Анатолій Гонца: Вчасна діагностика на Буковині дає можливість вилікувати дітей від раку у 95% випадків (ФОТО + ВІДЕО)

ДУМКА ФАХІВЦЯ /


15 лютого світ відзначає День дітей, хворих на рак. Для України ця проблема надактуальна. Щороку кількість онкохворих дітей зростає. За даними Національного канцер-реєстру, в Україні щорічно реєструється близько 1 тисяча нових випадків онкозахворювань у дітей. На сьогодні на обліку в онкологічних медичних установах - близько 5 тис. дітей віком до 18 років. Динаміка онкологічної захворюваності у дітей в останні роки має тенденцію до зростання. Щочетверта дитина в нашій країні помирає від злоякісних пухлин протягом першого року після встановлення діагнозу.


Досвід провідних країн світу свідчить, що понад 70-80 % дитячих онкологічних захворювань виліковні. Однак це напряму залежить від ранньої діагностики, яка неможлива без якісного медичного обладнання. Про це інтерв’ю з головним лікарем Чернівецького обласного клінічного онкологічного диспансеру Анатолієм Гонцею. 

 

- Анатолію Олександровичу! Насамперед хочу вас запитати - які показники онкологічної захворюваності серед дітей Буковини? Чи зростає в Чернівецькій області кількість дітей, хворих на рак?

- Я перед собою тримаю два статистичних звіти за 2012 і 2013 роки. Якщо говорити про загальні цифри захворювання на злоякісні новоутворення серед дітей Чернівецької області (від 0 до 17 років) то у 2012 році було виявлено 17 нових, а в 2013 році – 25 діток. Як на мене, це свідчить не стільки про те, що за останній рік збільшилась онкологічна захворюваність серед дітей, як значно покращилася технічна і професійна можливість виявлення хвороби, стає якіснішою диспансеризація, починає в нашій області давати позитивні результати інститут сімейних лікарів. І це позитив, який нас, лікарів - онкологів, радує. Ми бачимо гарну перспективу у покращенні діагностики дитячої захворюваності, особливо на ранніх стадіях, що дає можливість виліковувати маленьких пацієнтів у 95% випадків. Це фантастична цифра.

Щодо дитячої онко- захворюваності на Буковині, то найбільше вони викликані хворобою лімфатичної системи і кровоутворюваних тканин. Далі хвороби нирок і кісток.

- А які причини захворюваності?

- Причини тут різні, але їх складніше встановити, аніж у дорослих. У дорослих онко- захворюваність перш за все пов’язана з палінням, не правильним, розбалансованим харчуванням, психологічними стресами тощо. У дітей – переважно схильністю організму до онкологічних захворювань, а також спадковістю. Таких дітей сімейні лікарі намагаються вчасно виявляти і включати до так званої «групи ризику», здійснюючи постійні спостереження за цією категорією пацієнтів для виявлення проблем на ранніх етапах.

- У цьому контексті цікаво почути, чи забезпечені лікувальні заклади краю необхідним обладнанням ранньої діагностики раку?

- Якщо брати всі методи діагностики, то 50% залежить від професійної підготовки лікарів, оскільки є різні форми доракової патології, де потрібно бути фахівцем. Діток, які проживають у районах і у яких виявлена онко- патологія, сімейні лікарі, згідно клінічного маршруту пацієнта, спочатку направляють у район, і якщо там підтверджується підозра, вже потім дитина направляється до нас. Це так звана триступенева система раннього виявлення раку. Якщо виникає необхідність детального обстеження, ми застосовуємо четвертий рівень - направляємо дитину в Національний інститут раку в місті Києві. За такими пацієнтами постійно здійснюється моніторинг, адже нам важливо, як виявляти рецидиви метастаз, так і виявляти первинну пухлину.

Щодо забезпечення необхідним обладнанням, то хочу сказати, що на рівні обласного центру Чернівців, слава Богу, є дуже суттєві зрушення. Обласна клінічна лікарня, нещодавно побудована сучасна міська дитяча лікарня, які мають практично весь необхідний інструментарій та обладнання. У районах традиційно залишається ситуація складнішою.

- Скільки онкологічно хворих дітей на Буковині знаходиться на обліку?

- 140 буковинських дітей, які сьогодні живуть з раком. З них приблизно 40% живуть більше п’яти років. З дорослими складніша ситуація. Наразі на обліку в Чернівецькій області знаходиться 19,5 тисяч буковинців. З них приблизно 60% живуть 5 і більше років. Це гарна тенденція щодо тривалості життя, яка свідчить про те, що чим далі, тим більше ми застосовуємо у своїй практиці сучасні європейські медичні стандарти.

- Розкажіть, будь-ласка, про томограф, придбаний для обласного онкодиспансеру коштами благодійного фонду «Розвиток України»

- Наш обласний клінічний онкодиспансер більше п’яти співпрацює з благодійним Фондом Рената Ахметова. Ця співпраця почалася з того, що ми включилися у досить чітку і послідовну програму Фонду під назвою «В Україні рак – виліковний!». Вона передбачала придбання на різних етапах потужного комп’ютерного томографа та «лінійного прискорювача» для ранньої діагностики ракових захворювань і максимально точного планування променевої терапії. Подібне обладнання вже успішно діє у Донецьку, Рівному, Львові та планується у Луцьку.

Комп’ютерний томограф німецької фірми Siemens у нас, в Чернівецькому обласному онкодиспансері був встановлений у вересні 2013 року. До цього ми працювали на подібному застарілому обладнанні. Тому, маючи певний досвід, ми швидко налагодили нову техніку. На сьогоднішній день томограф дав змогу безкоштовно і без черги проводити у Чернівцях ранню діагностику та якісне лікування пацієнтів. Завдяки надсучасному приладу за короткий термін ми маємо змогу отримувати детальну інформацію про різні органи людського тіла, зокрема, виявлення на ранніх стадіях пухлин головною мозку, лейкемії, маємо об’ємні зображенні внутрішніх органів, судин, суглобів, кісткової тканини. За допомогою спеціальної програми «Віртуальна колоноскопія» ми отримали можливість обстежувати внутрішню поверхню і слизову оборонку внутрішніх органів. Наведу лише кілька цифр. З вересня минулого року на цьому томографі пройшли діагностику майже 1700 пацієнтів, виконано майже 3400 обстежень, з них 714 – болюсною методикою. Дану діагностику пройшли, як дорослі так і діти. Повірте, це вражаючі цифри. Тому від імені всіх жителів та лікарів Буковини висловлюємо велику шану і подяку пану Ахметову, Фонду «Розвиток України» за такий доброчинний внесок, який для нас насправді є безцінним.

- Чи маєте намір ви надалі поглиблювати цю співпрацю?

- Звісно. Сьогодні за допомогою Чернівецької облдержадміністрації ми вишукуємо кошти для будівництва нового приміщення під сучасне спеціальне медичне обладнання. Вже затверджена проектна документація. Після чого, на другому етапі співпраці, Фонд «Розвиток України» обіцяє придбати нам так званий «лінійний прискорювач», який теж дуже необхідний.

Я вже казав, що подарований півроку тому комп’ютерний томограф (вартістю 7,5 млн. гривень), діє у нас на повну потужність, допомагаючи щодня людям. Тому представники Фонду «Розвиток України» не безпідставно рахують, що у нас це обладнання працює максимально якісно і ефективно.

У 2016 році буде відзначатися 70-річчя онкологічної служби на Буковині. Сподіваюся, що до цього часу ми будемо мати нове приміщення і нове обладнання для нього в тому числі і від наших чудових благодійників.

- Дякую за розмову!


Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ,
власний кореспондент УНІАН у Чернівцях,
керівник порталу БукІнфо (с)


Фото і відео автора

 

 


 


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації