Ірина Фаріон у Чернівцях: «Мова – це не засіб комунікації. Мова – це перший і останній бастіон захисту держави»

СВОБОДУ НЕ СПИНИТИ! / 

Днями у Чернівцях побувала відомий політик – громадський діяч, мовознавець, доктор філологічних наук, член політради ВО «Свобода» Ірина Фаріон. Відповідаючи у прямій студії телеканалу на запитання про, власне, саму мету візиту до столиці Буковини, вона відповіла, що «мала прекрасну нагоду бути опонентом на захисті докторської дисертації з історії мови Ірини Царалунги і що це було великою розкішшю – опонувати на тематиці, яка тривалий час була для нас, українців, - сімома замками».

 

- Людина зробила колосальну роботу, дослідивши пам’ятки української мови 14-15 століття. Це - математика мови, найвищий пілотаж історії мови, коли через терміни, фонетико-морфологічні форми ти доводиш автентичність мови, яка схована у чужому правописі. І ти маєш розкодувати цей чужий церковно-слов’янський правопис і показати через нього питомість нашої мови. Тобто, людина опрацювала 9 тисяч прикладів, на основі яких робить висновок про те, що народна стихія вже вривалась у мову в 14-15 століттях. Бо проблема українців – у постійній роздвоєності нашої свідомості: думають однією мовою, розмовляють іншою, а третьою ще часом послуговуються, - так оцінила наукове дослідження Ірини Царалунги мовознавець Ірина Фаріон.

 

Як повідомили БукІнфо у прес-службі Чернівецької обласної організації ВО "Свобода", і звідси, на її тверде переконання, в українців низка проблем. Бо якщо «ми не будемо глибоко студіювати історію мови, то стає зрозуміло чому нам так складно сьогодні в гуманітарній царині і в гуманітарній політиці. Тому дуже важливо, що історична мова, нарешті, відродилася, бо це була та царина, коли українців до дослідження мови не пускали глибше, ніж в 14 ст. Бо, начебто, до 14 ст. була єдина спільність – «давньоруський язик». А тут, нарешті, ми маємо можливість це робити. І відбувається таке, на жаль, в печальний час, коли відходить стара генерація дослідників мови. Але ця стара генерація поле засіяла, і ці зерна вже зійшли. Ми шукаємо одне одного, допомагаємо, аналізуємо історичні пам’ятки – наче обробляємо грядку своєї землі, яка обов»язково дасть плоди».

 

Наразі це дається дуже важко, ті, хто борються за виживання мови, стикаються з суцільним спротивом її політичних опонентів. Як приклад – бурхливі пристрасті в прямому ефірі, коли журналіст Дмитро Гордон ледь не звинуватив Ірину Фаріон у тому, що її завербували співробітники ФСБ. Сталося це після того, як Гордон заявив, що всі громадяни України повинні володіти українською мовою, але не можна, мовляв, забороняти розмовляти іншими мовами і силою примушувати вчити українську. Народний депутат України VII скликання відповіла, що "категорично не сприймає такої позиції» і що "мова – це не зі сфери вподобань. Це категорія влади: чия мова – того й влада». І додала, що в цьому питанні потрібно діяти "жорстко й безапеляційно».

 

Про принциповість в питаннях мови політик від «Свободи» Ірина Фаріон говорила і в прямому ефірі чернівецького телеканалу. Вона пригадала нещодавні події в українському Маріуполі, де наш військовий забажав собі меню українською мовою, а йому охоронець через це розбив щелепу. З приводу цього політик висловилась в різкій і категоричній формі: «Поки українець не буде агресивним і експансивним на власній землі, його будуть бити і ми будемо аналізувати явища повної дискримінації українців. У нас не дискримінують жодний етнос: ні московитів, ні угорців, ні румунів, ні поляків… У нас дискримінують тільки українців. Чому? Тому що українці їм це дозволяють. Якби українці били в щелепу кожному москворотому, то такого б не було. І війни б не було. Тому поки наших б»ють, маємо бити й ми. Ці люди визнають тільки один спосіб – силу. Якщо до них не доходить наша інтелектуальна, моральна, духова сила, то треба застосовувати силу фізичну».

 

На жаль, як зазначила член політради ВО «Свобода» Ірина Фаріон, ми на даний момент не можемо в полі законів про мову захищати себе. «Що з того, що у нас є 10 стаття Конституції, у якій пише, що українська мова є державною? Що з того, що у нас є рішення Конституційного суду, де чітко зазначено, що українська мова є обов»язковою абсолютно у всіх царинах життя? Що з того, що у нас є кримінальний кодекс, який має карати тих, хто не виконує рішення Конституційного суду? Отож, якщо закони не працюють і людина не може себе захистити себе, тоді нехай вступає в силу людський суд… «суд Лінча»».

 

З іншого боку, як справедливо обурюється Ірина Фаріон, непокоїть те, що багато людей у нас не розуміє до кінця важливість використання української мови, мовляв, «Яка різниця якою мовою?»

 

- То скільки цьому народу і собі маємо пояснювати, що мова – це не засіб комунікації. Це – кордони нації. Це перший і останній бастіон захисту держави. Ми скільки років не мали держави… Чому ми відродились? Бо мали мову. І у вас тут, на святій Буковині, і на Галичині, і по всій Україні ми її зберегли – нашу українську мову, а, значить, зберегли саму державу, - сказала член ВО «Свобода» Ірина Фаріон.

 

Вона вважає, що в Україні мова повинна розглядатись як соціальний ліфт. Не знаєш мови – не отримаєш освіти, не отримаєш освіти – не матимеш гідної роботи. Перша умова здобути освіту – через ЗНО. Що робить в Україні міністр освіти Гриневич? У законі «Про вищу освіту» вона заводить в статтю 48 пункт «Право тестуватися мовою національних меншин». Що ми отримуємо? В результаті на Закарпатті, зокрема, у Берегово, - 60% дітей не складають ЗНО з української мови. Цього року на ЗНО бачимо ще печальнішу картину: 14% - не складають ЗНО з української мови і трохи більше 14% - з історії України. Це два предмети, які в Україні під загрозою. Сталось це ще тоді, коли після Діми Табачника міністром освіти став закамуфльований «європеєць» на прізвище Сергій Квіт. Він видав наказ, відповідно до якого скасовується наказ попереднього міністра Вакарчука про обов»язковість у всіх вишах історії України і української мови. В результаті в українських вишах починають масово вилучати українську мову, як мову професійного спілкування, а також викидають з програми «Історію України».

 

Далі Гриневич зливає два предмети – «Історію України» і «Всесвітню історію» в один і вже у 5 класі діти мають не «Історію України», а «Вступ до історії».

 

 

Але й це ще не все. За словами доктора філологічних наук Ірини Фаріон, підручник для 5 класу проходить дивовижну експертизу, яка називається «Антидискримінаційна експертиза», відповідно до якої вилучається навіть поняття «колискова пісня». Тобто, виходить, не потрібно українцям колискових пісень!

 

- Що ще роблять автори цього підручника? Вони забирають з підручника навіть українські прислів»я. Далі – найстрашніша річ. У ньому автори ставлять запитання: скільки було указів про заборону української мови і чим це було зумовлено? Знаєте, що пише експертка одного з Харківських вишів на прізвище Остапенко? Вона пише (ви тільки вдумайтесь!), що це є дискримінація і питання має націоналістичне забарвлення. То я хочу запитати: суспільство усвідомлює чи ні - кого воно привело до влади через «Народний фронт»? - обурюється Ірина Фаріон.

  

Член політради ВО «Свобода», екс-народний депутат Ірина Фаріон у прямому ефірі відповіла на ряд інших запитань, зокрема, які стосуються виборів-2019, зініційованому свободівцями пакету Антиолігархічних перетворень, реприватизації стратегічних в Україні підприємств тощо.

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації