Україна і Росія підписали договір про транзит газу. А Білорусь раптово відмовилася від російської нафти

ПОЖИВЕМО - ПОБАЧИМО /


Україна і Росія підписали договір про транзит газу строком на п'ять років. Існує можливість продовження ще на 10 років.


У чому було питання:

З 1 січня контракт на транзит російського газу територією України закінчувався;

Києву був потрібен новий контракт, тому що отримані від транзиту гроші – більше 3% нашого ВВП;

без нового контракту на транзит у України могло не вистачити газу на забезпечення деяких територій (зокрема півдня країни);

Росії був потрібен новий контракт, тому що "Північний потік-2" не добудований і без України вони не зможуть доставляти блакитне паливо в ЄС.
 

Як відреагували cторони

 

Першим про підписання угоди повідомив президент України Володимир Зеленський у себе в Facebook. "Кінець року, але не досягнень. Україна підписала контракт на транзит газу строком на п'ять років, протягом яких ми отримаємо не менше 7 млрд $. Сторони можуть продовжити контракт ще на десять років", – повідомив він.

"Українська ГТС завантажується, а це – енергетична безпека і добробут українців! Мінімально гарантоване прокачування – 65 млрд кубометрів газу в перший рік і по 40 млрд кубометрів в наступні чотири. Фактично ж прокачувати можемо більше. Європа знає, що ми не підведемо в енергетичній безпеці", – додав Зеленський.



Голова правління ПАТ "Газпром" Олексій Міллер повідомив, що компанія підписала з Україною комплект угод і контрактів.

"Підписано цілий комплект угод і контрактів", – цитує ТАСС Міллера. За його словами, ці домовленості є великою пакетною угодою, що відновлює баланс інтересів сторін.

Він уточнив, що ці документи забезпечують транзит газу через Україну після 31 грудня 2019 року.

Незабаром виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив деталі підписання контракту у себе в Facebook.
 

"Я підписав у Відні о 14:30, а глава "Газпрому" Олексій Міллер увечері підписав в Санкт-Петербурзі. Ми з ним проводили переговори до глибокої ночі, сподіваючись, що підпишемо контракти в одному місці, але мені для підписання потрібні були узгодження правління і наглядової ради "Нафтогазу", а також Кабміну, тому довелося перенести підписання і робити це вже по черзі і дистанційно", – написав Вітренко.

Він підкреслив, що перший раз в історії України "Газпром" уклав контракт на транзит за європейським принципом "качай або плати".

"Той факт, що ми підписали контракт на транзит за принципом "качай або плати" на п'ять років – є непересічною подією в таких умовах. До цього часу тільки закупівлі газу у "Газпрому" покривалися за схожим, але невигідним для України і вигідним для Росії, принципом "бери або плати"", – додав виконавчий директор "Нафтогазу".

Він також зазначив, що гарантовані обсяги транзиту за цим принципом значно перевищують обсяги, які називали міжнародні партнери як варіант, який вони спробують забезпечити для України, і на який Україна могла погодитися.

"Гарантовані обсяги – це мінімум, а не максимум, якого ми очікуємо. При цьому додаткові обсяги з більшою гнучкістю бронювання будуть оплачуватися за більш високим тарифом", – додав Вітренко.

Знаменною подією він назвав перехід на європейські правила транзиту газу.

"Я і моя команда були наполегливими: нове повідомлення зі Словаччиною за новими правилами в 2014 році, прийняття закону про ринок газу і Кодексу ГТС 2015 року, визначення моделі анбандлінгу (відділення оператора ГТС) і багато іншого. Потім все було на межі зриву. Ми знайшли рішення, яке дозволило врятувати ситуацію – "Нафтогаз" став організатором транзиту. І хоча така структура є більш складною, вона дозволяє більш гнучко застосовувати європейські правила до транзиту газу", – пояснив він.

Крім контракту на транзит газу, Україна і Росія також підписали угоду про врегулювання. За цією угодою "Газпром" повністю припиняє оскарження рішень Стокгольмського арбітражу.

"Це означає, що ми можемо остаточно підбити підсумки господарсько-процесуальне право, які тривали майже шість років", – підсумував Вітренко.

Згодом глава правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що під час переговорів з "Газпромом" про транзит газу з Росії через газотранспортну систему України, у офіційного Києва була "дуже сильна позиція".

За його словами, завдяки ефективній підготовчій роботі вдалося уникнути чергової газової кризи.
 


"Це були перші переговори з Газпромом і РФ, на яких українська сторона зайняла дійсно дуже сильну позицію. Рекордні запаси газу, завершено анбандлінг, підготовлена і протестована до довготривалої роботи в реверсі газотранспортна система (ГТС), своєчасні санкції проти Північного потоку-2, новий стокгольмський арбітраж – це були козирі в нашій колоді, які ми наполегливо збирали останні роки ", – заявив Коболєв. 
 
***** А тим часом!
 
Білорусь раптово відмовилася від російської нафти: що вирішив Лукашенко
 


Президент Білорусі Олександр Лукашенко доручив завершити переговори з Росією по нафті і задіяти нафтопровід "Дружба" для отримання "чорного золота" з альтернативних джерел.

Про це повідомляє видання "Белта" з посиланням на повідомлення пресслужби білоруського лідера. Відзначається, що вказівку Лукашенко зробив на нараді з керівництвом нафтохімічного комплексу "Белнефтехим".

За підсумками наради Лукашенко доручив в найближчі години завершити переговори господарюючих суб'єктів Білорусі та Росії. Також глава держави дав вказівку укласти контракти на поставку нафти в країну з метою забезпечення безперебійної роботи двох нафтопереробних заводів.

Крім того, лідер Білорусі доручив в найближчі дні поставку нафти з альтернативних джерел. Перш за все мова йде про постачання залізничним транспортом з портів на Балтиці, а також про задіювання для альтернативних поставок нафтопроводу "Дружба".

Раніше Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь шукає заміну російської нафти. Пошуками нових постачальників там зайнялися після того, як зазнали збитків через податкові пільги, які Росія надала своїм нафтозаводам.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації