Олексій Гарань: Новий склад парламенту буде кращим, а доля окупованого Донбасу складна (ВІДЕО)

ЦІКАВА РОЗМОВА /

Сьогодні Україна переживає велику кризу. Більшість українців не мали гадки, яке продовження буде мати Євромайдан, який переріс у Революцію Гідності, а згодом у війну. Чи зможе український народ вистояти перед воєнними нападами російського агресора, як допоможуть парламентські вибори та чи готові громадяни України затягнути паски у нелегких кризисних умовах? На ці та інші запитання в ефірі «Соціальної країни» відповів
доктор історичних наук, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

Олексію, як по Вашому, в якому стані знаходиться сьогодні Україна? Чи все так погано, як здається?

Ситуація, звичайно, драматична. Але за останній рік ми були в гірших ситуаціях. Наприклад, коли в квітні відбулася анексія Криму, коли почалися сепаратистські виступи на сході України. Тоді здавалося, що ситуація критична і все іде до розколу країни. Нам вдалося мобілізуватися. За допомогою суспільства, волонтерів, армія відродилася, служба безпеки почала працювати. Та територія, яку контролюють бойовики, порівняно із розмірами України, мізерна. План Путіна був інший - встановити контроль над всією Україною, розколоти нашу державу. І ми бачимо, що цей план не пройшов. У нас іде боротьба з дуже цинічним, підлим ворогом, який переважає нас у військовому плані. І ми маємо компенсувати це дипломатичними маневрами.

Перебування бойовиків на території Донбасу - холодний душ для тих, хто розраховував на так звану допомогу Росії. Люди побачили, хто такі бойовики і що вони несуть. Але є така частина населення, яка, побачивши всі жахи війни, зробилася байдужою до того, хто стріляє. Вони просять лише спокою. Опинитися в шкурі тих людей, які там, дуже страшно. Та війна, про яку ми читали в книжках, прийшла до нас.

Як Ви вважаєте, наскільки дієві санкції і коментарі Європи?

Світова реакція на події в Криму була не достатньою. Саме це дало підстави Путіну повторити кримський сценарій на сході України. Усі ці санкції були замалими. Але все одно це один із чинників, який не пустив Путіна далі.

Чому Україна погодилася на перемовини не в Женевському форматі, як це було за участі ЄС, США, а в усіченому Мінському форматі?

У Мінському форматі були три представники ЄС. Сполучених Штатів дійсно не було. У нас були різні формати взаємодії. Один із цих форматів за участі США та ЄС - Женевський. Другий - Нормандський, за участю президента Франції і канцлера Німеччини. І третій - тристоронні контакти з ОБСЄ та Росією. Останній формат є найменш ефективним для нас. Після візиту Порошенка до Америки, було заявлено, що ми будемо вертатися до Женевського формату.

Колись протистояння на Донбасі закінчиться і потрібно буде все повернути до звичайного ладу. Хто це буде робити?

За домовленостями по закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих регіонах Луганської та Донецької областей, місцеві вибори мають відбутися 7-го грудня. У мене є сумнів, що вони взагалі відбудуться. При цьому бойовики проанонсували, що у листопаді вони проведуть свої вибори, які жодним чином не мають відношення до України. Але ці "вибори", які проводитимуть сепаратисти - піар-акція. У Мінських домовленостях є багато пунктів, які зараз не виконуються російською стороною. Це перемир'я, виведення іноземних формувань з території України, контроль за кордоном. І закон про особливий порядок місцевого самоврядування є одним із частей Мінських домовленостей.

Але ж Росія ніколи не визнавала, що її війська є на території України. Так як вона може виводити те, чого немає?

Вона говорила про регулярні війська, але самі росіяни не спростовували, що там є так звані добровольці і військові Російської Федерації, які взяли відпустку і вирішили її провести з автоматом. Головне, що ми зараз отримали час і він може дуже допомогти нам. Нам головне було зірвати атаку Путіна. Нам зараз надзвичайно важливо провести вибори, тому що вони виб'ють п'яту колону з парламенту. Новий склад парламенту буде кращим, в ньому буде проєвропейська більшість. І давайте згадаємо, що 226 голосів можуть позбавити депутатської недоторканності депутатів, за якими тягнеться кримінальний шлейф.

Українців попередили про можливе подорожчання газу в чотири рази. Як на Вашу думку, чи здатні українці затягнути паски і платити за газ в чотири рази більше?

Кожна нація здатна перетерпіти складні часи, якщо вона відчуває моральну правоту на своєму боці. Ми повинні зрозуміти, що ми захищаємо свою країну і що для нас це війна за незалежність. Головне, щоб паски затягнули не тільки прості люди, але й на горі. У цьому і є одна з причин драматичного падіння і Ющенко, і Януковича. І той, і той говорили про реформи. Але для нас ціни зростали, а на горі процвітала корупція.

Повне інтерв'ю з Олексієм Гаранем дивіться нижче:

 

 

БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації