У Чернівцях відбулася виставка декоративно-прикладного мистецтва "Осінні рапсодії" Ярослава Пасічанського

МИСТЕЦЬКЕ ЖИТТЯ /

У приміщенні «Вернісаж» відбулася презентація виставки народного художника України Ярослава Пасічанського. Тут зібралось багато друзів, родичів, знайомих та шанувальників творчості митця. Прийшли вітати ювіляра посадовці місцевої влади та управління культури. Адже перші свої творчі кроки у велике мистецтво Ярослав розпочинав саме тут, у нашому місті, в Художньому фонді.

Виставка декоративно-прикладного мистецтва "Осінні рапсодії" народного художника України Ярослава Пасічанського, присвячена 70 - річчю від дня народження автора, 200 - річчю від дня народження Тараса Шевченка, Дню міста та Дню художника.

Представлено понад 50 робіт. Серед них чимало присвячено Тарасу Шевченку. Творчий доробок автора відомий у різних країнах світу. Саме його тарелі прикрашають приватні колекції та відомі музеї.

Його творчість починається саме в нашому місті. Після закінчення Косівського училища Ярослава Пасічанського направляють, як фахівця, на працю у Чернівецькі художні майстерні Художфонду України, що при відділенні обласної організації Спілки художників України (тепер НСХУ), де і розгортається творча діяльність різьбяра-початківця.

Помітне місце у творчості митця, котрий займається різьбленням по дереву і декорує свої роботи інкрустацією, посідає сакральне мистецтво, майже у всіх його творах присутні історичні, національні мотиви. Зокрема, з-поміж інших творів, до експозиції входить дублікат скрині, яку було подаровано Папі Римському Іоану Павлу II. Ярослав Пасічанський, виготовляючи цей подарунок, зробив точну його копію на випадок, якщо з делікатним предметом щось трапиться. Дерев'яна скринька прикрашена мініатюрними сценами на релігійні теми та нині зберігається в музеї Ватикану.

Творчий доробок різьбяра з кожним роком рясніє, збагачується новими тематичними тарелями: «Символи Надії», «Воля», «Квітка Надії», «Пророк» (Т.Г. Шевченко), «50 — УПА», «Буковинська квітка». Твори сакрального мистецтва: декоративний пласт «Пречиста», «Капличка», настінний хрест, образ-пласт «Богородиця».

На крисі тарелі — вінок «кучерів» і кетягів калини, а червоний бісер робить композицію суворішою. Пацьорки ніби зливаються і творять суцільну лінію, що добре простежується на тарелях «Буковинська квітка», «Симфонія».У творі «Аркан» Ярослав Пасічанський зобразив гуцулів з топірцями, які, взявшись за руки, вихором несуться по колу тарелі.
 

Довідка. Ярослав Пасічанський – різьбяр, член Національної спілки художників України, народний художник України. Народився 1944 року в селі Середній Березів Косівського району. Автор орнаментальних тарелів, скриньок, декоративних пластів, різьблених побутових дерев’яних виробів.

Степан КАРАЧКО, краєзнавець
для БукІнфо (с)
Світлини автора

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації