Рада переписала держбюджет-2020: створення фонду боротьби з коронавірусом, потроєння дефіциту, відмова від приватизації

ЩО НАПРИЙМАЛИ / 


Верховна Рада на засіданні 13 квітня прийняла доопрацьовану версію поправок до державного бюджету на 2020 рік.


За законопроєкт № 3279-д проголосувало 249 депутатів, - повідомляє НВ-Бізнес.

Доходи держбюджету знижені на 119,7 млрд грн, або на 11%, в порівнянні з чинним законом (до 975,8 млрд грн). Найбільше знижено план надходжень від податку на додану вартість з ввезених в Україну товарів (-45,7 млрд грн), від ПДВ з вироблених в Україні товарів (-21,4 млрд грн) і податку на прибуток підприємств (-20,7 млрд грн). При цьому збільшено план надходжень від держпідприємств. Згідно з новою редакцією, вони в цьому році мають перерахувати 68 млрд грн (у чинному законі - 41,3 млрд грн).

Видатки держбюджету-2020 збільшені на 82,4 млрд грн (до 1,266 трлн грн). У ньому передбачили створення фонду боротьби з COVID-19 обсягом 64,7 млрд грн. Його розпорядником буде Мінфін. Також на 29,7 млрд грн збільшено фінансування Пенсійного фонду. Міністерство охорони здоров’я отримає додатково 15,5 млрд грн. Серед міністерств найбільше урізали витрати Міністерства розвитку громад (-6,8 млрд грн), Міністерства культури (-5 млрд грн) і Міністерства освіти (-4,95 млрд грн).

Фінансування Міністерства інфраструктури скоротили на 971 млн грн — до 3,983 млрд грн. З них 900 млн грн — за рахунок скорочення витрат на проектування і будівництво аеродрому міжнародного аеропорту Дніпропетровськ.

Граничний дефіцит держбюджету збільшено в 3,1 рази — з 96,3 млрд грн (2,1% ВВП) до 298,4 млрд грн (7,5% ВВП). Граничний обсяг державного боргу розширено з 2,045 трлн грн до 2,386 трлн грн. План надходжень від приватизації знижений з 12 млрд грн до 0,5 млрд грн.

На час карантину вводиться обмеження зарплат чиновників. Вони будуть отримувати не більше 47 тис. грн на місяць.

Внесення змін до держбюджету-2020 було однією з умов отримання Україною нової програми МВФ. Перший варіант змін до держбюджету підготувала команда Ігоря Уманського, який очолював Мінфін в березні. Варіант Уманського Раду не влаштував. 30 березня парламенту не вистачило трьох голосів, щоб прийняти документ, який передбачав створення фонду боротьби з COVID-19 в обсязі 97,1 млрд грн і збільшення граничного дефіциту бюджету до 298,4 млрд гривень).

Новий міністр фінансів Сергій Марченко говорив, що в ході доопрацювання законопроекту повернули деякі витрати, які «були поспішно секвестровані» в законопроєкті Уманського. Наприклад, у прийнятій Радою редакції залишаються витрати на Державний фонд регіонального розвитку, які попередній міністр пропонував обнулити, але бюджет фонду зменшено на 2,6 млрд грн.

Законопроєкт дає Мінфіну право здійснювати операції з державними деривативами (ВВП-варантами), включаючи їх обмін, випуск, купівлю, викуп та продаж. Одним з джерел для здійснення таких угод можуть бути, як виняток з діючих положень Бюджетного кодексу, держзапозичення понад обсяги, встановлені в державному бюджеті для фінансування його дефіциту. «Умови таких угод визначаються Кабінетом міністрів», — зазначено в документі.

Нова редакція держбюджету побудована на оновленому макропрогнозі. Він передбачає падіння ВВП на 3,9% (раніше передбачалося зростання на 3,7%), прискорення інфляції до 11,6%, скорочення експорту товарів і послуг на 5,5% (до $59,9 млрд), імпорту — на 10% (до $68,2 млрд). Прогноз середньорічного курсу гривні погіршений з 27 грн/$ до 29,5 грн/$. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації