Чернівецькі історики занепокоєні тим, що досі в Україні немає Дня національної пам'яті жертв комуністичного терору

НАША ІСТОРІЯ / 

12 червня в Обласному будинку народної творчості відбулося засідання Ради обласного товариства репресованих і політв’язнів, яке заслухало і обговорило інформацію кандидата історичних наук, головного редактора серії науково-документальних книг «Реабілітовані історією» Фостія І.П. «Злочини комуністичної влади на Буковині в період Другої Світової війни і пізніші роки (1941-1952 р.р.)».

Учасники засідання звернули увагу на те, що останніми роками, особливо в період перебування при владі президента Януковича В.Ф., увага державних органів до теми комуністичних політичних репресій і їхніх жертв впала майже до нуля. Досі не встановлено «Дня національної пам’яті жертв комуністичного терору», який мав би відзначатися щороку у червні, як місяці, в який відбувалися найбільш масові жорстокі і криваві події, організовані комуністичною владою та її каральними органами − НКВС, НКДБ, прокуратурами та судами і трибуналами. Зокрема, 8 червня 1941 р. була прийнята спільна Постанова бюро Чернівецького обкому КП(б)У та Обласного виконавчого комітету «Питання проведення (13.06.1941 р.) виселення у віддаленні місцевості Радянського Союзу сімей зрадників батьківщини, поміщиків, фабрикантів, активних діячів контрреволюційних партій, великих торговців та інших контрреволюційних та кримінальних елементів по Чернівецькій області».
 
На виконання цієї Постанови 13-14 червня 1941 р. було депортовано у віддаленні райони СРСР 7720 осіб, з яких 604 − в основному батьки сімейств, − були арештованими і відправлялися у табори НКВС, звідки ніхто із них додому не повернувся. Всі там загинули.
22 червня 1941 р. Німеччина і Румунія напали на Радянський Союз. Арешти в області посилились. З 22 по 30 червня було арештовано 553 особи. Фронт наближався до Чернівців. З трьох тюрем області − Сторожинецької, Хотинської і Чернівецької − в’язнів вивозили у віддаленні райони СРСР, а 222 в’язні, яким приписували контрреволюційні злочини, були розстріляні у Чернівецькій тюрмі №1 28 червня - 1 липня 1941 року за Наказом Наркома НКДБ УРСР Мешика П.Я.
 
Чернівецьке обласне відділення пошуково-видавничого агентства «Книга Пам’яті України», якому було доручено видання серії науково-документальних книг «Реабілітовані історією» у 2013 р. завершило цю справу, видавши три книги цієї серії.
 
Книга Перша вийшла в 2007 році обсягом 960 сторінок, форматом 70х100/16, 97 обліково-видавничих аркушів, накладом 500 примірників;
 
Книга Друга вийшла у 2010 році обсягом 832 сторінки. Формат той самий, накладом 1000 примірників;
 
Книга Третя і остання вийшла в 2013 році обсягом 933 сторінки, формат той самий, накладом 1000 примірників.
 
Однак це винятково серйозне, цікаве і відповідальне видання нині лежить у шкільних, вузівських і масових бібліотеках мертвим капіталом. Ніхто належного ознайомлення читачів з ними не проводить. Читацькі конференції з репресованими, авторами спогадів і статей не організовує. Ця тенденція почалася в роки володарювання Януковича та його слуг і продовжується, на превеликий жаль, і нині.
 
Тих, хто у видання цих книг вклав неймовірно велику працю, влада належно не відзначила, бо ставилась до цих видань і їх творців вороже, перебуваючи під великим антиукраїнським впливом путінської ідеологічної політики.
 
Учасники засідання внесли пропозицію звернутися до Чернівецької обласної державної адміністрації з проханням встановити у Чернівецькій області «День пам’яті жертв комуністичних злочинів», який варто було б відзначати в другу неділю червня в усіх містах і селах області в навчальних закладах, культосвітніх установах. Міським і сільським радам годилося б потурбуватися про видання книг спогадів репресованих, про присвоєння вулицям і майданам, школам і підприємствам імен героїв УПА та підпільної національно-визвольної боротьби. Ми думаємо, що буде корисним організувати зустрічі з іще живими жертвами комуністичних репресій, організувати зйомку самодіяльних і професійних фільмів про бойову діяльність УПА та окремих її героїв, влаштувати фестивалі повстанських пісень та вечори повстанської поезії. Залучити до цієї важливої справи письменників, журналістів, художні колективи. Ми повинні відродити справжню історію боротьби українського народу за свою свободу і незалежність.
 
Ці наші пропозиції необхідно втілювати в життя вже сьогодні. Негайно! Час, події, які відбуваються в Донецькій та Луганській областях та в Криму вимагають негайної активізації ідеологічно-патріотичної роботи на всій території України. Просили б вас до 1 липня розробити і довести до районів графіки проведення читацьких конференцій по книгах «Реабілітовані історією» та видань місцевих авторів, присвячених темі політичних репресій, а також фестивалів повстанських пісень, вечорів поезії, залучаючи до цієї справи обласне радіо і телебачення, самодіяльні студії.
 
Просимо керівників, до яких звертаємось, не покласти наші пропозиції під сукно і не забути про них! Розгортаємо цю роботу вже сьогодні! Контролюємо щоденно.
 
Бажаємо успіху!
 
Ми будемо завжди з вами у цій важливій громадсько-політичній і виховній діяльності.


Фостій І.П., кандидат історичних наук, публіцист, літератор
Бойко Г.В., голова обласного об’єднання товариства політв'язнів та репресованих
Костельний Д.В., голова міського осередку політв'язнів та репресованих

БукІнфо (с)
Фото - Максим Козменко, архів сайту

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації