Вісім годин у глибокій сніговій пастці: своїми враженнями з БукІнфо поділився водій авто, який вчора потрапив у замет на Заставнівщині

MEMENTO MORI / 

Шановні читачі! Користуючись можливістю, хочу висловити свої міркування на цю надзвичайну ситуацію.


Застрягли ми біля с. Чуньків вчора близько 15.00 години. Невдовзі попри нас пройшов трактор - старий «Білорус». По дорозі, де ще могли тяжкі джипи витягнути машини. Вітер дув з мокрим снігом перпендикулярно дорозі. Треба було прогорнути сніг на полі навпроти основних заметів на дорозі, створивши снігозахисний вал, а не так як зробив водій «Білоруса», зробивши високу колію - снігоуловлювач, тим самим створивши миттєві намети зі снігу до 1.5 метра. На мою думку, потрібно заздалегідь готуватися до заметів адміністрації селищних рад, створюючи снігозахисні споруди з плетених парканів, як це робилося минулими роками в місцях найбільших заметів на польових дорогах.

Наступне. ДСНС не має можливості закупити велику кількість техніки, яка буде використовуватися декілька разів на рік. Це і фінансово не вигідно. Але в ОТГ чи при селищних радах повинні бути штаби термінового реагування в подібних екстрених ситуаціях. Якщо держава розбазарила колективні господарства, а колись в кожному селі були тракторні бригади, Т-150, грейдери, гусенична техніка, яка погортала дороги, причому технічно правильно, не згрібаючи гравій з центру дороги, а під кутом, щоб не загортати фоси, то у нинішній ситуації треба брати на облік техніку приватних підприємців, приватних осіб за хороший гонорар, так щоб вони самі були зацікавлені вийти на трасу в екстремальних ситуаціях. І така робота повинна високо оплачуватись.

Врешті-решт треба залучати військову техніку. Повинні бути чіткі алгоритми дій влади по залученню та використанню такої техніки та алгоритм дій залучених спеціалістів. Повірте, в кожному селі є надзвичайно багато талановитих та думаючих газдів. Але за все треба платити людям. Знову ж таки це дешевше, ніж закуповувати велику кількість одиниць техніки на декілька ситуацій в рік та утримувати штат працівників. ЗМІ повідомили, якраз коли ми були в заторі, що визволення людей було залучено 8 одиниць техніки. Але виникає питання: якої техніки?!
 

Т-150, «Білорус», який зламався, ЗІЛ від ДСНС, який прорвався по метрових заметах, але не до кінця. Туди без проготання і Т-150 би не пройшов! Швидка, «Буханка» УАЗ-ик, які би також не пройшли. Потім, «Бобик» ДСНС. Ще одна машина рятувальників на малих колесах, яка може працювати тільки на очищених дорогах. І декілька патрульних машин поліції на трасі, які регулювали рух транспорту - не давали проїжджати машинам в бік села, щоб далі не створювати затори. Хто точно був без одиниць техніки, то це мужні працівники ДСНС з лопатами, які, до речі, краще за «Білоруса» розгортали замети та разом з промерзлими патрульними визволяли автомобілі з снігового полону.
 


8 одиниць техніки, про які заявили - це мали бути одиниці важкої техніки - бульдозери та тягачі-всюдиходи, тракторні лопати, грейдери для буксировки авто.
 


Легкий старий «Білорус» не може дістатись до землі лопатою, бо зламається, що й сталося. Можна ще багато пропозицій робити владі, але марно. Мабуть до влади ідуть тільки з однією метою. Всі знають з якою. Бо що можуть рятувальні служби, коли в них нема відповідної техніки, лопатами вручну на холоді, на морозі в шалену завірюху виносити на собі людей. Заспокоювати, щоб не панікували... Гей, владо - вони теж люди, чиїсь діти, чиїсь чоловіки, їм також треба створювати умови нормальної праці, давати гідні та достойні заробітні плати та в першу чергу берегти їхнє здоров’я. Бо хто тоді буде нас рятувати?


В нашій Україні чудовий народ, чудове молоде покоління, але хочеться й хорошої влади, яка би розуміла це покоління та створювала умови для життя!

А тепер про приємне. Як водій зі снігового затору, висловлюю від імені всіх водіїв, які були поряд зі мною «у пастці», щиру подяку оперативним черговим - Миколі Антоняку та Віктору Семенюку, начальнику юридичної служби - Миколі Марусяку, які були на зв’язку з нами до першої години ночі та робили все можливе для порятунку людей.

Начальнику Управління ДСНС області Михайлюку Сергію Миколайовичу, який взяв ситуацію під особистий контроль та був на телефонному зв’язку з нами та команді рятувальників ДСНС, які в снігу від пояса до підпахів пробиралися в глибину більше, як на 3 кілометри по ураганному вітру, щоб оцінити всю ситуацію, кількість дорослих, дітей та людей похилого віку.

Патрульній поліції, яка перекрила в’їзд з центральної траси на село Чуньків, щоб уникнути заторів, та так само вийшли в поле оцінити ситуацію на дорозі.
 
Канюку Сергію Омельяновичу, який проінформував Асоціацію джиперів України, які готові були серед ночі виїхати на спасіння людей на підготовлених до надзвичайних умов машинах.


Водію зламаного трактора «Білоруса» та водію Т-150, які зуміли в складних погодних умовах прогорнути близько 1,5 км високих снігових наметів. Власнику нового трактора Білорус, який з с. Чуньків прогорнув дорогу до затору. чим визволив автомобілі односельчан із замету, які змогли повернутися до села.

Молодим хлопцям - ентузіастам зі села Василів, які приїхали на власній «Ниві» з лопатами та допомагали працівникам ДСНС та поліції. Водія «Ниви» звати Іван. Це щирі приємні та відповідальні молоді люди.

Ну і особлива моя подяка місцевим і столичним засобам масової інформації (окремо чернівецькому сайту БукІнфо), які проінформували всю Україну про сніговий полон та поставили на контроль ситуацію.

З повагою до всіх небайдужих та працівників ДСНС, патрульної поліції та ЗМІ

Ігор РУДЕЙЧУК, лікар, житель м.Чернівці
(Фото автора. Вони облетіли вже всю Україну) 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації