На Буковині другу добу поспіль буковинські активісти блокують рух російських фур через пункт пропуску «Порубне» (ФОТО)

ЕКСКЛЮЗИВ /


Рух вантажівок з російськими номерними знаками заблокували як на в’їзд, так і на виїзд. Інші транспортні засоби перетинають кордон в звичайному режимі. Активісти кажуть, що акція з блокування вантажівок з російськими номерами безстрокова. Розпочали блокаду російських фур 12 лютого 2016 року увечері.


Група волонтерів, учасників бойових дій, представників ДУК «Правий сектор» і ГО «Самооборона» заблокували рух вантажівок з російськими номерними знаками через українсько-румунський кордон. Через це перед пунктом пропуску утворилася кількакілометрова черга вантажівок. За словами активістів, мета акції – припинити транзит російських фур через Україну.

Активісти також наголосили, що акція – аполітична. На початку акції, перед самим пунктом пропуску, активісти розвернули 4 російські фури і заблокували їх. Блокада тривала цілу ніч.

Працівники поліції, як прибули на місце події, проведенню акції не перешкоджали, а лише забезпечували громадський порядок. Начальник митного поста «Порубне» Петро Тофан запевнив учасників акції, що російські фури з румунської сторони не потраплять на українську територію, однак вже наступного дня 10 російських вантажівок таки заїхали в Чернівецьку область.

«Російська Федерація вдерлася не територію України і веде проти неї війну. Як так? У нас війна, хлопці гинуть щодня, а Україною вільно їздять фури москалів??? Це просто абсурд!», – кажуть учасники бойових дій.

Самі водії вичікують, спроб прорвати блокаду не робили, просять пропустити їх через кордон. Переважна більшість з них не коментують ситуацію, однак з деякими з них нам вдалося поспілкуватися. Вони кажуть, що не розуміють, чому їх не пускають, адже в минулому році вони вільно каталися туди-сюди. «А як ми потрапимо додому до Бресту, якщо в Україні все заблоковано? Що нам робити?», – питає водій російської фури з Білорусі. Інший водій фури з російськими номерами – Михайло – теж з Білорусі, чоловік навіть показав для підтвердження свій паспорт.

Просить пропустити його, бо він везе запчастини в Бухарест, а звідти має їхати до Москви.

«Мы же славяне и должны жить дружно», – каже водій російської фури. А на питання, чи знає він про те, що Росія розпочала і досі веде війну проти України на Донбасі, відповідає: «Я там не був, тому нічого не можу сказати. Не знаю». Активісти запевняють його, що жодна вантажівка з російськими номерами не перетне кордон. Тоді чоловік каже: «Мой шеф сказал мне стоять здесь и ждать – там наверху уже все решают».

Оператор автозаправки, на якій припаркувалися російські фури, каже, що підтримує блокаду, однак вважає, що це треба було робити вже давно, коли війна тільки-но почалася.

Станом на ранок 13 лютого активісти заблокували рух 10-ти вантажівок з російськими номерами. Однак вже близько 12-ї години ці 10 фур пропустили на українську територію, що призвело до певного конфлікту між учасниками блокади.
 
За словами деяких активістів, зробили це через домовленість між митниками та представниками ДУК «Правий Сектор».

Заступник командира ДУК «ПС» пояснив, що він особисто дав згоду на пропуск 10-ти російських фур на українську територію, оскільки вони були вже розмитнені і перебували в нейтральній зоні. Він також додав, що йому така вказівка поступила від координаційного штабу ДУК «ПС», грошей вони за це не брали. Хоча один з «правосєків» зізнався, що йому в цей день двічі пропонували гроші водії російських фур за те, щоби пропустити 3 їхні вантажівки, але він запевняє, що ніколи б цього не зробив ні за які гроші.

Працівник митниці, з яким нам вдалося поспілкуватися, пояснив, що підстав не випускати ці 10 російських фур у митників не було, оскільки вони дійсно ще раніше пройшли митний контроль і вже були розмитнені. До того ж, за словами активістів, на місце блокади учора приїжджали начальник Чернівецької митниці Микола Салагор та очільник буковинської поліції Сергій Пілігрім.

Незважаючи на те, що акція оголошувалася як аполітична, на місці її проведення вже замайоріли політичні прапори – їх вивісили ДУК «ПС» та чернівецька «Свобода», яка до того ж учора увечері встановила на місці проведення блокади свій намет. Волонтери ж забезпечили обігрів – привезли бочку і дрова, розпалили вогонь, чай, бутерброди.

Також на місце блокади приїхали представники ГО «Золоті Леви Чорної сотні» з Чернівців. Чоловіки намагалися змінити правила акції – вони почали зупиняти фури з європейськими номерами і вимагати у водіїв документи на товар, мовляв, номери не російські, але ж у фурі можуть бути товари, які везуть до Росії. Така самодіяльність обурила інших учасників блокади, між ними і «чорносотенцями» розгорнувся конфлікт. Цей факт мною було відзнято на відео, після чого лідер чорносотенців почав вимагати, аби я знищила дане відео.

Йому було сказано, що ми знаходимося у публічному місці і маємо право знімати все, що тут відбувається. Після цього чоловік накинувся на мене зі словесними образами, сказав забиратися геть від бочки з вогнем, тому що це… його бочка. Згодом, лідер «левів», зрозумівши, що він не зможе диктувати свої умови учасникам акції, сів зі своїми «левенятами» в Лексус і поїхав геть.

Незважаючи на дощ, активісти цілу ніч тримали варту. Під ранок дехто поїхав додому відпочити, натомість їх змінили інші. На 10.00 перед пунктом пропуску на в’їзд до Румунії ми нарахували більше 30-ти фур з російськими номерними знаками. Лише 4 з них були у колоні вантажівок, решта скупчилися на стоянці найближчої автозаправки.

Наразі на місці проведення акції російські фури пильнує та не пропускає з десяток активістів. На ніч 15 лютого до них долучаться й інші учасники блокади.

Нагадаємо, після того, як Польща заборонила транзит російських фур, вантажівки росіян стали прямувати до Європи через Україну.
 
Через бездіяльність української влади блокувати транспорт країни-агресора взялися громадські активісти. Акція набула всеукраїнського масштабу й охопила майже всі пункти пропуску вантажного транспорту. До того ж з 1 січня 2016 року РФ заборонила український транзит до Казахстану, однак Україна відмовилась офіційно оголошувати заборону у відповідь.

13 лютого стало відомо, що Україна видала Росії дозволи на транзитне перевезення вантажів і нерегулярний транзит пасажирів автотранспортом. Про це повідомила Асоціація міжнародних автомобільних перевізників. "Від української сторони отримано на 2016 рік дозволи на транзитне перевезення вантажів, а також на нерегулярне транзитне перевезення пасажирів", - йдеться в повідомленні.
 
Крім того, в Міністерстві інфраструктури України агентству "Інтерфакс-Україна" повідомили, що Україна також отримала аналогічні дозволи РФ на паритетних засадах. Кількість виданих дозволів не називається.

Галина ЄРЕМІЦА, незалежний журналіст

Спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації