ ВСІ… /


Останні декілька тижнів в Сокирянському районі (або князівстві одного відомого владного персонажа) значно загострилася ситуація навколо реформування медичної галузі, а саме фінансування комунальної установи "Сокирянська центральна районна лікарня". Не відходячи від апробованої місцевою районною владою тенденції, найбільшим "злом", звісно, оголошено реформу децентралізації та утворені об'єднані громади. А чи справді це так?


Керівництвом РДА та районної ради проводяться численні наради а в підконтрольних їм засобах масової інформації поширюється інформація, яка в багатьох випадках є неповною, тенденційно підібраною та однобоко висвітленою (що, на мою думку вже стало своєрідною візитівкою наших районних ЗМІ).

Так, неодноразово, жителям Сокирянщини нав'язується теза про те, що в зв'язку з утворенням в районі двох об'єднаних громад та одній майже утвореній (Новодністровська ОТГ вже пройшла всі кола пекла та чекає рішення ЦВК), розподіленням коштів медичної субвенції на громади та нібито «особистими не бажаннями» голів громад виділити додаткові кошти на утримання ЦРЛ, доведеться скоротити 74 ліжка стаціонару (а знову ж через громади, як ідеться у статті "Чорний понеділок для медиків" фігурує цифра 115) та близько 100 штатних посад медичного персоналу.

Отже всю провину і відповідальність за серйозні проблеми в галузі охорони здоров'я Сокирянщини, районні керівники успішно, в кращих традиціях «князівства», повісили на громади. Це простий і, як показує практика, перевірений ефективний спосіб уникнути відповідальності та налаштувати населення проти реформи децентралізації (в тому форматі, який наразі вимальовується в на Сокирянщині).

Чернівецька влада далеко. Тому ніхто з районного керівництва не має бажання пояснити широкому загалу, що процеси реформування медичної галузі країни розпочалися задовго до початку децентралізації (а їм це відомо краще ніж будь-кому). Що обидві реформи на даному етапі набирають обертів і відбуваються паралельно. Що скорочення ліжок і медичного персоналу в усіх районних та міських лікарнях країни (які є затратними і за сучасними стандартами неефективними) відбуваються незалежно від наявності або відсутності на території районів ОТГ. Широко не оприлюднюються дані про те, що згідно Постанови Кабміну №1024 від 25.11.2015р. змінено норматив розрахунку ліжок на 10 тис. населення. Цей показник наразі становитиме 30 ліжок на 10 тис. населення.

Крім того, відповідно до розпорядження Чернівецької ОДА від 21.03.2016р. № 437-р "Про приведення ліжкового фонду стаціонарів підпорядкованих комунальних закладів охорони здоров'я у відповідність до затверджених нормативів" має бути виконаним у всіх ЦРЛ та обласних лікувальних закладах до 01.10.2016р.. Так, в Кельменецькому районі має залишитися 124 ліжка (нагадаю, що в цьому районі на даний момент не створено жодної ОТГ а за перспективним планом це має бути один район – одна громада, прямо мрія Сокирянських керовників), Заставнівському 150 ліжок, Кіцманському 208 і т.д. (див.додатки). Також варто звернути увагу на наказ Міністерства охорони здоров'я України №928 від 02.09.2016р. який скасовує прив'язку до ліжко-місць та надає більшу автономію очільникам закладів у розробці та стратегії розвитку цих установ.

Отже, скорочення ліжок в Сокирянській ЦРЛ не є наслідком процесів децентралізації, а лише одним з кроків реформування галузі охорони здоров'я. Починаючи з 1 січня 2017 року мають запрацювати госпітальні округи з визначенням статусу лікарень відповідного профілю. Та на жаль інші кроки (в т.ч. запровадження медичного страхування, поняття про медичну послугу та її вартість тощо) не встигають за вимогами часу і сьогоднішніми реаліями, тому і створюється підґрунтя для соціальної напруги та невдоволення. А медики і населення стали "розмінною монетою" та заручниками політичних амбіцій (особливо в нашому районі).

По суті, що ми маємо на сьогодні в Сокирянському районі? Масу викривлених публікацій в наших ЗМІ з яскравими заголовками типу: "За що боролися...?", "Реформуючи, варто звернутися не лише до світового досвіду, а й до народної мудрості" і т.д. (посилання на ці статті дивіться нижче). Крім того, що вони наскрізь пронизані негативом до створених громад та співзвучні з намірами районного керівництва, вони ніяк не покликані вирішити проблему, а просто вміло використовуються для дискредитації громад.
 
Наприклад теза: "завідуючий хірургічним відділенням Іван Велущак запропонував для збереження медичної галузі Сокирянщини об'єднатись всьому району в одну громаду"). А спроби керівників громад та м.Новодністровськ налагодити діалог чомусь не дуже вдається. На зустрічі з керівництвом Сокирянської ОТГ медики (зокрема, головний лікар) приходять з критикою та звинуваченнями, на зустріч в м.Новодністровськ, ініційовану владою міста та членами робочої групи з об'єднання Новодністровської ОТГ вони і зовсім не з'явилися... (див.відео).

Тож чого ми прагнемо? Допомогти одне одному чи погратися в "хто старший", заробляючи на цьому політичні бали? На зустрічі в Новодністровську всі присутні одностайно виявили бажання допомогти Сокирянській ЦРЛ, але досить важко зробити це в односторонньому порядку, на чому наголошують і керівники Сокирянської та Вашківецької громад . А зацікавленості керівництва району та ЦРЛ (крім публікацій в ЗМІ) не видно. На прохання дати адекватні розрахунки, головний лікар надає ось таку таблицю (див. в додатках), детально розібратися в цифрах та перевірити їх достовірність, з якої неможливо.

На звернення, спільно прийняте на зборах в Новодністровську з запропонованим форматом таблиці (див. додатки), отримали тільки миттєву публікацію: "Діагнози та періоди лікування новодністровців та сокирянців можуть бути у вільному доступі до ознайомлення?".

До речі, формат запропонований не випадково, за такою таблицею проводяться розрахунки між Чернівецькою міською радою та обласними лікарнями (див. додаток). Тож в чому проблема? Як можна вимагати кошти, не звітуючи куди вони витрачаються? У випадку з м.Новодністровськ є ще один не менш важливий чинник. Ще в 2010 році містом Новодністровськ та Сокирянською районною радою були прийняті рішення про "єдиний медичний простір", в якому йшлося про безоплатне лікування новодністровців в Сокирянській ЦРЛ, а жителів району в Новодністровській міській лікарні відповідно. І п’ять років всі дотримувалися цих рішень і ніхто нікому нічого не відшкодовував, а в 2016р. почали вимагати. Чи не дивно?! Втім влада міста та депутатський корпус готові переглянути це рішення і прибрати з нього пункт "безоплатне", щоб надати допомогу (що і говорилося на зустрічі).

Також хочу звернути увагу на декілька цікавих фактів, які вперто ігноруються: з публікацій ЗМІ стало відомо, що бюджет Сокирянської ЦРЛ на 2016 рік становить 16 млн. грн. Виходячи з цієї цифри, якщо взяти суми субвенції, які справно перераховують Сокирянська та Вашківецька ОТГ, а вони в сукупності складають суму в районі 9,8 млн. грн., додати сюди додатково виділені Сокирянською ОТГ 154 000 грн. на дітей, потребуючих спеціального лікування (пересадка нирки), то маємо майже 10 млн. грн., що становить більшу половину бюджету ЦРЛ. Нагадаю, що в ці дві громади входять всього 1 міська та 3 сільських ради, а в районному підпорядкуванні залишаються ще 18 сільських рад. Тож це громади не платять?!!

Лунає думка (маскується під медиків) про те, що в бюджет Сокирянської ОТГ надійшло понад 1 млн. грн. ПДФО працівників закладу (які влада використовує у своїх цілях, ніяк не медичних). Тож 1,4 млн. грн. (сума, яку вимагають у Сокирянської ОТГ) має бути передана їм без зайвих питань. Ніхто не буде сперечатися, що 60% ПДФО з працівників лікарні йде в бюджет ОТГ, але раніше його хтось назад повертав? Є така практика? Чи може хто «підказує»?

Якщо районне керівництво так піклується про медичний заклад, то чому всіма силами перешкоджають створенню Сокирянського ЦПМСД та не передадуть в підпорядкування громадам ФАПи?! Це б частково зняло фінансове навантаження на районний бюджет і зняло напругу. Як приклад: смт. Глибока, де в одному приміщенні чудово працює і лікарня, і ЦПМСД і фінансується спільно громадою та районом! І якось працюють люди, ще не знищили лікарню, як залякують у нас...

Районне керівництво скрізь хвалить нашу лікарню, записує її створення до виключно власних досягнень, приймає в ній всіх "високих" гостей та обіцяє прикласти максимум зусиль до того, щоб наша ЦРЛ стала центром госпітального округу. Це чудово і навряд знайдеться бодай один противник цього на теренах Сокирянщини. Але як це має відбутися, якщо (за наявною інформацією) лікарня ще не пройшла акредитацію? Чи в цьому теж громади винні?

Отже вихід один - створювати робочу групу і працювати заради збереження нашої лікарні. Зустрічі з колективами (анонсовано на понеділок) навряд принесуть результат, тому що вони в основному переростають в керовані мітинги проти ОТГ. А це користі ні лікарям ні мешканцям району не принесе, хіба окремим діячам «князівства» ... І гроші не так просто передаються, так як це не кишенькові витрати Равлика, Романенка чи Болдашева і для передачі їх кудись мають бути чіткі підстави!

Тож щиро сподіваюся, що всі зрозуміють, що криками та "цільовими" замітками цю проблему вирішити неможливо, потрібно закидати подалі амбіції та переконання і просто працювати на результат, це стосується всіх сторін. Всі поважають цю надважливу професію медика і не мають ні найменшої зацікавленості в тому, щоб зашкодити лікарні та її персоналу. Ми не вороги одне одному, може хтось свідомо і хоче щоб так було?

P.S. Бажання описати ситуацію в нашому районі покликане тим, що просто «дістало» це цькування та перекручування у нашій князівській "пресі"! Брехня нашої районної влади мене особисто "ДІСТАЛА", тож хочу ще висловити свою суб'єктивну думку з приводу подальшої співпраці на Сокирянщині. Хто ще не зрозумів, то цієї співпраці не буде (йдеться про район і громади). Чому? Відповідь проста: керівництво Сокирянського району до останнього не відмовиться від своїх переконань та ідей (розлучатися з владою не хочуть у багатьох районах України) і ситуація з райлікарнею тільки перший дзвіночок. Вже є проблеми з довезенням діток з придністровських сіл до Новодністровська під гаслом: "хотіли до Новодністровська хай він і платить", далі ще щось придумають... Цікаво, які виправдання будуть у наступному році, коли уряд анонсував виділення на розвиток громад 9 млрд. грн. а спеціалісти в один голос твердять, що в селах, які не об'єдналися грошей вистачить тільки на утримання апарату?

Що далі? Один район – одна громада у нас вже не буде. І скільки б не прикривався Василь Козак виступом прем’єра Гройсмана, комісія, яка побувала у районі це чітко підтвердила. Бюджетний кодекс говорить про фінансування громад згідно перспективного плану, тож децентралізація відбудеться однозначно і незворотньо, що підтвердив і Петро Порошенко в нещодавньому виступі. А представники обласних та районних адміністрацій, розуміючи, що на процес вони вплинути не в силі, намагаються хоча б підлаштувати формат під себе (це зараз у кожній області). Але і цьому я сподіваюся прийде кінець.

До речі, ситуація з лікарнею і довезенням якось особливо швидко нагнітається, чи не підводиться це до створення масового занепокоєння та невдоволення владою акурат під анонсований "Загальнонаціональний страйк аграріїв"? Нагадаю, що головою Чернівецької обласної організації у нас є саме нев’янучий Василь Козак. Може звідси таке розпалення конфліктів? Про те, що грошей не вистачить, було видно заздалегідь, але забігали аж зараз, коли їх вже немає... При цьому районна влада спокійно звітує про перевиконання бюджету, та й взагалі веде себе так, ніби все в порядку і під контролем...

Ігор НАЖИГА,
депутат Сокирянської районної ради.

Спеціально для БукІнфо (с)

P.S. БукІнфо:
А голові Чернівецької ОДА Олександрові Фищуку, судячи зі всього, не до цих проблем. Читаємо сайт ОДА – у нього все добре з "децентралізацією" і вічним т.в.о голови Сокирянської райдержадміністрації. У нього співають свої «солов’ї»… Та чи надовго?! Скоро навіть не осінь, а зима...
 
Фото Сокирянської ЦРЛ -
Північно-Бесарабського інформаційного порталу
 
*****
 
Довідково:
 
Відео зустрічі в Новодністровську:
 
 
 
Посилання на місцеві публікації, за які певно і подають авторів до нагороди президента
 
"Реформуючи, варто звернутися не лише до світового досвіду, а й до народної мудрості"
 
 
"І знову проблеми галузі охорони здоров'я району"
 
"За що боролися...?"
 
"Чорний понеділок медиків"
 
"Хай Вам Бог помагає..."
 
"Медики Сокирянщини з протягнутою рукою випрошували у міської влади кошти, які самі ж і заробили"
 
"Сокирянський міський голова ігнорував участь у робочій групі, створення якої сам ініціював"
 
"Діагнози та періоди лікування новодністровців та сокирянців можуть бути у вільному доступі до ознайомлення?"
 
Інтерв'ю самого Василя Васильовича Козака, як завжди з гучною назвою: "Вистояти можна лише разом..."

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації