У виставковій залі Галереї "Sweet Арт-Знання" відкрилась виставка львівського художника, іконописця та реставратора Данила Мовчана

ORA ET LABORA /

Протягом останніх років спостерігається дедалі більше зацікавлення сакральним мистецтвом, яке стає щораз популярнішим. Поряд із цим повсюдно спостерігаємо спрощення розуміння суті сакрального мистецтва. Відбувається редукція творчого процесу до мінімальної інтерпретації й оперування до нового погляду в сакральному местецтві про це переконуєшся коли переглядаєш роботи Данила Мовчана.

Художник дотримується візантійського стилю, привносячи в ікону своє творче бачення. В окремих роботах автор віддає перевагу модерновому баченню ікони. Він розширює діапазон символів та неканонічних образів, відтак з'являються самодостатні ікони - образи українських храмів та українських сподвижників.

Данилові дуже близькі ці контексти, а представляючи роботи останніх кількох років, художник, немовби, впроваджує нас у лабораторію своєї творчості. Червоне та синє, взаємодоповнюючі простори небесного та земного. Та все ж саме червоний колір пронизує усі твори – тут і позначені небесною славою святі та мученики, поміж них також портрети наших сучасників, зокрема, владики УГКЦ.

Поза образом небесної слави у червоному вбачаємо присутність неба у земному вимірі – образи Богородиці з Дитям чи Пресвята Родина. Чи не найбільш емоційним з-посеред творів є «Зелене розп’яття», де глибинний характер представленої події, а саме, життя, яке отримується через смерть, передається у напруженому поєднанні кольорів – знову акценти червоного і синього, та зелений силует Христа – ангельські сили невідступно слідують за троном Всемогутнього Бога, навіть якщо цей трон це - хрест…

Найбільш сміливим у контексті східно-християнської духовності видається образ під назвою череп Адама, що редукує тему Розп’яття до центральної думки християнства – відкуплення людини та повернення її до небесного раю.

Данило Мовчан народився у Львові в 1979 році. В 1995-2000 рр. навчався у Львівському коледжі декоративно-ужиткового мистецтва ім. І. Труша (відділення реставрації). У 2000-2006 рр. навчався у Львівській національній академії мистецтв (відділення сакрального мистецтва).

Займається іконописом, живописом та реставрацією. З 2012 року – член Української спілки іконописців. Твори знаходяться в церквах та приватних колекціях України, Білорусі, Польщі, Німеччини, Канади та США. Учасник понад 60 групових виставок та декількох міжнародних пленерів.

Говорить Данило: «Мене захопив світ української ікони ще під час навчання в ЛКДУМ ім. І. Труша., там ознайомився з давньою технікою жовткової темпери.

Натхнення шукаю в давньому сакральному мистецтві. Його складний та впорядкований семіотичний світ породжує нові образи і форми. В своїх творчих композиціях використовую новаторські елементи, як в царині форми так і змісту, та по-новому трактую автентичні техніки. Маєстатичні фігури на моїх творах відображають, швидше, внутрішню утробу, преображене буття. Нерухомі образи висловлюють Божий спокій і понадреальне життя. Гадаю, що процес створення святого образу – це своєрідна молитва…»
 

Персональні виставки Данила Мовчана:

2006 – Національний музей ім. А. Шептицького, Львів.
2009 – “Втілення”, Український католицький університет, Львів.
2012 – “Пісня пісень”, центр мистецтв “Impart”, Вроцлав, Польща.
2012 – “Небесне”, галерея “Іконарт”, Львів.
2012 – “Трапеза”, галерея “Detenpyla”, Львів.
2013 – “Людина та херувим”, Ченстохова–Познань–Лодзь, Польща.

Його роботи знаходяться в церквах та приватних колекціях України, Білорусії, Польщі, Німеччини, Канади та США. Учасник понад 60 групових виставок та декількох міжнародних пленерів.

Виставка триватиме до 5 грудня.

Степан КАРАЧКО, краєзнавець
для БукІнфо (с)
Світлини автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації