Одна з найвдаліших реформ української влади – децентралізація – відзначає 5-річчя

РЕФОРМУ НЕ СПИНИТИ! /


Ця масштабна і глибинна реформа довела, що навіть невеличкі населені пункти і громади України здатні перебудовувати систему управління державою.


Експерти стверджують, що владі вдалося втілити головну мету децентралізації – передати в руки людей важелі впливу на місцеву владу. Головним рушієм реформи п’ять років тому став чинний Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який тоді перебував ще на посаді віце-прем’єра. Коли він став главою Уряду, зробив цю реформу одним зі своїх пріоритетних завдань.

«У 2014 році, коли я був мером, мені зателефонував Арсеній Яценюк, - розповів Гройсман в одному зі своїх інтерв’ю під час перебування в Чернівцях. - Він запропонував мені прийти в Уряд. Я тоді сказав: "Маємо зробити децентралізацію, зміцнити місцеве самоврядування". Я здобув власний досвід роботи в місцевому самоврядуванні, і зрозумів, що це головна і ключова проривна реформа».

Глава Уряду стверджує, що наразі кожен українець має змогу переконатися у перевагах успішної реформи:

«Це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильна побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця, – ось що є децентралізація".

Що отримала Україна за 5 років завдяки успішній реформі?

Децентралізація передала більше грошей та повноважень на місця. Об’єднані територіальні громади тепер мають більше можливості розпоряджатися власними фінансами і земельними ресурсами. Окрім того, ця реформа – це можливість для людей контролювати владу.

Земля. Успішні та послідовні дії Уряду дозволили створити 884 об’єднані громади, які отримали повноваження, ресурси, землю у комунальну власність від держави. Майже 700 ОТГ отримали у власність від держави 1,5 млн га земель за межами населених пунктів.

Гроші. Доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд грн у 2014 році до 234 млрд грн у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів торік склала рекордні 37,8 млрд грн – а це нові й відремонтовані школи і садочки, лікарні та місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.

Розвиток інфраструктури. Кабінет міністрів України фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників. Кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах за 4 роки перевищила 5000.

Послуги стають ближчими до людей. По всій країні створені 775 центрів надання адміністративних послуг, в яких кожен може отримати послуги в комфортних умовах.

«Люди дуже щасливі, що в селі щось робиться»

Олег Горбатюк – колишній викладач-філолог Чернівецького національного університету. У 2014 році він одним із перших на Буковині пішов добровольцем захищати Україну на Сході. Олег командував взводом десантників під Авдіївкою. Після демобілізації він виграв вибори в Рукшинській ОТГ. Тоді понад 70 відсотків місцевих жителів йому довірили керувати шістьма об’єднаними селами. Першим випробуванням десантника на посаді голови громади був ремонт зруйнованого в Рукшині моста. Він буквально розвалився надвоє – і село неначе завмерло.

«Щоб людям доїхати, треба було об’їжджати сім кілометрів», - пригадує Олег Горбатюк. За незначний період часу громаді вдалося придбати комунальну техніку. У місцевій школі найближчим часом запустять нову енергозберігаючу котельню. Також реставрували амбулаторію з денним стаціонаром та закупили два шкільні автобуси.

«Село дуже розвивається: і стадіон будується, і автобуси возять людей. Я проживаю за 5 кілометрів від школи. У мене біля воріт щоранку автобус розвертається. Чув, що планують активно ремонтувати дороги. У селі дуже задоволені тим, як громада працює. Люди раді, що щось робиться, бо раніше такого не було», - сказав місцевий священик Іван Вільховецький.
Натомість, Олег Горбатюк вважає - найбільша заслуга цих позитивних змін у житті кожного селянина – чітка і послідовна робота чинного Уряду, який зміг реалізувати життєво важливу для країни реформу.

Реформа має бути незворотною

Ефективність реформи децентралізації в Україні визнано як фаховими економістами, так і пересічними жителями навіть найменших сіл. Децентралізація має стати незворотною, а об’єднання громад має завершитися до 2020 року, вважає Володимир Гройсман.

Глава Уряду вважає, що цю реформу необхідно захищати, оскільки вона дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади.

«Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей», - додав Прем’єр-міністр.

Андрій СКИБА, для БукІнфо (с) 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації