У Румунському народному домі відбулась наукова міжнародна конференція« Голодомор та репресії в Україні»

ПАМ'ЯТАЙМО /
 
У Румунському народному домі відбулась наукова міжнародна конференція «Голодомор та репресії в Україні», яку організувало Чернівецьке товариство репресованих та політв’язнів «Голгофа», яке очолює Октавян Біволару. На конференції було представлено близько десятка доповідей. Історики та дослідники, краєзнавці з Буковини та Румунії торкнулися широкого спектру подій в Україні та Буковині другої чверті ХХ століття. Серед інших, свої виступи підготували історик і дослідник Дмитро Ковльчук, Петро Гріор.

Протягом десятиліть ця жахлива трагедія українського народу замовчувалась, а сама лише публічна згадка про неї розцінювалася приспішниками радянського режиму як замах на всю безбожну комуністичну систему. Нині ж ми живемо у вільній, незалежній Україні і з року в рік дізнаємося все більше про роки чорного лихоліття 20-х, 30-х та 40-х років ХХ століття, яке справедливо отримало визначення геноциду.

Голодомор та репресії– це наша спільна історична пам’ять, урок, який спонукає нас зробити єдиноправильні висновки, що повинні закарбуватися у серці кожного українця, аби подібна трагедія ніколи не повторилася.

Голодомор 1932-1933 рр. був не випадковим явищем природного чи соціального походження, а наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом.

Масове фізичне винищення українських хліборобів штучним голодом було свідомим терористичним актом сталінської політичної системи проти мирних людей, проти українців як нації і, зокрема, проти селян як класу. Внаслідок чого зник не тільки численний прошарок заможних і незалежних від держави селян-підприємців, але й цілі покоління землеробського населення. Було підірвано соціальні основи нації, її традиції, духовну культуру та самобутність. Головною метою організації штучного голоду був підрив соціальної бази опору українців проти комуністичної влади та забезпечення тотального контролю з боку держави за всіма верствами населення.

Коли дослідники говорять про Голодомор 1932-33 рр., мається на увазі період з квітня 1932 по листопад 1933 рр. Саме за ці 17 місяців, тобто, приблизно за 500 днів, в Україні загинули мільйони людей. Пік голодомору прийшовся на весну 1933 року. В Україні тоді від голоду вмирало 17 людей щохвилини, 1000 - щогодини, майже 25 тисяч - щодня...

Станом на сьогодні, актом геноциду українського народу Голодомор 1932-1933 років визнали парламенти Австралії, Грузії, Естонії, Еквадору, Канади, Литви, Парагваю, Перу, Польщі, США та Угорщини.

Варто також відзначити встановлення пам'ятників/пам'ятних знаків жертвам голодоморів та політичних репресій в Україні у низці країн світу -Австралії, Австрії, Аргентині, Бельгії, Естонії, Казахстані, Канаді, Росії (Тюмень), США та Угорщини.

А у Чернівцях кошти на пам’ятник збирають і до нині. Пригадую що в березні 2013 року було відкрито рахунок для збору коштів на спорудження у м. Чернівці пам’ятника жертвам голодомору. В минулому році вже 22 листопада на цей рахунок надійшло 28824 грн. А про пам’ятник сьогодні на жаль взагалі забули.

Степан КАРАЧКО, краєзнавець
для БукІнфо (с)
Світлина автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації