У Чернівцях історики обговорили депортацію буковинців у ніч з 13 на 14 червня 41-го року

НАША ПАМ'ЯТЬ /

Сьогодні, 12 червня, у Чернівцях відбувся круглий стіл до дня пам'яті трагічних подій на Буковині, які сталися в ніч з 13 на 14 червня 1941 року. Тоді комуністи вивезли до Сибіру на знищення сотні наших земляків. Практично ніхто не повернувся додому. Участь в заході взяли відомі історики, політологи та очевидці репресій.
 
Про тиранію радянської влади, яка фактично окупувала буковинські землі на початку 40-их років, та депортацію місцевого населення до Сибіру розповів історик Радомир Мигалюк.
 
«В ніч з 13 на 14 червня 1941 року радянська влада почала виселення мешканців Буковини. Це, як ми розуміємо, було початком масових репресій, масового виселення, яке потім тривало і тривало. Справа в тому, що саме цієї ночі почала виконуватися постанова Чернівецького обкому комуністичної партії України про виселення, підписана тоді першим секретарем Іваном Грушецьким. Найбільше постраждали жителі Чернівців, Хотина і Сторожинця», - розповів історик.
 
Як розповів Радомир Мигалюк, тоді було підготовлено списки на виселення майже 8 тисяч осіб з Чернівців та районів. Їх вантажили у «товарняки» і гнали на Заліщики, Кам’янець-Подільський, Умань, дорогою «неугодних» розстрілювали. На жаль, відомостей про те, що хтось повернувся, немає. За словами Мигалюка, відомо лише те, що тіла 222 страчених буковинців поховані на Руському кладовищі в Чернівцях. Там же й стоїть пам’ятний знак репресованих.
 
Історик, журналіст та один з упорядників «Книги пам’яті» та «Реабілітованих історією» Іван Фостій розповів, що насправді виселення буковинців готувалося раніше, як тільки радянська влада зайшла на буковинські землі. Під кінець місяця, додав історик, коли розпочалася Друга Світова війна, почалася мобілізація мешканців нашої області до лав радянської армії.
 
Під час роботи круглого столу чернівецькі дослідники історії краю наводили жахливі факти радянських репресій, які проводилися на території теперішньої Чернівецької області. А також зазначалося, що історичні події, які викривлювалися за Радянщини, й сьогодні потребують змістовного вивчення та дослідження.
 
 


БукІнфо (с)
Фото – Максим Козменко

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації