Європейські практики управління житлом у Чернівцях: як це відбувається?

ПОСТУП ДО ЄВРОПИ /


Ефективне управління спільним майном є основним завданням реформи житлово-комунальної сфери, а також умовою успіху реформи енергоефективності. Тому й не дивно, що розвиток ОСББ та енергомодернізація житлових будинків у нашій країні стали синонімами.


У Чернівецькій області, за дослідженням Мінрегіону, зареєстровано 428 ОСББ. З метою вирішення спільних завдань, ОСББ взаємодіють між собою та об’єднуються. У Чернівцях три ОСББ у січні цього року створили Асоціацію. Сьогодні вона налічує 14 членів. Пріоритетними для Асоціації ОСББ «Чернівці» стали представницькі повноваження, захист інтересів мешканців перед надавачами житлово-комунальних послуг, юридичний супровід та створення Револьверного фонду. Також передбачається, що створення асоціації сприятиме впровадженню енергозбережувальних заходів.

Співпрацею з співвласниками житла в багатоквартирних будинках та підтримкою їхньої мотивації до підвищення рівня енергоефективності будинків на Буковині займається Проєкт ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). У липні минулого року розпочалась активна фаза проєкту.

Олександр Ковальчук, регіональний координатор проєкту, зазначає, що навчальні тренінги, виїзні міжрегіональні семінари та віртуальні тури до міст з інших областей значно активізували співмешканців багатоквартирних будинків. Проєкт став своєрідним каталізатором позитивних тенденцій: створення Асоціації ОСББ у місті та розробку програми функціонування Револьверного фонду. «Семінари, в тому числі виїзні, дали змогу членам ОСББ побачити як револьверні фонди працюють в інших містах, наскільки вони є успішними та як допомагають ОСББ. У результаті ідея про необхідність створення фонду з’явилась у Чернівцях», – прокоментував Олександр Ковальчук.
 


Саме розробка «Програми створення та функціонування Револьверного фонду для забезпечення розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і реалізації енергозберігаючих проектів в житлово-комунальному господарстві» стала наступним кроком після появи в місті Асоціації ОСББ, розповідає Яна Брус, голова правління ОСББ «Миру, 7».

«Ідея виникла у листопаді минулого року, а у лютому, спираючись на досвід інших міст, спільно з представниками міської ради ми розробили програму. Після внесення правок, у березні проект рішення був зареєстрований на сайті міської ради, а в червні рішенням сесії програму прийняли», – зазначила Яна Брус. «Ключове завдання ухвалення програми – це підтримка житлового фонду, зняття соціальної напруги, одержання можливості ОСББ зробити те, на що не завжди є здатність одразу зібрати кошти. Поворотною допомогою зможуть користуватися усі ОСББ, які є членами Асоціації», – продовжила голова правління ОСББ.
 


Револьверний фонд – це популярний у світі фінансовий інструмент, який дозволяє отримати кошти на різноманітні проекти. На відміну від фінансування з місцевих чи державних бюджетів, кошти Револьверного фонду значно мобільніші: ними можна розпоряджатися не лише в межах одного фінансового року, а також уникнути додаткових бюрократичних обмежень у вигляді програми фінансування та ін. Револьверний фонд передбачає поворотне надання коштів на реалізацію певних проєктів.

Передбачається, що у місті Чернівці створення Револьверного фонду допоможе знизити фінансове навантаження на місцевий бюджет і пришвидшить реалізацію заходів ОСББ, які не були б здійснені у кілька найближчих років через високу вартість та брак фінансування, а також дасть змогу ефективно використовувати економію від вже втілених енергоефективних проектів.

У свою чергу, члени Асоціації ОСББ «Чернівці» розглядають Револьверний фонд як можливість для участі у Програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім». Її розробив та впроваджує Фонд енергоефективності. Джерелом фінансування Програми є Державний бюджет України, а також кошти міжнародних донорів, зокрема ЄС та уряду Німеччини, одержані через Програму підтримки енергоефективності для України (EE4U). Програма Фонду енергоефективності реалізовується у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією – IFC, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та Програмою розвитку ООН (ПРООН).
 


«Ми тісно спілкуємося з представниками програми ПРООН і зараз чітко розуміємо, що Револьверний фонд дасть можливість скористатися Програмою енергомодернізації. Адже основною умовою участі є енергоаудит, який потребує значних разових видатків, яких у ОСББ нема. Відтак співмешканці будинків можуть скористатися фондом, щоб зробити енергоаудит та усю необхідну проектно-кошторисну документацію», – зауважила Яна Брус.
 


Впровадження енергоефективних заходів також підтримує урядова програма «теплих» кредитів. Особливо активними одержувачами кредитів є ОСББ. Зокрема, з моменту старту програми у 2020 р. банками надано кредити вже 289 ОСББ на суму 84 млн грн. Як показує досвід учасників програми, найбільшу економію енергоспоживання дає комплексна термомодернізація будинку (встановлення індивідуальних теплових пунктів, заміна вікон на енергоефективні, утеплення фасадів, даху, підвалу тощо).
 


Також у Чернівцях прийняті і діють місцеві програми співфінансування по енергозбереженню, а саме: «Програма будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів житлово-комунального господарства в м. Чернівцях на 2017-2020 роки «Комфортне місто» та «Програма утеплення зовнішніх огороджувальних конструкцій (фасадів) багатоквартирних будинків м. Чернівців на 2018-2027 роки».

Економія коштів, комфортне проживання у власній квартирі та зменшення негативного впливу на довкілля – таких результатів можна досягнути, провівши термоізоляцію багатоквартирного будинку. А зима доводить, що енергомодернізовані багатоповерхівки споживають майже в два рази менше тепла. Про це говорить Олександр Ставчанський, депутат міської ради, який проживає у спальному районі на Бульварі Героїв Крут та є членом ЖБК. Він проаналізував опалювальний сезон 2019-2020 та вирішив підсумувати його на прикладі свого будинку та сусідніх (результати наведені в таблицях). За вихідну точку порівняння було обрано енергомодернізований будинок на Бульварі Героїв Крут, 4.
 


«Я порівнював найпрохолодніший місяць – січень, та найтепліший – березень. Тут доволі цікава динаміка цін на теплову енергію між будинками. На вулиці Головній різниця коливається від 2 до 4,5 грн і це не так суттєво, але є над чим працювати. А от різниця між будинками на Головній і будинком на Бульварі, 4 є досить велика – від 6 до 12 грн за квадратний метр», – розповідає Олександр Ставчанський. Справа в тому, що будинок на Бульварі Героїв Крут, 4 два роки тому був модернізований: «його утеплили, в ньому замінили систему опалювання (труби) та встановили в під’їздах енергоефективні вікна за рахунок співфінансування міської ради та «теплого» кредиту від Ощадбанку», – продовжує він. Тоді члени ЖБК скористалися програмою співфінансування від міської ради 60/40 та взяли кредит у банку на свої 40%.
 


«Якщо взяти до уваги лише цей рік, то мешканці будинку 4 заощадили майже 500 тис. грн. у порівнянні з іншими будинками. І це не межа, бо плануємо встановити індивідуальні теплові пункти, що дозволить заощаджувати ще 15-20 % коштів на сплаті за теплову енергію», – зауважує Олександр Ставчанський.

Якби там не було, але єдиним способом скорочення витрат на опалення і гаряче водопостачання сьогодні і в майбутньому є зменшення кількості споживання теплової енергії. Цього можна досягнути, здійснивши термомодернізацію будівлі. Ми можемо спостерігати, що в Україні склалися доволі сприятливі умови для проведення модернізації багатоквартирних будинків та багато програм підтримують впровадження енергоефективних заходів.
 
Сприяючи підвищенню енергоефективності житлового сектору та скороченню викидів парникових газів, ЄС реалізовує Програму підтримки енергоефективності для України (EE4U). Та все ж першим кроком на шляху до термомодернізації багатоквартирного будинку є створення ОСББ, ініціатива власників квартир або приватних будинків.
 

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с) 

Фото автора


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації