Чернівчани долучилися до Регіонального етапу фестивалю-конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці, який відбувся у Полтаві (ФОТО)

РІДНЕ СЛОВО / 


2 березня в Полтаві у великій залі ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбулося уроче відкриття V-го Всеукраїнського (ХV Всекримського) фестивалю-конкурсу учнівської та студентської творчості імені Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці та нагородження переможців Регіонального змагання в номінаціях «твір», «науково-пошукова робота», «аудіовізуальний твір», «малюнок».


Цього ж дня відбулося й відкрите учнівсько-студентське змагання з декламування, інсценувань, малюнку та вокалу. Паралельно журі Конкурсу переглядало та оцінювало роботи (а їх більше чотирьох тисяч!), що надійшли з 24 областей України, Криму, Італії, Молдови, Грузії, Норвегії та Росії.

Урочисте відкриття вже Міжнародного фестивалю – конкурсу розпочалося з перегляду щойно випущеного тризера до майбутнього фільму про геніальну українську поетесу Лесю Українку, який знімає грузинський кінорежисер Нана Джанелідзе. Молода українська акторка Дарія Полуніна, яка грає роль Лесі говорить,: «Поки я знаходжу тільки відмінності в наших характерах, я не така… Коли їй робили операцію на руці, юна Леся не кричала від болю і не плакала, а навпаки - вголос читала твори Гейне. І це мене дуже вразило…». Вражає і яскрава та важлива подія, свідками якої стали майже 700 учасників та гостей, що зібралися в святковій залі ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі».

Зворушливо прозвучали слова-привітання чарівної ведучої (у минулому конкурсантки) урочистого відкриття очного туру Конкурсу Марії Гавви: «Конкурсу цими днями виповнюється ювілейні 15 років. За цей час тисячі учнів, студентів, викладачів, митців долучалися до змагання, об’єднуючись у велику родину поціновувачів творчості Лесі України…»

Народився конкурс, присвячений Лесі Укарїнці у 2004-му році в Автономній республіці Крим завдяки відомій українській громадській діячці та меценату, члену Канадського товариства приятелів України п. Марії Фішер – Слиж. 10 років поспіль кримська молодь змагалася у конкурсних номінаціях.

З першого кримського дня існування конкурсу і до сьогодні, коли можемо впевнено називати змагання міжнародним, об’єднувало творчу молодь одне - любов до творчості Лесі Українки.

Учасників та гостей Полтавського регіонального дійства вітали поважні гості: Олексій Нестуля – ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» та Олексій Бурбак - співорганізатор конкурсу (Чернівці).

Серед виступаючих, хто підтримав прагнення молоді до якнайглибшого вивчення спадщини великої української поетеси Лесі Українки та сердечно привітав юні обдарування з початком очних змагань були Андрій Щекун– генеральний директор ДП "Національне газетно-журнальне видавництво" Міністерства культури України (Київ), Анатолій Ковальський - екс-міністр лісового господарства АРК, фотохудожник, істореограф конкурсу «Змагаймось за нове життя!» (Львів), Олександр Глазов – депутат Полтавської міської ради, Оксана Йосипенко – режисер, сценарист, ведуча департаменту культури і туризму Полтавської ОДА, Олена Бабенко - начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавського міськвиконкому, Ганна Тарганова – заступник голови Полтавської обласної ради профспілок.

Організаторам та найактивнішим учасникам, що здобували перемогу кілька років поспіль, їх наставникам від імені Федерації профспілок України та Інституту модернізації освіти МОН України були вручені Подяки.

Цікавинкою є й те, що цьогоріч на Конкурс прибули члени журі з Волновахи (Донецька обл.), з Кременчука (Полтавська обл..), Чернівців, Львова, Києва, а також взяли участь у очних відборах і конкурсанти з Харкова та Києва.

Невеличку але надзвичайно яскраву концертну програму розпочав Зразковий хореографічний колектив «Зоряна» композицією «Ми з України». (Керівник Дмитро Денисенко). Яскравими були виступи й декламаторів дев’ятирічної Іринки Кулик з Арт-студії «Браво», яка додала весняного настрою разом з поезією "В магазині квіток", Купенко Надії - студентки Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка з декламацією поезії "Жіночий портрет". Присутні стали свідками блискучої міні – вистави "Сліпець" у виконанні Тараса Духовного, режисера аматорського театру "Анастасіс" і постійного член журі Конкурсу. Подивувала й своїм голосом та виконанням пісні «Твої уста» і студентка 6 курсу медичного факультету № 1 Української медичної стоматологічної академії Семеренко Анна.

Організаторами Фестивалю-конкурсу традиційно стали громадська організація «Культурно-просвітницьке Товариство «Джерело», Центр сучасного мистецтва «Галерея на Штейнбарга» та Міжнародний благодійний фонд «Здоров’я майбутнього», за партнерського сприяння Полтавської міської організації творчої молоді «Коло Тебе» та участі й підтримки Міністерства освіти і науки України, Федерації професійних спілок України, Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавської міської ради, Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської ОДА, Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА, Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської міської ради, Управління освіти Полтавської міської ради, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» (ПУЕТ), Полтавського інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В.Остроградського, ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» (м. Київ), Гадяцького історико-краєзнавчого музею, волонтерського загону «Єдність» ВДНЗ України «Українська медична стоматологічна академія», громадського руху «Студреспубліка», ПрАТ «Гравітон», спілки письменників Полтавщини, Щербанівської сільської ради інших державних і громадських організацій та звичайних громадян, небайдужих до виховання підростаючого покоління. Багатолітнім головою організаційного комітету та натхненником Конкурсу є заслужений вчитель України Тетяна Захарова.

Організатори заходу із задоволенням відзначають, що цього року на Регіональний (Полтавський) етап змагання зареєструвалося понад півтори тисячі учасників з майже всіх районів та містечок Полтавщини. Особливо активними були учні та студенти Полтави й Полтавського району, Кобеляцького, Решетилівського, Шишацького, Великобагачанського, Лубенського районів, міст Гадяча, Миргорода, Гребінки. Тільки в очній частині в Полтаві одночасно змагалися 528 конкурсантів. Були відзначені Дипломами 1 ступеня - 51 переможець, відповідно 2 ступеня - 76, 3 ступеня - 68 і Подяками відзначені 50 найкращих! Роботи учасників змагання оцінювало професійне журі, до складу якого увійшли відомі письменники, поети, художники, журналісти, актори, науковці, громадські діячі Полтавщини та України. Кожен конкурсант отримав сертифікат учасника та цікаву книгу, а переможці, окрім дипломів і книг, наступного дня були нагороджені ще й поїздкою до Гадяцького історико-краєзнавчого музею, де ознайомилися з історією роду Драгоманових та традиційно продекламували вірші, заспівали пісні в музейній кімнаті Лесі Українки, побували на місці будинку, де проживала родина, і де неодноразово бувала Леся.

За результатами відбіркового етапу Всеукраїнського конкурсу «Змагаймось за нове життя!» окремі переможці будуть запрошені на 6 квітня 2019 року до Чернівців для участі у гала-концерті та нагородженні.

Від імені організаційного комітету хочемо подякувати всім учителям та викладачам, батькам учасників, членам журі, кураторам груп, волонтерам, працівникам Гадяцького історико-краєзнавчого музею, меценатам, які долучилися до організації та проведення заходу.

Інформаційна довідка

Всекримський конкурс учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!» (Леся Українка) був започаткований у 2004 році відомою громадською діячкою п. Марією Фішер-Слиж (Торонто, Канада). Уперше він відбувся одночасно в Сімферополі, Севастополі та Ялті й упродовж 10 років проводився в Автономній Республіці Крим Кримською філією Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України та Всекримським товариством зв’язків з українцями за межами України (Товариство «Україна-Світ») за підтримки Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, Міністерства освіти і науки АР Крим, Ялтинського музею Лесі Українки та інших державних і громадських організацій. Змагання юних талантів відбувалося за номінаціями: «Декламація», «Інсценізація», «Твір», «Науково-пошукова робота». Тоді в ньому взяло участь декілька десятків дітей. Та з кожним роком зростав як кількісний так і якісний рівень змагання, розширювалася географія Конкурсу. До кримчан з різних районів півострова приєднувалися й представники Києва, Одеси, Львова, Глухова, Луганська, Івано-Франківська, Коломиї, Волині.

За роки проведення Конкурсу з’явилися традиції: поїздки переможців до Ялтинського музею Лесі Українки, декламування поезій біля фортепіано, якого торкалася рука поетеси, поїздки переможців до Карпат для проведення спільного фестивалю «Ми діти одного колоса» (Крим – Карпати).

З роками Конкурс набував популярності, а до традиційних видів змагання додалися ще номінації «Аудіо-візуальний твір», «Малюнок».

У 2014 році на Конкурс, який традиційно щорічно відбувався в Сімферополі в Таврійському національному університеті ім. В.І.Вернадського, подали заявки до різних номінацій і вікових категорій близько 1500 учасників. Конкурс відбувся тільки в номінації «малюнок» (в очному і заочному турі взяли участь біля 500 конкурсантів). Інші номінації проведені не були.

У квітні 2015 року Конкурс «Змагаймось за нове життя!» відродився на теренах Полтавщини, де спочатку виявили особисте бажання позмагатися біля 200 учасників. Новаціями конкурсу стали проведення змагання ще за однією номінацією – «Вокал», проведення конкурсних змагань в онлайн режимі (зв'язок був з Києвом, Львівською та Луганською обл.) та поїздка переможців до Гадяцького музею родини Драгоманових. Конкурс підтримали Полтавська обласна державна адміністрація, Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Полтавської ОДА, Полтавська міська рада, Виконавчий комітет Полтавської міської ради, народний депутат України Юрій Бублик та інші небайдужі люди.

У 2016 році Міністерство культури України та ГО Педагогічний центр «Академія» (Полтава) вийшли з пропозицією відродити конкурс у Всеукраїнському масштабі. На конкурс надійшло біля 2000 заявок. У Полтаві було проведено урочисте відкриття та проведений відбірковий очний і0х номінацій з 22головної мети оловної мети :йнмузеєм родини Драгомановихої та Сумської області, заочний тури змагання й обрані 300 переможців. Для переможців очного Регіонального етапу змагання була організована й традиційна поїздка до Гадяцького музею родини Драгоманових, а переможці І Всеукраїнського конкурсу «Змагаймось за нове життя!» (Леся Українка) усіх номінацій з 20 областей України й Криму були запрошені до Києва на урочисте нагородження та великий гала-концерт, який відбувся у великій концертній студії Будинку звукозапису Національної радіокомпанії України.

У 2017 році ІІ Всеукраїнський (ХІІІ Всекримський) Конкурс «Змагаймось за нове життя!» (Леся Українка) зібрав уже більше 4000 учасників, з яких 700 стали переможцями творчого змагання. Журі відмітило зростаючий рівень якості конкурсних робіт та широку географію учасників. Практично з усіх областей України, а також з Криму, Італії, Придністров’я та Росії були надіслані роботи. Новацією цьогорічного змагання стала й участь професійних авторів теле- і радіопередач для молоді (фільм Інни Дідик «Лесиними стежками», м. Полтава).

Проводився конкурс Культурно-просвітницьким Центром художня галерея «Sweetарт - Знання» та Міжнародним благодійним фондом «Здоров’я майбутнього» за сприяння Міністерства освіти і науки України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Федерації професійних спілок України, Полтавської та Чернівецької обласних державних адміністрацій, Полтавської та Чернівецької міських рад і виконавчих комітетів, Музею родини Драгоманових у Гадячі, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Чернівецького національного університету ім. Федьковича, ДП «Національне газетно-журнальне видавництво», Інформаційно-дослідного Центру «Інтеграція і розвиток», Спілки письменників Полтавщини, Полтавського інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М.В. Остроградського, Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, ГО «Таврійська гуманітарна платформа», Українського інституту національної пам’яті, Всеукраїнської газети «Кримська світлиця», телевізійної студії «Місто», Обласної державної телерадіокомпанії «Лтава», Чернівецької телекомпанії «ТВА» інших державних і громадських організацій та людей, небайдужих до виховання й розвитку підростаючого покоління. Вкотре захід відбувся за підтримки родини Бурбак.

У 2018 році ІІІ Всеукраїнський (ХІV Всекримський) конкурс учнівської і студентської творчості ім. Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвячений Лесі Українці, проводився як конкурс-фестиваль. Перший етап – відбірковий – у місті Полтаві, а другий – фінальний гала-концерт та нагородження – у місті Чернівці, яке пов’язане з долею Лесі Українки та Ольги Кобилянської. Цього року учнівсько-студентський конкурс згуртував навколо імені геніальної Лесі Українки майже сім тисяч шанувальників її творчості з усієї України й Криму, Італії, Молдови, Норвегії, Грузії, Росії та претендує на набуття статусу Міжнародного фестивалю-конкурсу.

Організаторами та благодійниками заходу цього року стали: Культурно-просвітницький Центр «Sweetарт - Знання», Міжнародний благодійний фонд «Здоров’я майбутнього», яких підтримали Полтавська та Чернівецька обласні державні адміністрації, Полтавська та Чернівецька міські ради, Федерація професійних спілок України, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво» (м. Київ), Гадяцький історико-краєзнавчий музей, Всеукраїнське Товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, інші державні й громадські організації та звичайні громадяни, небайдужі до виховання підростаючого покоління. Традиційно подію підтримала й знана чернівецька родина Бурбак. Багатолітнім головою організаційного комітету Конкурсу є заслужений вчитель України Тетяна Захарова.

У 2019 році, зважаючи на ювілейну дату – п’ятиріччя проведення Конкурсу на Всеукраїнському рівні та п’ятнадцятиріччя на Всекримському, беручи до уваги зростаючу популярність заходу, що народився у Криму, усвідомлюючи потребу збереження Конкурсу-фестивалю «Змагаймось за нове життя!» (Леся Українка) й віддаючи належне організаторам і благодійникам, що творчо й натхненно своїми силами й коштом, багато років здійснювали цей Проект та враховуючи Указ Президента України «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки» (від 13.10.2015 року № 580/2015), новий Закон України «Про освіту» інші Державні програми підтримки творчої та обдарованої молоді, захід уже традиційно планується проводитися в місті Полтаві (відбірковий етап) та Чернівцях (нагородження ).

2 березня 2019 року у Полтаві відбулося відкриття ювілейного V Всеукраїнського(ХV Всекримського) конкурсу учнівської та студентської творчості «Змагаймось за нове життя!», присвяченого творчості Лесі Українки, відбулася традиційна поїздка переможців до Гадяцького краєзнавчого музею родини Драгоманових. Третій етап Конкурсу – фестивалю і нагородження переможців відбудеться у місті Чернівці.


Прес-служба організаційного комітету 5-го Всеукраїнського (15 Всекримського) конкурсу учнівської та студентської творчості імені Марії Фішер-Слиж «Змагаймось за нове життя!», присвяченого Лесі Українці. 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації