Тінь Коломойського: Що це за "слуги народу", які йдуть проти Зеленського

ЩЕ НЕ ВЕЧІР / 


Депутатів з парламентської фракції "Слуги народу" намагаються звести до ролі "пальця" для зеленої кнопки. Але "пальці" пручаються. Доказом став провал кількох законопроектів

  

Не встигла нова влада як слід почати змінювати країну згідно зі своїми передвиборчими обіцянками, а її моноліт вже тріщить по швах. Сайт Depo.ua раніше аналізував причини і наслідки можливого поглиблення розбіжностей усередині нової владної команди. Тепер подивимося, хто саме крокує не в ногу з колегами із ЗЕфракції.

Перший дзвоник пролунав 12 вересня, коли частина фракції "слуг" відмовилася підтримати законопроект №1075, який скасовував дію в Україні законів СРСР. Не торкаємося тут змістової частити документу, до якого справді є багато питань. Мова про те, що за нього не проголосували 18 "слуг", утрималися 8 (мажоритарники з Харківщини Максим Бужанський і Марія Мезенцева, Одещини – Олег Колєв, Івано-Франківщини – Роман Мулик, Київщини – Анна Скороход, Дніпропетровщини – Дмитро Чорний, представник списку "Слуги" Гео Лерос. Двоє "слуг" проголосували проти: мажоритарники з Київщини Ольга Василевська-Смаглюк і Харківщини Олександр Бакумов. Ще 13 членів монобільшості бути відсутні (серед них – блогер-нардеп Олександр Дубінський). Таким чином, з 251 депутата від домінуючої фракції "за" висловилися 210. Як бачимо, переважна більшість невдоволених – депутати від одномандатних округів.

Тоді, тиждень тому, "бунт" стався не через сирий проект закону, який був лише приводом. А причиною, схоже, стала спроба керівництва фракції під ідейним натхненням президентського офісу запровадити імперативний мандат для нардепів. Мова про надання фракціям права позбавляти своїх членів, у тому числі й мажоритарників, депутатського мандата в разі виходу нардепа з фракції – без різниці, за його особистим чи фракційним рішенням.

І хоч Банкова від своїх планів дисциплінувати свою фракцію через запровадження імперативного мандату остаточно не відмовилася, тоді скандал вдалося нівелювати. Після чого минулої п’ятниці ОП навіть зміг мобілізувати в сесійній залі понад 300 голосів за таке дражливе питання для багатьох політсил, як достроковий розпуск Центрвиборчкому.

Нічого не віщувало нових проблем найбільшій фракції парламенту цього пленарного тижня. Депутатські пальці справно натискали потрібні кнопки на пультах. Аж ось у четвер розглядався законопроект №1009 про внесення змін до кримінального процесуального законодавства. Він є принципово важливим для депутатів, бо, крім усього іншого, дає право відповідним органам прослуховувати, в тому числі, й нардепів, а також проводити у них обшуки без санкції суду.

10 вересня, коли ніхто з новоспечених депутатів іще не бунтував, за основу цей проект підтримали 297 членів парламенту, зокрема 239 від "Слуги народу". Але, мабуть, між читаннями вдумалися у те, що самі ж підтримали – і за голову взялися.

У результаті вчора голова Ради Дмитро Разумков змушений був навіть зупинити голосування і оголосити півгодинну перерву, бо стало очевидно, що голосів не вистачає: "за" в другому читанні висловилися 196 депутатів. З них лише 184 "слуги", 37 не голосували, 23 були відсутні, 7 утрималися. Що цікаво – проти не виступив ніхто. Просто проігнорували голосування. Зрештою документ не "зарубали", а відправили на повторне друге читання. Для цього раптом з’явилися 242 голоси, причому 226 із них дали "слуги". Після цього Разумков з явним полегшенням закрив вечірнє пленарне засідання.

Зауважимо – йдеться про підтримку законопроекту, під яким стоїть підпис самого президента Зеленського. Тобто або нова влада не авторитет для самих її представників, або ті, хто показав Банковій дулю, хай поки і в кишені, почуваються в безпеці. Бо чують за спинами когось не менш потужного за перших осіб держави і тим більше за фракційне чи парламентське керівництво.

Уважні спостерігачі бачать за цими рухами всередині "Слуги народу" тінь Ігоря Коломойського. Називаючи конкретні прізвища, про це пише, зокрема, журналіст-розслідувач Юрій Ніколов на своїй сторінці у Фейсбук:

 
Яскраві прізвища депутатів, дотичних до Коломойського, які не голосували, були відсутні чи утрималися: Дубінський, Василевська-Смаглюк, Андрійович. У той же час, Олександр Ткаченко голосував "За". Так само, як і Макс Бужанський. Переважно не підтримували ініціативу мажоритарники. Причому, зовсім від різних груп впливу. Взяти тих самих вінницьких Драбовського та Пашковського, яких на парламентських виборах підтримували групи впливу у Вінниці, що грали проти Гройсмана.

Прояви публічної незгоди з офіційною "лінією партії" свідчать про намагання налаштувати роботу монобільшості таким чином, щоб за допомогою невеликої, проте активної, галасливої і помітної в інформаційному просторі групи депутатів отримати фактичний контрольний пакет у парламенті – можливість блокувати якісь рішення Ради, а інші навпаки – протягувати. Іншими словами, у "Слузі" вже відкрито з’явився альтернативний центр впливу, який почав боротьбу за контроль над найбільшою фракцією.

Ця група грає на настроях депутатів, переважно мажоритарників, які починають усвідомлювати, що в умовах скасованої недоторканності вони перетворюються на беззахисних маріонеток в руках ближнього оточення президента. Поки опір поодинокий, спорадичний і нагадує перші спроби спротиву підлітків. Але, якщо це невдоволення стимулюватимуть з боку згаданого олігарха (або якогось іншого мільярдера, який увійде в положення і підтримає депутатів як мінімум морально), то ситуація може дійти й до розколу у монофракції. Це розуміють на Банковій. Недарма ж глава Офісу президента Андрій Богдан в інтерв’ю ВВС послав чіткий сигнал потенційним розкольникам: "Вони сваряться, щось не розуміють, щось вимагають. Але поки вони йдуть разом до однієї цілі – ми всі одна команда. Якщо хтось там вийде з команди і перестане бути частиною нашої команди – мабуть, ми будемо розцінювати його ворогом".

Між іншим, на Банковій можуть піти радикальним шляхом. Рейтинг довіри до Зеленського зараз перевалює за 70%. Верховна Рада навіть до 50% не наблизилася і навряд чи зможе. Президент на першому засіданні ВР вже говорив, що з легкістю може за рік їх розпустити. ЗМІ повідомили, що після провалу голосування за законопроект №1009 в ОП вирували емоції.

"Андрій кричав: "Нафіг їх всіх розпустити! Що це за розводняк!?" А от Володі треба віддати належне, він втихомирив Андрія і спокійно почав розбиратися. Вова запитував у Разумкова: чому депутати не голосували, в чому проблеми і так далі!", – повідомило джерело.

Конфлікт буцімто закінчився у п'ятницю зранку, коли голова Верховної Ради Дмитро Разумков попросив депутатів більше його не підставляти й заздалегідь попереджати, які закони їх турбують, аби не ганьбитися. Втім, після місцевих виборів, які швидше за все будуть достроковими, коли "слуги народу" можуть отримати небачену владу в країні, якщо фракція в парламенті продовжить такі "вибрики", то Зеленський досить легко пояснить народу, чому варто Раду розпустити. Мовляв, закралися вороги, продажні люди, яких скупили олігархи. І варто піти та обрати нових. Народ повірить.  


Ігор ПЕТРЕНКО, сайт DEPO.ua


 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації