Суспільство має розуміти, що вирішення проблеми забруднення довкілля – це питання нашої ментальності, - нардеп Рибак на еко-конференції

У ІВАНА Є РАЦІЯ /


Всесвітній день охорони навколишнього середовища - це гарний привід знову привернути увагу влади та громадськості до екологічних проблем, зокрема - засмічення нашого довкілля. Саме це критичне питання ми сьогодні обговорювали на конференції “Нова політика управління відходами – основа економіки замкнутого циклу, що проходить цими днями у Києві.


Нова політика управління відходами має розглядатись, насамперед, у контексті реформи децентралізації та ролі місцевих громад у її впровадженні. Реалізація цієї політики є вимогою часу і нашими зобов’язаннями в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС та Директив ЄС. Тому держава повинна сформувати ефективну та чітку політику щодо утилізації та переробки сміття, - написав на своїй сторінці у Фейсбук народний депутат України Іван Рибак.

На сьогоднішній день ми вже маємо схвалену Урядом Національну стратегію управління відходами до 2030 року. На рівні парламенту вже розглядається ціла низка відповідних законодавчих ініціатив, які широко обговорюються, але підтримки серед більшості народних депутатів не мають. Тому необхідно говорити про рамковий законопроект, на базі якого буде ґрунтуватись подальша структура поводження з відходами в нашій державі. А далі вже розглядати законодавчі ініціативи, котрі вирішуватимуть цю проблему окремо у різних галузях.

Але насамперед, суспільство повинно розуміти, що вирішення проблеми забруднення довкілля – це питання ментальності людей. Ще у 90-х роках українці самі спромагалися переробляти відходи. Наприклад, залишки їжі згодовували худобі, папір спалювали, склотару, як оборотну, здавали, повертаючи частину коштів. Екологія була більш захищена від побутових відходів.

Що відбувається зараз. Виробник для здешевлення вартості продукції для себе і збільшення своєї маржі у ціні товару пакує, розливає, розфасовує свою продукцію переважно в упаковку із пластику. Вона природнього рециклу не має, або ж період розпаду такої тари дуже тривалий. Внаслідок цього виникає справжнє екологічне лихо. Подивіться на узбіччя доріг, окраїни сіл і міст, на стихійні сміттєзвалища. Ми не маємо часу, щоб і далі на це заплющувати очі.

Вирішення цієї проблеми ми пропонуємо з колегами у Законопроекті №5614, що вже зареєстрований у Верховній Раді. Мова йде про запровадження в Україні депозитної системи тари. Ця ініціатива варта уваги, адже вона передбачає повернення коштів споживачу за використану пляшку з під напоїв (крім лікеро-горілчаних виробів). А хто стане викидати гроші у смітник? В результаті такого заохочення в державі істотно знизиться забруднення довкілля, адже за експертними даними щорічно на ринок України потрапляє 11, 8 млрд пляшок з під різних напоїв. А як показує досвід країн, де ця система вже успішно працює, вона здатна забезпечити повернення до 90% тари проданої продукції.

Що стосується енергетичної складової управління відходами, потрібно максимально використовувати принцип рециклу у поводженні зі сміттям і його переробці на джерела енергії для громад та підприємств. І ми маємо всі можливості це зреалізувати. За підтримки українського Уряду та Парламенту, використовуючи досвід наших іноземних партнерів, створити чітку дорожню карту щодо утилізації та переробки сміття на джерела енергії. Потрібно замінити ставлення до відходів, як до проблеми, на розгляд їх, як енергетичної сировини. 
 

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації