Буковинський центр профреабілітації інвалідів не може провести ремонт свого приміщення, бо не має на це права (ФОТОРЕПОРТАЖ)

І БЕЗ ТОГО ВАЖКО / 

До редакції БукІнфо надійшов лист з відео, в якому відвідувачі Буковинського міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів розповідають про жахливі умови проживання, з якими доводиться миритися щодня. Щоб зрозуміти суть проблеми, кореспондент БукІнфо відвідав Центр і на власні очі побачив, як живуть і навчаються тамтешні слухачі.
 
Будівля Центру реабілітації інвалідів знаходиться у Чернівцях в приміщенні колишнього санаторію-профілакторію заводу «Кварц». За словами директора Ореста Микицея, це одна з найбільших проблем для Центру, оскільки доводиться платити шалені гроші за оренду. А викупити його неможливо, бо власник живе у Санкт-Петербурзі.
 
У трьохповерховому приміщенні сам реабілітаційний заклад займає тільки два, а третій пустує. Керівництво заводу вимкнуло опалення на поверсі, через це керівництво центру побоюється, щоб верхній поверх не перетворився в холодильну камеру, яка височітиме над головами інвалідів-відвідувачів.
 
До того ж дах над харчоблоком протікає. А відремонтувати його Центр не має права.
 
Кореспондентові БукІнфо вдалося зв’язатися зі слухачами, які висловилися проти неналежного санітарно-епідеміологічного стану в центрі реабілітації. Вони скаржаться на плісняву в душовій кімнаті, невідремонтовані кімнати, в яких зі стелі відпадають шматки штукатурки, на занедбаний стан власне приміщення.
 
Про ці проблеми знає і керівництво закладу. Як розповіла заступник директора Людмила Мар’янчук, існує Центр на видатках з державного бюджету. В положенні про фінансування не передбачені кошти на ремонт чи реконструкцію приміщення Центру. Тому використовувати ці гроші для покращення умов, для капітального ремонту вони не мають права.
 
Ці слова підтверджує і директор Орест Микицей, додавши, що столичних видатків вистачає на харчування, на оплату орендованого приміщення і «комуналки», а також на деякі медичні препарати. На жаль, зменшився зарплатний фонд.
 
«Чимало грошей «з’їдає» водолікарня. Потрібно закуповувати багато бішофіту, морської солі, хвойного екстракту. Тому на таблетки, ін’єкції грошей залишається менше. Але ми не стаціонар, і ми попереджаємо про це наших слухачів. Мінімум ліків, бо нема звідки. Якщо людині погано, то ми маємо швидку медичну допомогу», - розповів директор центру.
 
Саме приміщення Міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів зберегло вигляд класичного радянського санаторію. Тут є і столова з квітами на столах, і плиткою обкладений кабінет водних процедур, і пожовтілими шторами прикриті ліжка в фізіотерапевтичному кабінеті. Кімнати, в яких мешкають слухачі курсів, також без «євроремонтів».
 
«Все своїми силами робимо», - розводить руками відповідальний за господарку Анатолій Євгенович.
 
Що зроблено і незроблено кореспондент БукІнфо побачив на власні очі. В закладі справді де-не-де стіни поцятковані пліснявою, в деяких місцях люди шпортаються об розбиту плитку, досі користуються застарілими кварцовими лампами й електрофорезами. А ще є прадавні тренажери, які швидше виглядають на приладдя для тортур, ніж лікувальні предмети.
 
Відповідальний за господарську частину показує орнамент свіжої штукатурки навколо дверного полотна і розпачливо констатує, що пісок і цемент довелося купувати за власні гроші. Як і більшість матеріалу, який не має відношення до навчального та реабілітаційного процесу.
 
Через нестабільну ситуацію в країні доводиться економити, бідкаються працівники центру. На всьому. Дійшло до того, що з Києва порекомендували закрити кабінет водних процедур через те, що центр є не медичним закладом і не санаторієм.
 
«Для наших слухачів водолікарня працює безкоштовно. За ті процедури, які в санаторіях коштують сотні гривень, ми не беремо ні копійки. Бо розуміємо, кому ми їх робимо. А тепер водний кабінет хочуть закрити. Як же так?», - скаржиться медсестра водолікарні.
 
Натомість Орест Микицей запевняє, що цей кабінет закрити не дасть.
 
«Я його створював не для того, щоб зараз закривати. Можна зупинити роботу кабінету на місяць-два, поки не знайдемо гроші. А персонал залишиться той, який є. Але вона буде працювати. Доб’ємося», - зазначив директор.
 
Центр професійної реабілітації інвалідів – важливий елемент адаптації та соціалізації людей з різними фізичними вадами до навколишнього світу. В стінах закладу слухачі мають змогу вивчитися на комп’ютерщиків, кравчинь, бухгалтерів, молодших медсестр. І з отриманими знаннями працювати на рівні з іншими людьми, не загубившись у шаленому круговерті життя.
 
Але фінансування бракує.
 
«Недавно нам губернатор виділив 10 тисяч гривень. Ми їх витратили на меблі і паливо. Але попередньо ми відправили відповідну довідку на освоєння коштів до Києва. І змогли оновити за ці кошти крісла. Бо старим вже більше 30 років», - додав Орест Микицей.
 
Сьогодні в Центрі навчаються лише 14 слухачів. Нещодавно випустили дві групи, а нові набрати ще не встигли. Якщо раніше заклад приймав до своїх стін людей здебільшого з Буковини та сусідніх областей, то тепер свою географію значно розширили.
 
«Ми запрошуємо на реабілітацію людей з різних куточків України. Почали активно рекламувати себе і через засоби масової інформації, і в соцмережах. Ми вже навіть не чекаємо, щоб люди до нас додавалися в «друзі», а самі додаємося до всіх підряд. Когось, та зацікавить», - зауважила Людмила Мар’янчук.
 
Буковинський міжрегіональний центр професійної реабілітації інвалідів наразі переживає не найкращі часи. Як і вся країна. Ті грошові видатки, які вони отримують сьогодні, формувалися задовго до нинішньої ситуації. Коли тарифи були нижчі, ціни не такі кусючі і життя було спокійнішим. Сьогодні ж доводиться на багатьох речах економити. Це розуміють і в столичних кабінетах, і в чернівецькому центрі реабілітації.
 
Однак здоров’я і соціальний статус людей з особливими потребами повинен залишатися пріоритетним. Навіть, якщо в країні війна. Бо війна лукава – вона нищить життя і забирає здоров’я. А без здоров’я людина потребує особливого догляду, відношення, спілкування. Вона потребує реабілітації.
 
Редакція БукІнфо звертає увагу керівництва нашого краю на цю ситуацію з єдиним у місті й області Центром професійної реабілітації інвалідів.

Максим КОЗМЕНКО, БукІнфо (с)
Фото - автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації