Кіцманська райрада хоче в райцентрі пам’ятник імператорові Францу Йосифу. «Свободівці» протестують

МЕРТВІ НЕ ГОВОРЯТЬ / 
 

Пам’ятник австрійському цісарю Францу Йосифу в українському містечку Кіцмань потрібен більше, аніж пам’ятник Борцям за Волю України. Саме такий висновок можна зробити зі звернення до Голови Верховної Ради України Литвина В.М. з проханням прийняти Постанову Верховної Ради України «Про відзначення на державному рівні 600-річчя м. Кіцмань Чернівецької області», яке було прийняте на сесії Кіцманської районної ради. По суті, це є звернення з проханням про виділення коштів з держбюджету на підготовку до свята. В нашій країні вже склалася традиція, що отримати якісь кошти з Києва місто може тільки тоді, коли готується до відзначення якоїсь визначної дати.

 

 

Якщо опустити всі пафосні описи та банальщину, то ось основна частина з даного звернення: «Одна з найбільших проблем – облаштування в місті центральної площі, на якій стоятиме пам’ятник Тарасові Шевченку, відновлення міського краєзнавчого музею, відновлення (побудова) пам’ятника Франсу Йосифу, який надав поселенню статус міста, оновлення фасадів будинків, що складають архітектурну цінність, ремонт вулиць міста, встановлення ліхтарів, реконструювання меморіалу Слави (воїнам Красної армії), а також встановлення пам’ятного знаку на честь 600-ліття міста».

 

Можливо це звернення й не набуло б такого гострого обговорення, якби не один нюанс. Справа в тім, що з року в рік патріотична громадськість Кіцманщини пам’ятні дати української історії відзначає біля дерев’яного хреста, який слугує пам’ятним знаком Борцям за Волю України. Про цей знак у зверненні немає ані слова. Те, що місцева влада вважає пам'ять про австрійського монарха важливішою за пам’ять про людей, які проливали кров за нашу країну – є верхом цинізму.

 

Звісно, аргументи авторів звернення, що Франц Йосиф створив обличчя міста і дуже багато будівель, якими й понині послуговуються державні установи району, збудовані саме в період його правління, заслуговують на увагу. Однак ми повинні розуміти, що українці не якась там африканська колонія, в якої не було цивілізації. Колоніальна адміністрація імперії робила тільки те, що повинна робити – розбудовувала міста своєї імперії.

 

У нас є свої герої, своя славна історія і повинна бути своя національна гідність. Ми вже якось звикли, що по всій території України стоять меморіали і пам’ятники австрійцям, румунам, мадярам, росіянам, полякам та представникам аморфного радянського народу, але дуже мало пам’ятників людям які віддавали для України найдорожче – своє життя.

 

Саме це доводили депутати від ВО «Свобода» та отримали підтримку інших опозиційних сил. В процесі обговорення дійшло до того, що міський голова Кіцманя погодився виключити спірне питання з тексту звернення, однак голова райради, певно щоб вчергове прислужити партії влади, поставив на голосування проект рішення без поправок, за які проголосувала рада. Була також компромісна пропозиція – включити у звернення і потребу побудови пам’ятника Борцям за Волю України та голові райради вона чомусь не сподобалось.

 

Можна тільки вітати бажання міської влади показати з гарного боку місто перед іноземними туристами, гостями з Європи і гарно підготуватися до такого свята. Але навряд чи пам’ятник австрійському монарху, навіть просвітленому, зможе затьмарити те, що в місті немає жодного громадського туалету, те що в центрі міста стоїть жахлива будова ринку і майже повну бездіяльність комунальних служб.

 

Ми повинні розуміти, що національна пам'ять це сфера суспільного життя до якої необхідно ставитися вкрай розсудливо. Якщо молоді українці будуть бачити на вулицях Кіцманя пам’ятники іноземцям, але не будуть бачити увіковічену пам'ять про українських героїв – то чи виростуть з них патріоти, чи будуть вони любити і поважати нашу державу? Якщо ми будемо прививати нашій молоді любов не до рідної української держави, а до європейської імперії, то ми повинні бути готові до того, що вона, наша молодь, буде обирати життя в ЄС, в сучасній європейській імперії, та працювати на її благо.

 

Олег ДЯКОНЮК,

керівник фракції ВО «Свобода» у Кіцманській районній раді

БукІнфо (с)
На фото БукІнфо: відкриття пам"ятника австрійському імператору М.Федоруком і А.Яценюком у сквері перед УСБУ до 600-річчя міста не викликало протестів ВО "Свободи"

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації