УПЦ МП може очолити митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій

СПРАВИ ЦЕРКОВНІ / 
 
Найближчим часом синод визначить дату проведення собору на призначення нового митрополита. "Ми молимося, щоб новий митрополит Київський і всієї України був наповнений мудрістю Володимира", - каже протоієрей Георгій Коваленко. "Смерть Володимира - це велика втрата для духовного життя України, - прокоментував протоієрей УГКЦ Ігор Яців. - Ми також молимося, щоб новий митрополит продовжував політику гармонії і єдності, яку заклав Блаженніший".

Як пояснив релігієзнавець Дмитро Скворцов, нового митрополита можуть призначити протягом трьох місяців. Синод скличе архієрейський собор, куди приїдуть священнослужителі з усієї країни. На соборі надійдуть пропозиції претендентів на пост митрополита. Далі три людини, які набрали максимальну кількість голосів, виходять в так званий "другий тур", де вже остаточно обирається предстоятель церкви. Втім, останнє слово за патріархом Московським і всієї Русі Кирилом, який затверджує нового митрополита або ж накладає вето на рішення собору. Але такий варіант розвитку подій малоймовірний - як пояснює Скворцов, Кирило може не затвердити предстоятеля, тільки якщо собор проводився з порушеннями. "Кирило зараз проводить дуже обережну політику щодо України, тому його втручання буде суто номінальним", - упевнений Скворцов.

Основним претендентом на пост покійного Блаженнішого називають митрополита Чернівецького і Буковинського Онуфрія, який 24 лютого цього року був призначений місцеблюстителем Київської митрополичої кафедри. "За традицією головний претендент - це місцеблюститель, тобто Онуфрій. У нього хороша репутація в УПЦ МП, до того ж він монах, і ніякого компромату на нього немає", - зазначає релігієзнавець Дмитро Скворцов.

"Основним претендентом зараз називають Онуфрія і, швидше за все, саме він і обійме цей пост, - вважає політолог Володимир Фесенко. - Але хай хто б став предстоятелем, важливо, щоб збереглася збалансована політика церкви, яка була за Володимира. Ми знаємо, що в церкві є проукраїнське і проросійське крило. Перекіс у бік Москви різко посилить ймовірність її розколу".

Втім, за словами Скворцова, крім Онуфрія, є й інші претенденти. "Сьогодні у київської влади є свої фаворити на пост митрополита. Онуфрія там немає, тому що він зарекомендував себе як прихильник єдності УПЦ з Московським патріархатом, - вважає експерт. - Ймовірно, що один з фаворитів - це митрополит Олександр (Драбинко), який завжди виступав прихильником об'єднання Київського і Московського патріархатів. Ще одним претендентом можна назвати Митрополита Вінницького Симеона, який дуже наближений до Петра Порошенка".

Експерти не виключають, що питання про об'єднання в єдину автокефалію Київського і Московського патріархату знову стане актуальним: "Москва навряд чи допустить цей сценарій, тому можливий такий варіант - УПЦ оголошує, що її матір'ю є Константинопольський патріархат, і там вона об'єднається з Київським патріархатом. Можливо, що вибори нового предстоятеля будуть навмисно затягуватися, тому що будь-який новий митрополит викличе бродіння в рядах церкви - якщо призначать Драбинка, це не сприйме проросійське крило патріархату, якщо Онуфрія - це буде невигідно владі".

Член комітету ВР з питань культури і духовності Олександр Бригинець упевнений, що УПЦ МП відійде від впливу Москви. "Якби Блаженніший прожив довше, можливо, об'єднання Київського і Московського патріархатів сталося. Зараз про це складно говорити, але очевидно, що церква займе проукраїнський курс. Те, що хотів Володимир, - домогтися максимальної незалежності Церкви від Росії - зараз цілком можливо".
 
БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації