"Це він, Толя". Як фітнес-тренер Боширов виявився полковником ГРУ - подробиці нових розслідувань навколо справи Скрипаля (ФОТО)

КАТАСТРОФІЧНИЙ ПРОВАЛ /


Оприлюднені раніше дані паспортних анкет Руслана Боширова та Олександра Петрова, підозрюваних в отруєнні Сергія Скрипаля, дали поштовх багатьом додатковим розслідуванням про цих людей.

  

За останні дні світ дізнався справжнє ім'я "Боширова" та основні віхи його кар'єри в російській розвідці. Тим часом ФСБ довелося терміново шукати джерела витоку інформації у своїх рядах, а британська преса розповіла перші дані про третього підозрюваного у замаху на Скрипаля. 

 

"Новое время" зібрало всі нові подробиці про гучну справу та ймовірних виконавців злочину.
Справжній полковник
26 вересня міжнародна експертно-журналістська група Bellingcat спільно з журналістами російського видання The Insider оприлюднила третю частину свого масштабного розслідування про Петрова та Боширова. Раніше чоловіки дали інтерв'ю, у якому назвали себе "бізнесменами середньої руки", а мету поїздки в Солсбері - туристичною.

Цього разу головним об'єктом розслідування став Руслан Боширов - як з'ясувалося, у дійсності його звуть Анатолій Чепіга, він є 39-річним полковником ГРУ і, ймовірно, навіть удостоєний звання "герой Росії".
Ім'я полковника Чепіги на стелі біля пам'ятника маршаллу Рокосовському у Благовєщенську, де він закінчив військове училище / Фото Bellingcat і The Insider

 

Автори викривального матеріалу зазначають, що шукали Боширова "серед випускників військових училищ, де співробітників ГРУ готують для операцій за кордоном та інтенсивно навчають іноземної мови". Знаючи приблизний вік підозрюваного в отруєнні Скрипаля чоловіка, вони переглядали фотографії випускників початку 2000-х років.
На одному з таких знімків, де колишні студенти Далекосхідного вищого загальновійськового командного училища (ДВЗКУ) сфотографовані в Чечні, розслідувачам вдалося виявити людину, яка нагадує Боширова. І хоча подібність не була очевидною, подальший пошук серед випускників цього ж училища привів до відкритого списку тих з них, хто був нагороджений званням "герой Росії".
Вік одного з таких "героїв" - Анатолія Чепіги - приблизно збігався з віком "Боширова". Розслідувачі також встановили, що людина з таким іменем у 2003-2005 роках була приписана до військової частини 14-ї бригади спецназу ГРУ в Хабаровську, а її фотографія з системи Російський паспорт відповідає зовнішності "Руслана Боширова".
Виписка з системи Російський паспорт / Фото Bellingcat і The Insider

 В одному з матеріалів на сайті училища знайшлися і подробиці біографії полковника Чепіги: "Героєм можна стати і в наш, здавалося б, мирний час. Уродженець с. Миколаївка, випускник ДВЗКУ 2001 року Чепіга Анатолій Володимирович, тричі був у відрядженні в Чечні, має більше 20 нагород і відзнак. А в грудні 2014 року полковнику Чепізі А.В. за виконання миротворчої місії присвоєно звання Героя Російської Федерації".

Тричі був у відрядженні в Чечні, має понад 20 нагород і відзнак. [...] За виконання "миротворчої місії" присвоєно звання героя РФ
Його ім'я також вибито в переліку героїв РФ біля пам'ятника маршаллу Рокосовському в Благовєщенську, де знаходиться училище.
Розслідувачі згодом припустили, що, швидше за все, Чепігу представили до нагороди за участь у вторгненні на Донбас, оскільки його підрозділ був помічений поруч із кордоном України наприкінці 2014 року.
Bellingcat і The Insider також з'ясували, що ім'я "Руслана Боширова" ГРУшник отримав після переїзду до Москви, де він закінчив академію Головного управління Генерального штабу Збройних сил РФ (на сленгу розвідників її називають "консерваторією").
Достовірність цього розслідування незабаром підтвердило російське видання Коммерсант, кореспондентам якого вдалося поговорити з колишніми односельцями розвідника - жителями села Березівка (Хабаровський край), де тривалий час жила сім'я Чепіг.
"Це він, Толя", - підтвердила виданню землячка Чепіги, з якою він близько спілкувався в шкільні роки.
Що розповіли про полковника Чепігу його односельці
Розповіді односельців родини Чепіг Коммерсантъ оприлюднив 27 вересня на умовах анонімності - люди побоялися називати свої імена журналістам. Однак їхні свідчення проливають світло на біографію російського розвідника, який, ймовірно, став одним з виконавців спроби вбивства Скрипаля та його дочки Юлії в Солсбері.
Співрозмовників попросили сказати, наскільки знайомий їм Анатолій Чепіга схожий на "Руслана Боширова". У селі Березівка ​​розповіли, що бачили Чепігу давно, близько десяти років тому, проте схожість підтвердили кілька людей - як і його навчання у військовому училищі.
 
"Руслан Боширов", він же Анатолій Чепіга, дає інтерв'ю / Скріншот Russia Today

 

 "Сто відсотків він. Очі чорні майже, і голос його ["Боширов" і "Петров" давали інтерв'ю російському каналу Russia Today], - розповіла Коммерсанту одна із співрозмовниць, яка впізнала Чепігу на всіх матеріалах. - У 1996 році він закінчив Березовську школу і вступив до ДВЗКУ (Благовєщенськ). Дуже розумний, хороший хлопець, кмітливий, язик підв'язаний, навчався добре. Всі про нього можуть сказати тільки позитивне. Не пив, не курив, у жодних поганих компаніях ніколи замішаний не був. Точно пам'ятаю, день народження у нього був на початку квітня. Сестра Галя була трохи старшою".

 

Дуже розумний, хороший хлопець, кмітливий, язик підв'язаний, навчався добре. [...] Не пив, не курив, у жодних поганих компаніях ніколи замішаний не був
За даними видання, батько Анатолія Чепіги в 1990-х був директором спеціалізованої пересувної механізованої колони Івановська в Березівці, потім влаштувався у військову частину. Мати працювала бухгалтером.
Після закінчення військового вузу Чепіга поїхав за розподілом. За даними односельців, він одружений, у нього двоє дітей. "Не так давно в селі обговорювали новину про те, що нібито його сім'ї дали чотирикімнатну квартиру в Москві", - уточнює Коммерсантъ.
"Те, що він на секретній службі в гарячих точках, ми знали. Його мама плакала: навіть родина не була в курсі, де саме він знаходиться, - каже ще одна мешканка Березівки. - Дружина в Хабаровську жила, чекала. Я останній раз його бачила років десять тому, коли він приїжджав до рідних".
Дивіться також
Що з'ясувала про Чепігу та третього підозрюваного британська преса
У світлі нових даних про Боширова-Чепігу британське видання The Times припустило, що він міг особисто знати Сергія Скрипаля, якого розвідник спільно з "Олександром Петровим" намагався отруїти. Таким чином, у нього міг бути ще і додатковий особистий мотив виконати цей злочин.
"Анатолій Чепіга брав участь у Чеченській війні, а Сергій Скрипаль свого часу надав британській розвідці список агентів ГРУ в Європі, багато хто з яких служив у Афганістані або Чечні", - пише The Times.
Видання підкреслює, що кар'єра Чепіги, до того ж, дуже схожа на кар'єрний шлях у розвідці самого Скрипаля, екс-співробітника ГРУ і колишнього подвійного агента. "І це може мати велике значення в чинному розслідуванні замаху на вбивство", - резюмує газета.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації