До 115-ої річниці з дня народження буковинського художника-орнаменталіста Георгія Гараса проведуть мистецькі зустрічі та виставки

МИСТЕЦТВО ВІЧНЕ / 

Українське народне мистецтво широко відоме як один із найпотужніших феноменів світової культури. Чи не найбільшої слави воно набуло завдяки унікальному традиційному орнаменту. Споконвіків найвеличніших та найсвітліших вершини народного духу сягали лише Богом відзначені люди, ті, що мають тонке відчуття ментальності народу. Саме таким, що вийшов із глибин рідного народу, пізнав найбільші таїни народного мистецтва і, творчо осмисливши та розвинувши їх, зачарував світ небаченими дивоцвітами буковинської орнаментики є Георгій Гарас - заслужений майстер народної творчості України.
 
Витончені та самобутні, побудовані за народними мотивами орнаменти, що зберегли давні магічні мотиви-символи, вони широко використовувались у народній буковинській вишивці - найпоказовішому виді українського народного мистецтва, який має широкі аналогії із давніми традиційними орнаментальними поєднаннями.
 
За життя Георгій Олексійович створив понад три тисячі кольорових композицій для оздоблення одягу, рушників та інших побутових речей. Його роботи полонили світ витонченою гамою кольорів, досконалими поєднаннями геометричних та рослинних орнаментів, несподіваними та свіжими власними мотивами вишивки, килимарства, художнього різьблення та ін.
 
Георгій Гарас вкладав душу в українські візерунки, в якій палало українство. Саме тому йому вірили та шанували, вдягаючи його вишиванки, молодята – ступаючи на його весільні рушнички, матері - вінуючи дітей вишитими за його взірцями подушками, статечні буковинські газди – вдягаючи на найбільші урочистості святкові гарасівки.
 
Вишивка супроводжує нас через цілі століття так само, як мова, як пісня.
 
Орнаменти Георгія Гараса продовжують жити в вишиваному сьогоденні. Цьогорічна виставка «Вишиваний дивотвір», що організовує торгівельна мережа магазинів для рукоділля «Санта» та обласний Художній музей, присвячена ювілею Георгія Гараса.
27 лютого 2016 року виповнюється 115 років від дня народження митця.
 
Талант буковинського художника-орнаменталіста Георгія Олексійовича Гараса буде відповідно пошановано мистецькими зустрічами в Чернівецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Івасюка науковців, мистецтвознавців, художників, народних майстрів, викладачів та студентів профільних учбових закладів, що шанують народні традиції, докладають свій розум, серце та душу до збереження та примноження творчого спадку українського народу. До творчого спілкування запрошуємо Миколу Шкрібляка – етнографа, дизайнера сценічних костюмів, народного майстра, журналіста, педагога, Заслуженого діяча мистецтв України; Євдокію Антонюк-Гаврищук - наукового співробітника обласного Краєзнавчого музею, лауреата обласної премії ім. Георгія Гараса, Ольгу Денисову – наукового співробітника Художнього музею, лауреатів обласної премії ім. Георгія Гараса - Олену Чайку, Ларису Канюку, Марію Манчуленко, Івана Терена та ін., Одарку Кучеряву – директора торгівельної мережі магазинів для рукоділля «Санта», майстрів народної вишивки за зразками Георгія Гараса - Людмилу Черняк, Юрія Антонюка, студентів профільних учбових закладів та масмедія.
 
Буде представлена книжково-ілюстративна виставка «Барвисті скарби Георгія Гараса» - тематична добірка друкованих джерел про життя та творчість видатного художника, майстра народного мистецтва. Організовується відкритий перегляд робіт за орнаментами митця. Звучатиме народна пісня та лірична поезія сучасних буковинських авторів.
 
Сьогодення обрало шлях на збереження та розвиток народного мистецтва. Зокрема, вишивка стала для кожного не елементом модних тенденцій, а тим символом, що кожен з нас закладає в своєму світосприйнятті та виховує в свідомості наших дітей.
 
Незабутні сонячні орнаменти Георгія Гараса будуть тішити нас, численних шанувальників, до поки світ та сонце.

Любов ШИЛЮК, Завідувач відділу мистецтв ЧОУНБ ім. Михайла Івасюка

БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації