Від шкільної декларації до загальної системи енергетичного менеджменту, Або як Глибоцька ОТГ стала енергоефективною

РЕФОРМА, ЯКА ВЖЕ ДАЄ РЕЗУЛЬТАТ /


Глибоцька ОТГ однією із перших в Україні приєдналася до Угоди мерів – провідного руху, започаткованого Європейським Союзом, із залученням місцевих органів влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність на своїх територіях. У 2016 році в Глибоцькій ОТГ започаткували практику енергетичного менеджменту. Вона спрямована на зменшення обсягів використання енергоресурсів, заощадження коштів, зменшення забруднення навколишнього середовища та поширення культури енергоефективності серед населення.

  

Історія про європейські стандарти у сфері енергоефективності громади почалася з Глибоцького ліцею, який у 2016 році взяв участь в проекті “Школа енергії” Асоціації “Енергоефективні міста України”, що впроваджувався GIZ (“Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ”). У ліцеї учнів навчали як проводити енергоаудит, давати рекомендації з приводу утеплення, як конструювати сонячні панелі та розумні будинки.

  

“Впродовж року відбулися навчання вчителів, а за закладом був закріплений професійний енергоаудитор. Ми також отримали спеціальні інструменти для здійснення учнями енергоаудиту ліцею – набір юного енергоаудитора”, – пригадує директор ліцею Дмитро Глобака.
 


Протягом 2016-2017 років ліцей продовжував займатись освітою з енергоефективності, взявши участь у проекті “Школа енергії 2.0”, який реалізовувався за підтримки GIZ. Учні спільно з вчителями розробили Шкільну енергетичну декларацію та сформували шкільну команду енергоменеджерів. У результі було значно підвищено рівень дисципліни та культури споживання енергії.

“Наша команда щодня займалася енергомоніторингом. По всім витратам закладу здійснювалося вимірювання і дані ми вносили в спеціальну програму. Ми на практиці побачили, як можна жити більш енергоефективно”, – розповів Олександр, учень ліцею. “Ми навчилися розробляти власні проекти з енергоефективності, подавали їх на конкурси та перемагали”, – продовжив Олександр.

Учні ліцею написали проект “Розрахунок скорочення викидів парникових газів при санації будівлі і виробництва тепла в котельні, внаслідок капітального ремонту будівлі Глибоцького ліцею (заміна вікон та дверей на енергозберігаючі)”, який подали на Всеукраїнський конкурс молодіжних проектів з енергоефективності “Енергія і середовище” 2017-2018 рр. У цьому конкурсі команда Глибоцького ліцею здобула перемогу.
 


Після закінчення проекту “Школа енергії 2.0”, Глибоцька ОТГ вступила в Асоціацію та перейняла досвід, який впроваджувався в закладі. Це підтвердила затверджена у 2017 році концепція впровадження системи енергетичного менеджменту. Тепер на усіх соціальних об’єктах щоденно здійснюють моніторинг за витратами всіх енергоресурсів (електрики, води, газу тощо).

“У всіх установах призначено відповідальну особу з енергоменеджменту. У нас діє програма постійного моніторингу споживання енергоносіїв EManagement24, в якій зареєстровані всі відповідальні особи. Вони щодня, переважно о 10-11 годині ранку, вносять показники”, – говорить енергоменеджер Сергій Орос.

Із впровадженням енергомоніторингу на 5-7% зменшилися витрати на енергоресурси. Це відбувається за рахунок підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів за рахунок щоденного жорсткого контролю за їх споживанням та впровадженням маловитратних енергозберігаючих заходів.
 


“Тільки за лютий місяць завдяки енергомоніторингу нам вдалося зекономити 40 тисяч кубів газу”, – пояснює голова Глибоцької ОТГ Григорій Ванзуряк.

Ще один з напрямків у сфері енергоефективності, який успішно реалізується в Глибоцькій громаді – це модернізація будівель. Будівлі споживають великий об’єм енергії і найбільше – через свої системи опалення, погане утеплення. Завдяки участі у спільному проекті Австрійської Агенції Розвитку та ПРООН «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей» вдалося залучити кошти на заміну вікон та дверей у Глибоцькому ліцеї.

Керівництво громади вбачає економічну вигоду від інвестування коштів в енергозбереження та впровадженні системи енергоменеджменту та енергоаудиту.

“Дороги назад немає. Ціни на енергоресурси будуть зростати і витрати на них з бюджетів також. Почавши економити вже, зекономлені кошти ми зможемо направити на розвиток економіки громади”, – підсумував Сергій Орос.
 
Міжнародним Енергетичним Агентством відмічено, що з усієї світової спільноти найбільш високих результатів у сфері енергоефективності досягнуто у Європейському Союз. Отже, ЄС став одним із регіонів з найбільш енергозберігаючою економікою у світі.
 
Враховуючи проєвропейський вектор України та її наміри вступити до ЄС, гармонізація українських стандартів зі стандартами ЄС сьогодні є особливо актуальною. Робота у цьому напрямку в Глибоцькій ОТГ почалася кілька років тому та рухається в напрямку системної і систематичної перебудови енергетичного господарства громади на засадах сталого енергетичного розвитку.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)
Фото автора та мережі Інтернет 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації