ГОЛОВНА | БЛОГИ | ПРО НАС | АРХІВ | ФОТОСЕРВІС | КОНТАКТИ | ВХІД НА САЙТ
Дивись:
 НОВИНИ
 СПОРТ
 ІНТЕРВ'Ю
 ПЕРСОНАЛІЇ
 АНАЛІТИКА
 ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ
 КРИМІНАЛ
 ШОУ-БІЗНЕС
 НАУКА
 ІСТОРІЯ
 ПОЛІТИКА
 СКАНДАЛИ
 ЦІКАВИНКИ
 ТЕХНОЛОГІЇ
 БІЗНЕС
 КУЛЬТУРА
 ЗДОРОВ'Я
 НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ
 ПРЕС-ОГЛЯД
 ЧЕРНІВЦІ
 ЕКОНОМІКА
 ОСВІТА
 ЕКОЛОГІЯ
 МАС-МЕДІА
 РЕЛІГІЯ
 МІЖНАРОДНІ НОВИНИ
 ПРАВО
 КОРДОН
 ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ
 ПРОТЕСТИ
 НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ
 МИСТЕЦТВО
 БЛАГОДІЙНІСТЬ
 ЧЕРВОНА РУТА 2009
 ОБЛАСНА ВЛАДА
 ВІДПОЧИНОК
 АРМІЯ
 ЖИТІЄ МОЄ
 БЛОГИ
 ОЧЕВИДНЕ-НЕЙМОВІРНЕ
АРХIВ
 
новин
веб-конференцiй
опитувань
ПРО НАС
КОНТАКТИ
ПОШУК
 


Новини від Киноафиша.юа
Загрузка...
Загрузка...
 
 
 

Новини Чернівці та Буковинського краю. Щоденні чернівецькі новини, буковинські новини, новини буковини, прессконференції, анонси, блоги, опитування.

  Перегляд новини  /  ПРЕС-ОГЛЯД   >>> 17 Сiчня 2011

Київська комісія спустила Чернівцям неприйнятний тариф

ТЕПЛОВИЙ ЦУГЦВАНГ /

Комунальники, які відповідають за тепло батарей не тільки в оселях буковинців, але й в дитячих садочках, школах і лікарнях, нині хапаються за голови та п'ють заспокійливе. Після літнього подорожчання газу для населення на 50 відсотків робота підприємств теплової комунальної енергетики всуціль збиткова. На кінець 2010 року різниця між ціною газу, за якою ці підприємства його купують на ринку, та тим, що за нього сплачують споживачі, сягнула 16 мільйонів гривень. І це для одного лише "Чернівцітеплокомуненерго".

Точніше, мали би сплачувати, бо насправді далеко не всі буковинці шикуються у черги під касами. Тим більше, що й у роботі тих-таки кас, як повідомляла раніше "Доба", під самий новий рік у Чернівцях виникли перебої. Відтак станом на 1 січня 2011 року, згідно з інформацією першого заступника директора департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради Василя Манчуленка, всі категорії споживачів боргують тепловикам понад 28 мільйонів гривень: 25 мільйонів – за газ та майже 3 мільйони – за електроенергію. Ще у жовтні, перед початком опалювального сезону, ця цифра не перевищувала 13 мільйонів – 9 мільйонів боргувало населення і 4 – підприємства. За якихось три місяці борг зріс більше ніж вдвічі!

Проте навіть якби споживачі стовідсотково розраховувалися за тепло, цих коштів все одно не вистачило б для безперебійного функціонування підприємства, у тому числі закупівлі нових об'ємів газу. Спожитий з початку нового опалювального сезону газ "Чернівцітеплокомуненерго", наприклад, оплатило на рівні 39 відсотків. Тільки по цій статті видатків у новий рік міське комунальне підприємство увійшло з боргом майже 26 мільйонів гривень, які досі залишається винним дочірній компанії "Газ України" та її Чернівецькій філії. Хоча ще у жовтні, нагадаю, сума боргу перед газовиками не перевищувала 4 мільйони. "Київ вже поставив перед нами завдання обмежити подачу газу тепловикам до рівня фактичного розрахунку за нього", – прокоментував ситуацію керівник Чернівецької філії ДК "Газ України" Іван Козар. Для Чернівців, нагадаю, це у межах 40 відсотків від потреби. Тож ситуацію, що склалася із забезпеченням буковинців теплом, інакше як патовою не назвеш.

Традиційних методів лікування задавненої хвороби є лише два. Різницю у тарифах, тобто між ринковою вартістю газу та тим, скільки за нього реально сплачують люди, може компенсувати держава. Дещицю до необхідної суми могли б також нашкребти у місцевих бюджетах. І другий, зазвичай значно привабливіший для чиновників, до якого вони час від часу традиційно вдаються, підвищення тарифів для населення. Тобто, щоб люди самі з власної кишені платили за тепло стільки, скільки реально коштує його виробництво. Та й ще давали при цьому заробити на безбідне життя комунальникам. Звісно, є ще один метод: реальні, а не паперові перетворення у громіздкій системі централізованого забезпечення буковинців теплом. Але коли то ще буде?!? Тож на останній засіб від недуги розраховувати поки що не доводиться. Принаймні у найближчі декілька років точно. Тому про реформи – іншим разом. Очевидно, що для виходу з глухого кута якісь кроки робляться в усіх згаданих напрямках. Рішення Кабміну щодо можливої компенсації різниці у тарифах, наприклад, очікують до кінця січня-лютого. Натомість на місцевий бюджет розраховувати тут не доводиться. Депутати і так вже голосно нарікають, що після запровадження деяких новацій, закладених у скандальному Податковому кодексі, місту не вистачатиме коштів навіть для ремонту доріг. А на бюджетне дотування виробництва тепла – й поготів. З ще одним засобом, здатним врятувати "Чернівцітеплокомуненерго" від неминучого банкрутства, теж вийшла заковика.

Ще донедавна тариф на тепло у кожному конкретному населеному пункті країни, яке користувалося таким дивом цивілізації, як централізоване опалення, затверджували на місцях. Звісно, після узгодження з різноманітними державними інстанціями, в тому числі київськими. І своїм правом у Чернівцях вповні скористалися. Наприклад, запровадивши з 1 січня 2009 року так званий двоставковий тариф на тепло. Фактично тариф тоді просто підняли. Ну, а для того, щоб замаскувати банальне підвищення, розщепили його на дві нерівні частини. Одну з них, так звану умовно постійну частину витрат виробництва та транспортування теплової енергії, або абонплату, споживачів зобов'язали сплачувати щомісяця упродовж всього року, а ще одну – умовно-змінну – додатково до абонплати тільки під час опалювального сезону. Зрозуміло, що до кожної з частин тарифу зарахували лише якісь певні види витрат із загального переліку необхідних для виробництва тепла. До абонплати, наприклад, потрапили так звані постійні витрати: утримання та цілорічні ремонти теплотрас, закупівля матеріалів, зарплата комунальників та податки. А до змінних – ціна газу та електроенергії, а також постачання гарячої води у батареї центрального опалення, що від сезону до сезону міняються найсуттєвіше.

Натомість збільшити тарифи на тепло, коли це стало необхідно, щоб вони цілком покривали витрати на його виробництво, за майже півтора роки дії двоставкових тарифів у Чернівцях так і не спромоглися. Хоча разів п'ять – не менше – намагалися це зробити. Все – безуспішно! Що завадило цим намірам більше – намагання теплового монополіста обдурити Державну інспекцію з контролю за цінами, заклавши у тариф якісь необгрунтовані витрати, чи банальне несприйняття самих двоставкових тарифів значною частиною споживачів, наразі вже не суть важливо. До слова, не допомогла навіть обіцянка тепловиків перенести частину витрат на виробництво тепла з щомісячної абонплати, в ту частину платежів за тепло, яку зі споживачів правили упродовж опалювального сезону.

Тоді, по-перше, меншою була б щомісячна абонплата. А по-друге, економія на теплі вже під час опалювального сезону так само дозволяла б економити на платіжках. Використали менше гігакалорій – менше заплатили. Щоправда, нововведення дозволило б зекономити на теплі тільки тим споживачам, будинки яких мали лічильники. "У змінах, які ми пробивали по міністерських кабінетах, постійна складова буде зменшена, зате вартість гігакалорії стане більшою", – поділився досягненням керівник "Чернівцітеплокомуненерго" пан Меленчук. Хоча тут-таки, мимоволі, наочно засвідчив, якими насправді інтересами, замість задоволення потреб споживачів, переймається вся комунальна галузь: "Я особисто пішов проти всіх тепловиків. Тому, що всім було вигідно так, як було. Ми ініціювали це питання. Тепер не можу з'явитися на ясні очі тепловиків тому, що всі знають: саме ми ініціювали це питання". Проте – не судилося. Втілити чернівецьку новацію у життя не вдалося.

Тим часом вже влітку 2010 року права впливати на тарифи, за деякими незначними винятками, місцеве самоврядування фактично позбавили. Депутати Верховної Ради вирішили: те, якими мають бути тарифи на тепло десь, скажімо, у Чернівцях, з Києва видно краще. Відповідний Закон "Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України" парламент, нагадаю, ухвалив ще 9 липня минулого року. Ну, а до того, як незалежний уповноважений регулятор у сфері ЖКГ реально запрацює, його функції з централізованого регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, що надають житлово-комунальні послуги, тимчасово передали... Національній комісії регулювання електроенергетики України (НКРЕ).

До місцевих виборів комісія про збиткові тарифи – анічичирк. Натомість 14 грудня "декабристи" з НКРЕ "народили мишу". Єдиним розчерком чиновницького пера тарифи на тепло підняли для майже 160 підприємств теплової комунальної енергетики.

"Чернівцітеплокомуненерго", наприклад, за гігакалорію тепла з населення дозволили правити на 10 відсотків більше. У Чернівцях схопилися за голову. Мало того, що рішення НКРЕ про підвищення тарифу стосується лише населення. Розглядати так само збиткові тарифи на тепло, які платять бюджетні чи приватні структури та організації, комісія чомусь не стала. Які саме складові витрат на виробництво тепла подорожчали для населення у Чернівцях, досі не знають. А відтак і розрахувати новий тариф для споживачів тут просто не в змозі. Повідомити цю інформацію телефоном представники НКРЕ відмовляються.

Тож єдина надія на лист міського голови Миколи Федорука, який звернувся за відповідними роз'ясненнями. Тим часом вже є повідомлення про грядуще чергове подорожчання вартості газу для населення, заплановане на весну нинішнього року. Якщо після цього тариф на тепло для Чернівців столичні експерти розраховуватимуть так само професійно, як і цього разу, до опалювального сезону зразка 2011-2012 років "Чернівцітеплокомуненерго" просто не доживе.

 


Юрій ЧОРНЕЙ, газета "ДОБА"

Переглядів (6929) Коментарів (2) Додати коментар Версія для друку
Інші новини по темі
1. «Тарифній комісії» заборонили видавати ліцензії «Чернівцігаз Збуту»: у компанії відреагували на ухвалу суду
2. У Чернівцях стартує програма модернізації водоканалу, завдяки якій замінять зношені ділянки водогону
3. Тариф за теплопостачання для буковинців до кінця опалювального сезону не зросте (ВІДЕО)
4. Як відбувається ліквідація аварії на ділянці водогону Дністер-Чернівці поблизу села Біла (ОНОВЛЕНО)
5. Вночі та завтра вдень більша частина Чернівців буде без води
Коментарі
Додати свій коментар
  Ваше ім'я
  Місце проживання
  Введіть код
 оновити код
 
 
Увага, коментарі не відповідаючі нашим вимогам будуть видалені.
зачекайте ...